POPIS REŠEN, SAVET MINISTARA BIH I DALJE PROBLEM

Izvor: Kurir, 05.Sep.2011, 20:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

POPIS REŠEN, SAVET MINISTARA BIH I DALJE PROBLEM

MOSTAR - Predsednici šest stranaka koje čine kolegijum u parlamentu BiH približili su danas u Mostaru stavove u vezi sa donošenjem zakona o popisu stanovništva i državnoj pomoći, raspodeli vojne imovine, ali su njihovi pogledi na formiranju Veća ministara BiH, te predmet "Sejdić Finci" još jako udaljeni, preneo je portal Depo.ba.

Predsednik SNSD i Milorad Dodik naglasio je, nakon sastanka, neophodnost formiranja novog saziva Veća ministara BiH i to na poznatim principima >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << rotacije i konsenzusa, uz uvažavanje pariteta legalno i legitimno izabranih predstavnika konstitutivnih naroda u BiH.

- Mislim da veoma brzo možemo postići dogovor o popisu, državnoj pomoći i vojnoj imovini- rekao je Dodik na konferenciji za novinare. On je ponovio da RS-u pripadaju četiri ministarska mesta, uključujući i mesto ministra inostranih poslova BiH. Prema njegovim rečima, lideri političkih partija nameravaju da dogovore i kodeks ponašanja predstavnika institucija BiH u inostranstvu, odnosno prilikom učešća na međunarodnim konferencijama ili forumima.

Lider SDS-a Mladen Bosić smatra da uspeh mostarskog sastanka predstavlja to što je konačno otvoren dijalog SNSD, SDS i oba HDZ-a sa SDP-om i SDA.

- Danas smo najviše razgovarali o suštinskim pitanjima, odnosno kako BiH izvuci iz gliba u koji je zapala- rekao je Bosić.

Domaćin sastanka, predsednik HDZ-a BiH Dragan Čović izrazio je "blagi optimizam u pogledu približavanja stavova lidera šest najjačih političkih stranaka". On je najavio da će naredni sastanak u ovom formatu, a u organizaciji SDP-a BiH, biti održan 15. septembra u Sarajevu.

Predsednik HDZ-a 1990. i suorganizator sastanka Božo Ljubić izrazio je uverenje da je današnji sastanak "svojevrsni uvod u početak izlaska iz političke krize u BiH".

Predsednik SDP-a BiH Zlatko Lagumdžija potvrdio da će u narednih deset dana biti intenzivirani bilateralni i multilaterarni razgovori političkih lidera u BiH.

- Rešenja možemo postići samo na bazi zajedničkog konsenzusa- rekao je Lagumdžija i dodao da BiH i danas ima Savet ministara, iako je u tehničkom mandatu.

Lider SDA Sulejman Tihić ponovio je da samo razgovor ključnih političkih aktera u BiH može dovesti do rešenja prihvatljivog za sve učesnike u procesu formiranja izvršne vlasti u BiH. On je dodao da SDP, SDA, HSP i Narodna stranka "Radom za boljitak" i dalje insistiraju da platformaši dobiju funkciju ili predsedavajuceg Saveta ministara BiH ili šefa diplomatije. Tihić je ocijenio veoma pozitivnom atmosferu na današnjem sastanku u Mostaru kojem su prisustvovali lideri SNSD-a, SDS-a, HDZ-a, HDZ-a 1990, SDA i SDP-a.

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.