Pokrenut postupak zbog povrede konkurencije (AUDIO)

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 25.Okt.2024, 12:17

Pokrenut postupak zbog povrede konkurencije (AUDIO)

Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu formiralo je predmet povodom nalaza Komisije za zaštitu konkurencije kojim se pokreće postupak ispitivanja povrede konkurencije protiv četiri privredna društva: Delez, Merkator S, Univereksport-import i DIS. Komisija je postupak prokrenula zbog sumnje da su izvršili povredu konkurencije dogovaranjem istih cena za određene proizvode.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine <<
Komisija je zaključila da je porast cena u maloprodaji bio skoro duplo veći od inflatornih pritisaka. Predsednik Udruženja Prosperitet Radomir Ćirilović za Radio Novi Sad kaže da ovo nije prvi put da se u Srbiji vodi postupak zbog povrede konkurencije.

Pravnica Udruženja za zaštitu potrošača Gorana Sredanović ukazuje da, pored potrošača, veliku štetu od zaključenja restriktivnih dogovora ima i "mala privreda" zato što se često trgovci pojavljuju kao proizvođači i kao uvoznici.

I proizvođači i prerađivači utiču na visinu cena, zbog čega bi i oni takođe trebalo da budu predmet pažnje Komisije za zaštitu konkurencije, smatra profesor Ekonomskog fakulteta Dragan Stojković.

Iz udruženja potrošača poručuju da je zdrava konkurencija na tržištu prvenstveno u interesu potrošača. Dejan Gavrilović iz udruženja Efektiva kaže da su četiri trgovinska lanca, čije poslovanje ispituje tužilaštvo zbog sumnje da su dogovarali cene, imali različite uslove nabavke proizvoda, a da su krajnju cenu dovodili u ravan i time obesmislili konkurenciju.

Zoran Nikolić iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije napominje da kod nas nedostaju veliki trgovinski lanci koji postoje u zemljama u okruženju, a što bi doprinelo zdravijoj konkurenciji.

Iz udruženja za zaštitu potrošača navode da je pet najvećih trgovinskih lanaca u Srbiji prošle godine ostvarilo više od 100 miliona evra čistog profita. Napominju i da je u odnosu na pre sedam godina taj profit porastao pet puta, što takođe tumače ka signal koji upućuje na povredu konkurencije.

Detaljnije u audio-zapisu.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.