Propast srpskih festivala

Izvor: Press, 26.Jul.2010, 03:17   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Propast srpskih festivala

Zbog popularnosti narodnjaka, ekonomske krize i pojave rijaliti programa, u Srbiji ugašeni skoro svi takmičarski festivali zabavne muzike
Festivali zabavne muzike u Srbiji su na izdisaju - u poslednjih desetak godina ugašeni su Mesam, Beogradsko proleće, Beovizija, Sanflauer i Pan mjuzik, na kojima su se proslavili Maja Nikolić, Aleksandra Radović, Tanja Banjanin... >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << Razlozi za odumiranje festivala su - apsolutna vladavina narodnjaka, finansijska kriza i pojava rijaliti programa, u kojima mladi traže priliku za početak karijere.
Muzički kritičar Petar Janjatović tvrdi da smo sami krivi za propast festivala.
- Prvi i osnovni razlog za nestanak festivala je što se scena zabavne muzike utanjila u našoj zemlji. Nema jakih pesama i autora koji mogu da iznesu festival. Drugi razlog je novčana kriza - treba skockati budžet za festival, a sponzora nema. Čak se i Beovizija, koja je imala zdravu priču jer se na njoj birao naš predstavnik za Evroviziju, svela na tender zbog nedostatka novca - kaže Janjatović.
Za razliku do srpskih, festivali u Crnoj Gori, Pesma mediterana i Sunčane skale, koji su poslednjih godina više okrenuti hrvatskim izvođačima, preživeli su muzičke i ekonomske turbulencije.
- Opstanak tih festivala vezan je za turizam, jer Crnogorci moraju nekako da animiraju turiste da dođu - kaže Janjatović.
Rijaliti - mač sa dve oštrice
Maja Nikolić, koja je osvojila tri prve nagrade na Mesamu i dve na Beogradskom proleću, kaže za Press da našoj zemlji fali barem jedan dobar festival.
- Beogradu nedostaje dobar muzički festival sa simfonijskim orkestrom, koji mnogo košta, a nema dovoljno sponzora. Beovizija bi trebalo da se održava sa simfonijskim orkestrom, da bi dobri pevači mogli da dođu do izražaja - kaže pevačica koja je na festivalima osvojila čak 24 prve nagrade.

Za razliku od već priznatih pevača, mladi talenti u Srbiji imaju šansu da se dokažu i preko rijalitija. Posle „Idola", koji je ugašen posle dve sezone, neafirmisani pevači dobili su priliku da se publici predstave u rijaliti takmičenjima „Operacija Trijumf", „Ja imam talenat", ali i u „Zvezdama Granda". Zanimljivo je da u „Grandovom" takmičenju, pored pevača narodne muzike, svoju šansu imaju i pop pevači, što je dokazao Dušan Svilar koji je pobedio u trećem serijalu ne otpevavši nijedan narodnjak!
Ipak, Petar Janjatović smatra da su rijaliti programi mač sa dve oštrice.
- Mladi na taj način lako i brzo uđu u žižu popularnosti, ali lako i izađu, osim ako se stvarno ne izdvoje dobrom pesmom ili imidžom - smatra Petar.
U Srbiji su jedino opstali Grand festival, koji pod pokroviteljstvom istoimene produkcijske kuće uglavnom okuplja izvođače narodne muzike iz svog jata, zatim festival Banja u Vrnjačkoj Banji, na kome je nedavno pobedila Dijana Janković, kao i Stari grad u Novom Pazaru, koji je održan proteklog vikenda. Međutim, uticaj „preživelih" srpskih festivala zabavne muzike je veoma mlak na srpsku muzičku scenu, a na njima uglavnom učestvuju nekadašnji takmičari rijaliti emisija.

Katić pobedio u Novom Pazaru
Pobednik ovogodišnjeg novopazarskog festivala, koji je održan proteklog vikenda, jeste Oliver Katić, pevač poznat i kao finalista serijala „Ja imam talenat", a bio je i jedan od takmičara za predstavnika Srbije na Evrosongu. Katić je pored glavne nagrade osvojio i nagradu publike. On je na sedmom po redu festivalu Stari grad nastupio sa pesmom „Do tebe", za koju je sam radio muziku i tekst.
- Potajno sam se nadao uspehu i presrećan sam što prve nagrade u mojoj karijeri potiču sa ovog festivala - rekao je Katić, i dodao da mu je nagrada publike posebno draga, jer je to najbolja potvrda da je dobro uradio svoj posao:
- Ovo su prve nagrade u mom životu i siguran sam da će mi mnogo pomoći u karijeri.
Prema glasovima stručnog žirija, drugo mesto osvojio je Armin Muzaferija iz BiH sa pesmom „Vulkani", koji je ujedno dobio nagradu i za najbolji scenski nastup. Na trećem mestu je Danijel Pavlović sa numerom „Neke se reči dogode", koji je na festivalu nagrađen i za najbolji tekst. Nagradu za hit leta osvojila je Jelena Đorđević iz Crne Gore, a za najboljeg debitanta proglašen je Kemal Muratović iz Novog Pazara. Među takmičarima i nagrađenima, očekivano, nije bilo „poznatijih" izvođača.

Pogledaj vesti o: Aleksandra Radović

Nastavak na Press...



Povezane vesti

PROPAST SRPSKIH FESTIVALA!

Izvor: iYupi.com, 27.Jul.2010, 01:41

Zbog popularnosti narodnjaka, ekonomske krize i pojave rijaliti programa, u Srbiji ugašeni skoro svi takmičarski festivali zabavne muzike Festivali zabavne muzike u Srbiji su na izdisaju - u poslednjih desetak godina ugašeni su Mesam, Beogradsko proleće, Beovizija, Sanflauer i Pan mjuzik, na kojima...

Nastavak na iYupi.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.