Srbima preskupi i beskamatni krediti

Izvor: Večernje novosti, 31.Mar.2013, 22:12   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbima preskupi i beskamatni krediti

NA kratak rok, do godinu dana, isplativije je zadužiti se u evrima nego u dinarima. Međutim, odgovor na pitanje da li se na duži rok isplati više dug u dinarima, ili onaj vezan za evro, ne postoji.- Kada bih znao koliki će biti kurs evra za jednu ili deset godina, a kolika inflacija, lako bih vam odgovorio da li je povoljnije uzeti dinarski kredit ili onaj indeksiran u evrima - kaže za "Novosti" Veroljub Dugalić, generalni sekretar >> Pročitaj celu vest na sajtu Večernje novosti << Udruženja banaka Srbije. - Trenutno je isplativije uzeti zajam vezan za evro, pošto kurs miruje, a kamatne stope su znatno niže nego na dinare. Svi ozbiljni analitičari reći će vam da je ovakvo stanje kursa teško održivo na duži rok. Ipak, ko je mogao da predvidi da će kurs sa lanjskih 118 sada biti 111 dinara za evro.Dugalić navodi da je na rok otplate do godinu dana svakako isplativije zadužiti se u evrima.- Na srednji rok od godinu do pet, to je već znak pitanja, dok je isplativost zaduženja na rok duži od pet godina nemoguće ozbiljno proceniti - kaže Dugalić.Da klijenti banaka dinaru ne veruju na dugi rok, pokazuju i zvanični podaci centralne banke. Građani na ime stambenih zajmova u dinarima duguju 2,3 milijarde dinara, dok je čak 307,4 milijarde dinara ovih kredita vezano za stranu valutu. Drugačije je kod keš kredita, gde je za devize vezano 29,1 milijardu dinara uzetih zajmova, dok je 117,4 milijarde odobreno u dinarima. POŠTO KVADRAT? - KOLIKO je teško proceniti šta je isplativo lako je videti iz sledećeg primera: 1994. godine odličan stan od 80 kvadrata u prestižnoj beogradskoj Ulici Strahinjića Bana mogao je da se kupi za 200.000 dinara. Tada je dinar bio jednak jednoj nemačkoj marki. Danas, za 200.000 dinara biste u toj ulici mogli, eventualno, da kupite jedan kvadrat stambenog prostora - navodi Veroljub Dugalić.Cena gotovinskog kredita u dinarima gotovo duplo veća nego kod onih vezanih za evro. Kredit sa deviznom klauzulom košta oko 12, 13 odsto godišnje, dok dinarskog zajma nema ispod 20 odsto kamate. Uprkos ceni, ali i činjenici da skok evra lane ipak nije uspeo da "pojede" razliku u kamatnim stopama, većina dužnika opredelila se za dinarski zajam. On, ipak ima jednu prednost nad zaduživanjem u evrima. Banke, naime, ne zahtevaju bilo kakvo učešće ili depozit kada zajmite dinare. Dok ih propisi obavezuju da za svaki pozajmljeni evro, banci "poverite" na čuvanje 30 centi, sve dok ne namirite dug.Pitanje da li će kamatne stope na dinare, ali i na kredite vezane za evro, uskoro pasti, Dugalić ne smatra za ključno.- U situaciji kada imamo najbednije plate u Evropi, za građane Srbije nema povoljnog kredita - ističe on. - Kada bismo stambeni kredit od 50.000 evra otplaćivali 10 godina, bez dinara kamate, mesečna rata bi bila čak 417 evra, što je više od prosečne plate u Srbiji. Zaludu je što su kamatne stope na hipotekarne zajmove sada kod nas na nivou evropskih, kada je prosečna plata ovde 350 evra, a u Evropi 1.500 evra.
Pogledaj vesti o: Kurs evra

Nastavak na Večernje novosti...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Srbima preskupi i beskamatni krediti

Izvor: Banke.Online.rs, 01.Apr.2013, 10:20

Na kratak rok, do godinu dana, isplativije je zadužiti se u evrima nego u dinarima. Međutim, odgovor na pitanje da li se na duži rok isplati više dug u dinarima, ili onaj vezan za evro, ne..

Nastavak na Banke.Online.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Večernje novosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Večernje novosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.