Dinar nastavlja da jača

Izvor: Vesti-online.com, 07.Avg.2010, 08:58   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dinar nastavlja da jača

Dinar će i u ponedeljek, 9. avgusta, nastaviti četvorodnevnu tendenciju oporavka prema evru i to za devet para ili 0,08 odsto, posle jučerašnje intervencije centralne banke od 12 miliona evra, tako da će zvanični srednji kurs biti 105,8305 dinara za jedan evro, objavila je Narodna banka Srbije (NBS).

NBS je juče prodala 12 miliona evra na međubankarskom deviznom tržištu da bi podstakla promet i obezbedila normalno >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << funkcionisanje deviznog tržišta, a od početka godine prodala je ukupno 1,755 milijardi evra.

Povodom slabljenja dinara prema evru od početka godine, guverner NBS Dejan Šoškić izjavio je protekle nedelje da je u režimu fluktuirajućeg deviznog kursa, kakav Srbija ima, kontinuirana promena vrednosti domaće valute "svakodnevna i normalna pojava".

"Te promene su nekada naviše, a nekada naniže. Ako je valuta bila suviše potcenjena, pre ili kasnije doći će do njene apresijacije, odnosno rasta njene vrednosti. I obrnuto, ako je valuta bila suviše precenjena, pre ili kasnije doći će do njene depresijacije, odnosno pada njene vrednosti. Ovo drugo je ono što se dešava sa dinarom od kraja 2008. godine", naglasio je Šoškić u intervjuu NIN-u.

Prema njegovim rečima, ne treba smetnuti sa uma da "slabost dinara" pogoduje najzdravijem i najpoželjnijem segmentu domaće privrede - izvoznicima koji koriste domaće repromaterijale i koji najviše utiču na dugoročan rast zaposlenosti i BDP-a Srbije.

Dinar je ove godine bio najjači 4. januara, kada je zvanični srednji kurs evra bio 95,9679 dinara, a najslabiji 3. avgusta, kada je srednja vrednost prema evru iznosila 106,6367 dinara.
Pogledaj vesti o: Kurs evra

Nastavak na Vesti-online.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.