
Izvor: Blic, 04.Jan.2008, 10:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Septičke jame prazne u jezero
KRUŠEVAC - Hidroakumulacija Ćelije, sa koje bi zdravom pijaćom vodom u narednih 50 godina trebalo da se snabdeva više od 200.000 stanovnika Rasinskog okruga, nalazi se na udaru zagađivača. U jezero se ulivaju otpadne vode iz Blaca i Brusa, kao i iz divljeg naselja u kojem ima oko 130 objekata.
Predvodnici divlje gradnje pored jezera Ćelije su mnogi poznati kruševački lekari, biznismeni pa i pravnici i advokati koji su gradili objekte iako su znali da >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je to zabranjeno, a vlasti im prećutno gledale kroz prste.
- Paradoksalno je da ljudi koji su izgradili vikendice u blizini jezera zagađuju to isto jezero. Više puta sam bila svedok da pumpom i crevom prazne septičke jame direktno u jezero - kaže Slavica Mrfat-Vukelić, pomoćnica direktora JKP „Vodovod" iz Kruševca.
Ona dodaje da, na sreću, jezero ima tri bazena, tako da se veći deo štetnih materija zadržava u prva dva bazena te ne stiže do vodozahvata iz kojeg se crpi voda za fabriku vode u Majdevu iz koje se vodom snabdeva skoro 80 odsto stanovnika kruševačke opštine.
- „Vodovod" nema mehanizme da na adekvatan način zaštiti hidroakumulaciju, jer je u našim rukama briga, ali ne i zaštita. Kada se dogode slučajevi zagađenja, jedino što možemo je da prijavimo inspekcijskim službama. Pokušali smo da nešto uradimo postavljanjem rampe u delu gde je intenzivna gradnja, ali nismo postigli neke značajnije rezultate. Nemamo uvid ni koliko materijala u vodu unesu ribolovci hraneći ribu. Takođe, jezero je izloženo zagađenju od strane poljoprivrednika koji obrađuju zemlju u blizini i tretiraju je herbicidima i pesticidima - objašnjava Slavica Mrfat-Vukelić.
Skoro svi vlasnici objekata pored jezera Ćelije podneli su na osnovu Zakona o legalizaciji objekata iz 2003. godine zahtev za legalizaciju, ali je mala verovatnoća da će tu dozvolu i dobiti jer je studijom o zaštiti vodozahvata Ćelije zabranjena gradnja na 500 metara od „ogledala jezera". Ovom studijom predviđena je zaštita površine od 4.000 hektara samog jezera, ali i područja u delti Rasine i oko jezera.
- Pored primene studije o zaštiti hidroakumulacije Ćelije, jedno od rešenja bila bi izrada prostornog plana. Taj plan verovatno neće predvideti rušenje svih objekata, ali će se od vlasnika tražiti ugradnja postrojenja za prečišćavanje ili kontrola pražnjenja cisterni od strane „Vodovoda" - smatra Slavica Mrfat-Vukelić.
Inspektori nemoćni
U evidenciji Službe za inspekcijske poslove nalazi se 130 objekata izgrađenih bez potrebnih dozvola na obali jezera Ćelije. Najviše ih je na lokaciji poznatoj pod nazivom Pista.
- Protiv vlasnika svih objekata pokrenut je upravni postupak, ali se nije išlo u izvršenje. Postoji evidencija vlasnika kao i video-zapis o svim izgrađenim objektima. U poslednje četiri godine bilo je šest pokušaja izgradnje, ali smo u svim slučajevima zaustavili gradnju - objašnjavaju u Službi inspekcijskih poslova u Opštini Kruševac.