Jeremić: Na Kosovu je geto, dođite sami da se uverite

Izvor: Blic, 08.Feb.2012, 21:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Jeremić: Na Kosovu je geto, dođite sami da se uverite

U Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija završena je sednica posvećena Kosovu i Metohiji. Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić usprotivo se danas pokušajima nekih članica Saveta bezbednosti UN i kosovskog ministra spoljnih poslova da situaciju na Kosovu prikažu ružičastom, istakavši da su geto i bodljikava žica ono što se na Kosovu može videti a da je srpsko stanovništvo na Kosovu najugroženije u Evropi.

"Pozivam Savet bezbednosti da dođe u Srbiju i na >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Kosovo i vidi kakva je situacija. Na stvari treba gledati onakve kakve jesu. Srbija je spremna da razgovara, da obeshrabruje bilo kakve pokušaje provokacija i držaćemo se toga, ali molim vas, nemojmo se zavaravati", rekao je Jeremić.

On je podsetio na nekoliko izveštaja svetskih organizacija kao što su Hjuman rajts voč, OEBS, Transparensi internešenel, kao i izveštaj Evropske komisije, koji na Kosovu konstatuju bujanje korupcije, diskriminaciju nealbanskog stanovništva, politički uticaj na sudstvo, lošu zaštitu svedoka.

UNDP, naveo je on, u svom izveštaju konstatuje da demokratski proces nije u skladu sa demokratskim standardima, OEBS je zaključio da postoji politički uticaj na sudske procese, da se upućuju pretnje sudijama a da je zaštita svedoka loša, dok Hjuman rajts voč ukazuje da se situacija po pitanju ljudskih prava malo popravila.

Jeremić navodi i podatke iz izveštaja EK koji kaže da su napori za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala neefikasni.

Povodom poziva jednog od govornika na sednici da dve strane ostave prošlost za sobom i okrenu se budućnosti u EU, Jeremić je rekao da Srbija pozdravlja takav stav.

"Ali današnji poziv Prištine da se Srbiji na sledećem sastanku u Briselu ne dodeli status kandidata ne ide baš uz takav pristup", ukazao je on.

Jeremić ispravio Hodžaja: Kosovo je priznala 81, a ne 85 država

Kosovski ministar spoljnih poslova Enver Hodžaj pozvao je danas u Njujorku članice UN da podrže Kosovo u regionalnim i svetskim organizacijama, ukazujući da je 85 članica svetske organizacije formalno priznalo KiM. Vuk Jeremić je reagovao na tu tvrdnju, istakavši da se radi o 81 zemlji. Hodžaj je, oponirajući Jeremiću, ponovio da je Kosovo država koja može da živi, da je multietnička demokratija.

"Šta god da je malopre bilo rečeno to ne održava realno stanje na Kosovu. Sve što je rečeno je opis nečega što ne postoji jer oni koji opisuju Kosovo nisu bili na Kosovu, ne znaju kako ono izgleda", rekao je on.

Hodžaj se pozvao na izveštaj EK koji je, kako je rekao, potvrdio snažan napredak Kosova u političkim kriterijumima i na drugim poljima.

"Kosovo je danas nezavisna država, i 85 država ga je formalno priznalo", ponovio je on.

Jeremić je rekao da su pregovori jedini način za postizanje trajnog rešenja za Kosovo i pozvao Savet bezbednosti da podrži rezolucije koje je usvojio.

Članicama Saveta obratili su se i pomoćnik generalnog sekretara UN zadužen za mirovne operacije Edmon Mule, šef UNMIK-a Farid Zarif i kosovski ministar spoljnih poslova Enver Hodžaj.

Na sastanku je razmatran redovni tromesečni izveštaj generalnog sekretara UN Bana Ki-muna od 16. oktobra 2011. do 15. januara 2012, a u okviru toga razgovaralo se i o dijalogu Beograd-Priština, radu Euleksa i istrazi o navodima o trgovini ljudskim organima.

Jeremić je ocenio na sednici da su pregovori jedini način za postizanje održivog i trajnog rešenja za kosovski problem. Jeremić je, kad je reč o regionalnom prestavljanju Prištine, naveo da to mora biti "eksplicitno i nedvosmisleno" u skladu sa rezolucijom 1244.

On je rekao da Srbija traži od Saveta bezbednosti da podrži "centralnu ulogu svojih rezolucija" u kontekstu dijaloga Beograda i Prištine, i takođe najavio da će Srbija, kada je reč o istrazi u vezi sa navodima o trgovini ljudskim organima, tražiti nove konsultacije u ovom telu svetske organizacije.

Ističući da je u Banovom izveštaju konstatovan napredak u dijalogu Beograda i Prištine, Jeremić je rekao da je Srbija i dalje posvećena tom procesu jer je to jedini legitimni mehanizam za prevazilaženje razlika.

SAD, Rusija i Kina različito o istrazi trgovine organima

Predstavnici vodećih država članica SB UN složili su se da je potrebno sprovesti istragu o trgovini organima kosovskih Srba, ali nisu bili složni u tome da li istragu treba da vode UN ili Euleks.

Američka predstavnica u UN Rozmari di Karlo rekla je da su SAD za odlučnu istragu o svim ozbiljnim kriminalnim aktivnostima, uključujući i trgovinu organima i dodala da Euleks uživa punu podršku svih regionalnih faktora.

Ona je naglasila da nije tačna tvrdnja da su istrage o ratnim zločinima uvek vođenje pod mandatom UN i kao primer navela zločin u Ćuški o kojem je vođena istraga u Srbiji. Di Karlova je oštro osudila postavljanje blokada na severu Kosova i naglasila da SAD odbacuju sve pokušaje "podrivanja legitimiteta prištinskih vlasti".

Predstavnik Kine istakao je da je više strana uložilo napore da se ublaže tenzije na severnom Kosovu, ali da osnovne uzroke tenzija u regionu još treba eliminisati.

"Izražavam nadu da će sve strane da reše razlike dijalogom i da će se truditi da izbegnu bilo kakvo jednostrano delovanje koje može da pogorša situaciju", rekao je on.

Kina, kako je rekao, izražava veliku zazbrinutost zbog navoda o trgovini organina na Kosovu i smatra da je zabrinutost Srbije zbog tih navoda opravdana. On je podržao inicijativu da istragu o trgovini organima treba da vode UN.

Ambasador Rusije pri UN Vitalij Čurkin pozvao je danas Savet bezbednosti da podrži inicijativu Srbije da se istraga o trgovini organima na Kosovu vodi pod okriljem tog tela i izrazio sumnju u način na koji Euleks vodi tu istragu.

"Zabrinuti smo zbog načina na koji Euleks ispituje činjenice navedene u izveštaju Dika Martija o ilegalnoj trgovini ljudskim organima na Kosovu", rekao je Čurkin.

On je podsetio da se u Martijevom izveštaju pominje i umešanost nekih od aktuelnih kosovskih lidera.

"Trenutno istragu o umešanosti kosovskih lidera vode one zemlje koje su u prošlosti pomagale tim ljudima da dođu na vlast na Kosovu", kazao je Čurkin. "Znamo da vodeću ulogu (u istrazi) imaju SAD i da je, kakva slučajnost, američki državljanin (Klint Vilijamson) zadužen za vođenje istrage".

Di Karlova je kasnije naglasila da su "neosnovane i neodgovorne sumnje" u istragu koju predvodi Viljamson.

Rešenje za Kosovo

Jeremić je naveo da je predsednik Srbije Boris Tadić više puta rekao da rešenje za Kosovo mora da obezbedi međunarodne garancije koje će osigurati interese Srbije u pokrajini - i to tako što će obezbediti realistično rešenje za sever Kosova, zaštitu za srpske enklave u južnom delu Kosova, očuvanje srpskog identiteta i verskog nasleđa širom pokrajine i rešenje za imovinska pitanja.

Govoreći o pitanju regionalnog predstavljanja Prištine, Jeremić je rekao da Srbija nikada nije nameravala da spreči da se čuje nečiji glas, uključujući i glas Prištine, ali da to mora biti eksplicitno i nedvosmisleno u skladu sa rezolucijom 1244.

Slučaj Medikus

Šef srpske diplomatije osvrnuo se i na deo Banovog izveštaja koji se tiče istrage o navodima o trgovini ljudskim organima, konkretno "slučaja Medikus".

On je podsetio da Euleks ne može da sa maksimalnim kapacitetom funkcioniše izvan Kosova i da nema odgovarajući mandat koji bi joj omogućio sprovođenje sveobuhvatne istrage.

"Samo istraga sprovedena pod okriljem Saveta bezbednosti to može da obezbedi" , poručio je on, upozorivši da bi u protivnom mnogi za koje se sumnja da su akteri ilegalne trgovine ljudskim organima mogli da ostanu izvan dometa pravde.

Nova runda

"Kada je reč o takvim pitanjima na području Balkana mandat za istragu je uvek bio poveravan Savetu bezbednosti. Tako treba da bude i ovog puta - ne samo zbog doslednosti, već da bi se osiguralo da istraga bude transparentna i odgovorna pred celim svetom", istakao je Jeremić.

Naglasivši da Srbija pozdravlja ranije pokušaje da se u SB postigne konsenzus o tome kako da istraže ovi navodi, on je rekao da će Srbija tražiti nove konsultacije o tome u okviru ovog tela.

"Ne smemo se predavati ni sa moralnog ni sa aspekta ljudskih prava. Srbija će tražiti novu rundu konsultacija o tome u Savetu bezbednosti", istakao je srpski ministar.

Izveštaj

Napeta situacija na severu Kosova umnogome utiče na dijalog Beograda i Prištine i razgovore o evropskoj perspektivi regiona, ocenio je generalni sekretar UN Ban Ki-mun u novom izveštaju o situaciji na Kosovu.

U izveštaju se navodi da još nije jasno da li će referendumu o prihvatanju kosovskih institucija u srpskim opštinama na severu Kosova biti održan. Iako su se tenzije smanjile krajem izveštajnog perioda, i dalje sam zabrinut zbog nestabilne situacije koja nosi kontinuirani rizik od provokacija i eskalacije međuetničkih tenzija, ukazao je generalni sekretar UN.

Istovremeno, dijalog u Briselu uz posredovanje Evropske unije pokazao je da su praktični dogovori za ublažavanje svakodnevnih problema na Kosovu dostižni, ocenio je Ban u izveštaju.

On je izrazio zabrinutost zbog sporog napretka u dva ključna pitanja - povratka raseljenih i utvrđivanja sudbine nestalih. Kad je reč o referendumu o prihvatanju kosovskih institucija koji su vlasti srpskih opština na severu Kosova zakazale za 14. i 15. februar, ostaje nejasno da li će on biti održan.

Prvi put je u okviru redovnog izveštaja tromesečnog izveštaja generalnog sekretara UN o Kosovu predstavljen i izveštaj Euleksovog specijalnog istražnog tima o trgovini organima kosovskih Srba koji predvodi istražitelj Klint Vilijamson.

Povezane vesti: Fejt: Referendum na severu Kosova neće imati uticaja Tači: Tadićev ili bilo koji drugi plan za Kosovo neprihvatljiv Odluka o ostanku Srba u koaliciji u Bujanovcu narednih dana Euleks preduzima mere za štednju struje na Kosovu Lokalni izbori na Kosovu su mač s dve oštrice za Srbiju

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.