Carine sa Jarinja i Brnjaka za sever Kosova

Izvor: Mondo, 18.Jan.2013, 08:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Carine sa Jarinja i Brnjaka za sever Kosova

Posle punih pet sati okončana i četvrta runda pregovora Ivice Dačića i Hašima Tačija uz posredstvo šefice evropske diplomatije Ketrin Ešton.

Posle punih pet sati, u Briselu je završen trilateralni susret predsednika Vlade Srbije Ivice Dačića, kosovskog >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << premijera Hašima Tačija i šefice evropske diplomatije Ketrin Ešton.

Srpski premijer je, posle sastanka, rekao da su razgovori vođeni o postojanju institucija Srba na severu Kosova, koje bi bile prihvatljive za obe strane, kao i posebnosti srpske zajednice.

"O ovome će biti govora na sledećim sastancima, a izveštaj EU će biti podnet do aprila", rekao je Dačić.

Srpski premijer je, takođe, rekao i da je postignut dogovor o privremenoj naplati carine na prelazima Jarinje i Brnjak.

"Dogovoreno je da EU formira fond u koji će uvid imati Priština i Srbi sa severa Kosmeta. U taj fond će se slivati sva sredstva od carina i biće korišćen isključivo za sever Kosova. Time se izašlo u susret Srbima sa severa", rekao je Dačić.

Iz kabineta Ketrin Ešton je u pisanom saopštenju potvrđeno da su dvojica premijera zaključila privremeni dogovor o naplati carina, akciza i PDV-a na prelazima na administrativnoj liniji.

"Imali smo dug i konstruktivan razgovor i dogovorili se da se radi intenzivnog dijaloga ponovo sretnemo u februaru, kada se nadamo da ćemo postići značajan napredak u skladu sa zaključcima Evropskog saveta iz decembra 2012", piše u saopštenju Ketrin Ešton.

Sastanak je održan u kabinetu Eštonove, koja je prethodno imala kratke odvojene sastanke sa Dačićem i Tačijem.

Dačić se ranije sastao i sa američkim diplomatom zaduženim za Balkan Filipom Rikerom, sa kojim je razgovarao i Tači.

Premijer Dačić će se u petak sastati sa predsednikom Evropskog saveta Hermanom van Rompejom, prenosi RTS.

(MONDO/Foto:Beta/EEAS)
Pogledaj vesti o: Jarinje,   Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Mondo...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.