Šri Lanka bira predsednika

Izvor: Glas javnosti, 26.Jan.2010, 15:08   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šri Lanka bira predsednika

KOLOMBO - U Šri Lanki, zemlji koja je 25 godina bila zahvaćena građanskim ratom, održavaju se predsednički izbori na kojima će učestvovati sadašnji šef države Mahinda Radžapaksa, favorit na izborima, i predvodnik vojne pobede nad tamilskim separatistima general Sarat Fonseka. Više od 14 miliona ljudi upisano je u biračke spiskove za prve izbore na tom ostrvu od kada je vlada proglasila pobedu nad pobunjenicima iz redova "Oslobodilačkih tigrova tamilskog elama", podseća Rojters.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << />
Pobeda nad Tamilskim tigrovima, proglašena u maju prošle godine, donela je veliku popularnost generalu Fonseki, koji je u toj operaciju učestvovao kao komandant oružanih snaga.

Analitičari ocenjuju da se Fonseka nalazi uz rame aktuelnom šefu države Mahindi Radžapaksi, dok ostalih 20 kandidata predstavljaju samo statiste u tom političkom nadmetanju. Izbore obezbeđuje 68.000 policajaca, a prvi rezultati očekuju se sutra.

Zanimljivo na ovim izborima biće izjašnjavanje Tamila, koji čine 12 odsto stanovništva od 20 miliona, a koji će, posle dugog odsustva zbog pobune, ponovo biti u prilici da glasaju za predsednika. Analitičari smatraju da će većina njih podržati Fonseku.
Pogledaj vesti o: Predsednički izbori

Nastavak na Glas javnosti...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Glas javnosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Glas javnosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.