Izvor: B92, 12.Jun.2010, 22:31 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Razbijen slovački spomenik
Bratislava -- Spomenik Trijanonskom sporazumu, koji je 4. juna, na granici s Mađarskom, podigla nacionalistička slovačka strana, razbijen je.
Spomenik na mostu preko Dunava, između slovačkog Komarnog i mađarskog Komaroma, čekićem je razbio jedan građanin, vidi se na slikama koje je policija dala jednoj TV stanici.
Policija je rušitelja opisala kao državljanina Slovačke, mađarskog porekla. U Slovačkoj su danas bili poslanički izbori.
Predizborna >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << kampanja u Slovačkoj se podudarila sa 90. godišnjicom Trijanonskog sporazuma kojim je Mađarska posle Prvog svetskog rata izgubila dve trećine svoje teritorije. Tako u Slovačkoj i danas postoji mnogobrojna mađarska manjina.
Animozitet prema Mađraskoj je bio jedna od glavnih tema predizborne kampanje, posebno desničarske stranke Smer-SD premijera Roberta Fica i nacionalističke partije SNS.
U sredu je Ministasrtvo spoljnih poslova Mađarske uložilo protest ambasadoru Slovačke zbog izjava u njegovoj zemlji, među kojima i Vlade, o tome da Mađarska pokušava da preokrene Trijanonski sporazum u svoju korist.
Nezavisna od 1993, Slovačka je bila deo Mađarske do 1918. godine, kada je formirana Čehoslovačka.
Razbijen spomenik Trijanonu
Izvor: RTS, 12.Jun.2010
Osam dana nakon što su predstavnici nacionalističke slovačke stranke SNS postavili spomenik Trijanonskom sporazumu na granici sa Mađarskom, slovački državljanin mađarskog porekla je razbio spomenik...Spomenik Trijanonskom sporazumu, koji je 4. juna, na granici s Mađarskom, podigla nacionalistička...







