Izvor: RTS, 25.Jan.2010, 14:17 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Žešće protiv verskih sekti
Neophodna koordinirana akcija svih državnih organa i javnosti u suzbijanju štetnog uticaja verskih sekti, poručio ministar policije Ivica Dačić. Najveću pretnju za bezbednost Srbije predstavlja jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova i Metohije, ocenio Dačić.
Zamenik premijera i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je neophodna koordinirana akcija svih državnih organa i javnosti u suzbijanju štetnog uticaja verskih sekti.
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS <<
Dačić je, na predavanju "Unutrašnja bezbednost Srbije - organizacija sistema, izazovi i rizici bezbednosti", slušaocima Škole nacionalne odbrane, istakao da će policija učiniti sve u suzbijanju štetnog delovanja verskih sekti, posebno na mlade, ali da je neophodno i širenje opšte svesti u javnosti o tom probelmu.
Ministar policije je naglasio da je destruktivno delovanje verskih sekti i kultova prusutno u Srbiji i da se njihovo delovanje štetno odražava na opštu bezbednost i stabilnost.
Dačić je naveo da sekte u svom delovanju imaju različite ciljne grupe, u zavisnosti od svog opredeljenja, naglašavajući da tu spadaju deca i omladina, starije i usamljene osobe, psihički labine osobe, a u nekim slučajevima i studenti, intelektualci, žene.
Ministar je podsetio da je srpska policija, u saradnji sa rumunskim kolegama, pre nekoliko meseci sprečila samoubistvo mlade osobe koja je prethodno bilo dogovoreno putem interneta.
Ivica Dačić je upozorio i na delovanje satanističkih sekti, čija su ciljna grupa često lica sa kriminogenim dosijeima, oni koji konzumiraju narkotike, mlade osobe.
Nezavisnost Kosova najveća bezbednosna pretnja
Ministar je ocenio da najveću pretnju za bezbednost Srbije predstavlja jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova i Metohije, jer je "bezbednosna situacija na KiM opterećena etnički motivisanim nasiljem".
Dačić je ukazao i na opasnost od terorističkih akcija albanskih terorista u kopnenoj zoni bezbednosti na jugu Srbije, gde je u proteklom periodu u više navrata pronađeno skriveno oružje.
Govoreći o bezbednosnoj situaciji u Srbiji, Dačić je rekao da pretnju predstavlja i pokret vehabija koji je povezan sa albanskim teroristima.
Ivica Dačić je naveo da pretnju po bezbednost predstavljaju i organizovani kriminal, pre svega trgovina drogom i ljudima kao i korupcija.
Ministar policije je ponovio da je prioritet ministarstva na čijem je čelu borba protiv organizovanog kriminala, istakavši da u toj oblasti postoji dobra saradnja sa policijama susednih zemalja.
Policija neće tući štrajkače
Ministar unutrašnjih poslova izjavio je da niko neće zloupotrebiti policiju i da ona neće tući radnike koji štrajkuju, ali da "postoje neka pravila da bi država mogla da funkcioniše".
"Niko neće da tuče narod, ali moraju da postoje neka pravila da bi država mogla da funkcioniše. Pre svega, imamo ogromne zahteve iz Evropske unije da ti koridori budu slobodni jer drugačije država ne može da funkcioniše", istakao je Dačić.
Ministar je rekao da je poznato da oni koji protestuju to čine tamo gde će privući najveću pažnju, ali da nema potrebe da se izaziva bilo kakva reakcija policije, "jer i policajci su takođe radnici" i nisu krivi za probleme štrajkača.























