Izvor: Politika, 10.Feb.2013, 10:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nisam u svađi s Dačićem

Nismo mi ovde da bismo se voleli ili mrzeli, odlazili na slavu jedan drugom ili sedeli uveče u kafani

Milorad Veljović, direktor policije, ličnost je koja je poslednjih dana u žiži interesovanja javnosti jer se veoma često smatra čovekom koji je u svađi s premijerom Ivicom Dačićem, pogotovo posle javnog saznanja da je premijer imao kontakte s Rodoljubom Radulovićem.

Veljović u razgovoru >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << za „Politiku” razbija razne zablude i spekulacije koje su se pojavljivale u javnosti, tvrdeći da između njega i premijera nema sukoba, da su njihovi odnosi korektni i da se, suprotno uverenju javnosti, konsultovao lično s Dačićem kad je odlučivao da li da se kandiduje za mesto direktora policije.

Stekao se utisak, posle poslednje afere o kontaktima političara s međunarodnim narko-kartelom, da između vas i premijera Ivice Dačića postoji velika svađa i nepomirljive razlike. U kakvim ste odnosima vas dvojica i šta je zapravo istina u spekulacijama koje su se pojavljivale poslednjih dana?

Naši međusobni odnosi apsolutno nisu bitni. Nismo mi ovde da bismo se voleli ili mrzeli, odlazili na slavu jedan drugom ili sedeli uveče u kafani. Mi smo na naša mesta postavljeni kako bismo se borili protiv korupcije i kriminala, svako iz svoje zakonom propisane nadležnosti. Funkcija ministra je politička, a funkcija direktora profesionalna. I nikako ne bi valjalo da se te dve stvari mešaju. Važno je samo da se postižu dobri rezultati rada i da veliki i izuzetno važan sistem, kakav je policija, nesmetano funkcioniše.

Moram da insistiram da mi odgovorite na pitanje u kakvim ste odnosima vas dvojica?

U korektnim smo odnosima. Nikada između nas dvojice nije bilo problema, niti ima razloga da ih bude. Pojedinci u MUP-u ali i izvan njega pokušavaju da prikažu naš odnos u sasvim drugom svetlu. Verovatno je interes onih koji puštaju te priče da borba protiv korupcije i kriminala krene nekom drugom pravcu.

Ali upravo se taj utisak da ste vas dvojica u svađi u velikoj meri odrazio na same međuljudske odnose u MUP-u, pojedinci tvrde da su mnoge istrage, među kojima i one na otkrivanju sumnjivih slučajeva privatizacija, zastale u iščekivanju, uslovno rečeno, pobednika tog sukoba?

To nije tačno, nema pobednika ili gubitnika, niti su poremećeni odnosi, iako to možda neki i žele. MUP radi punom parom, jer svi shvatamo značaj trenutka da zadamo odlučujući udarac korupciji koja je godinama štetila našem društvu. Kad završimo sve što smo započeli, uveren sam, Srbija će biti drugačija zemlja, svakako bolja od one u kojoj smo dosad živeli. Ono što smo dosad uradili je i te kako vidljivo, a za ocenu toga da li smo dobar posao uradili ili ne pitajte građane Srbije. Da li neko danas misli da je loš posao urađen u proteklom periodu? Naravno da ne. Jedini koji kritikuju takvu borbu jesu oni koji su se našli ili će se naći pod udarom istraga. A malobrojnim pojedincima u MUP-u koji iščekuju epilog navodnog sukoba mogu samo poručim da smo svi na istom zadatku – a to je borba protiv kriminala i korupcije – i da je to bitnije od svega ostalog što nas skreće s tog puta.

Ipak, moram da vas vratim na pitanje o poslednjoj aferi – koliko ta borba protiv kriminala i korupcije uopšte može da bude efikasna, ako se vaš direktni pretpostavljeni javno dovodi u vezu za saradnju sa osumnjičenim pripadnikom narko-kartela?

Slučaj vodi Tužilaštvo za organizovani kriminal, tako da neću da se izjašnjavam o predmetu dok se sve ne završi. Posao policije je da odgovori na svaki zahtev upućen od strane Tužilaštva, profesionalno, kako je to policija uvek i radila. A borbu protiv korupcije i kriminala više niko ne može da zaustavi. Ono što sledi u narednom periodu potvrdiće tezu da su ti započeti procesi nezaustavljivi.

Hoćete li da saslušavate premijera Dačića u okviru tog postupka?

Ponavljam da Tužilaštvo za organizovani kriminal vodi slučaj i da odluka o tome ko će biti saslušan, a ko ne, bez obzira na ime i prezime i funkciju koju obavlja, ne zavisi od policije.

Možete li da potvrdite ili demantujete objavljene dokumente u kojima se nalaze transkripti razgovora između premijera Dačića i Rodoljuba Radulovića? Da li premijer znao da je Radulović osumnjičen za krivična dela?

Opet vam kažem da je slučaj u rukama Tužilaštva i da svi detalji predstavljaju službenu tajnu. Kad se sve završi, javnost će biti obaveštena o svemu.

Neki smatraju da ste upravo vi, koristeći metode Edgara Džej Huvera, čuvenog direktora FBI, izvukli ovaj poslednji slučaj iz fioke zbog toga što se Dačić navodno protivi vašem ponovnom izboru na mesto direktora policije?

To naprosto nije tačno. Uostalom, na konkurs za direktora se nikad ne bih prijavio a da se prethodno nisam konsultovao s mnogim ljudima, čak i s premijerom Dačićem. Pored toga, prijavio sam se i zbog svih rezultata koji su postignuti otkako se nalazim na čelu policije, ali i zbog toga što smatram da još mnogo toga možemo da uradimo na stvaranju društva u kojem neće biti mesta za korumpirane i za kriminalce. To nije laka borba i ona mora neprekidno da traje.

Koliko ima istine u tvrdnjama da je Šarić imao svoje ljude u MUP-u?

Smatram da najveći broj policajaca svoj posao obavlja časno, pošteno i profesionalno i da vrlo dobro shvataju situaciju u kojoj se nalazi država i narod. Ne negiram da u policiji ima korupcije, ali je sigurno da korumpiranih pojedinaca ima veoma malo. S takvima moramo da se obračunamo, ali ne samo s njima, već i s njihovim rukovodiocima. Uostalom, i ja sam policajac i delim sudbinu svih mojih kolega.

Pojedinci tvrde da borba protiv korupcije polako gubi onu oštrinu kakva je dosad bila vidljiva. U tom kontekstu neki spominju da je otkrivanje slučajeva spornih privatizacija zastalo posle hapšenja Miškovića?

Borba protiv korupcije ne samo da će se nastaviti, već će se proširiti sa ovih 24 slučajeva spornih privatizacija. Garantujem da neće biti selektivnosti, niti će biti nedodirljivih i pošteđenih. Policiji nikada nisu bila bitna imena koja se pojavljuju u istrazi. Zbog toga je i dalje bitno da se nastavi proces depolitizacije policije jer je ona servis građana i cele države. Policija je ta koja štiti bezbednost građana bez obzira na versku, nacionalnu ili etničku pripadnost svih građana, kao i njihovu ličnu i imovinsku sigurnost. Jednostavno, ona mora da bude faktor stabilnosti zajedno s Vojskom i službama bezbednosti. Zato je ona policija svih građana ove zemlje.

Osim poslednje afere, postoje i drugi problemi u funkcionisanju policije?

Prioritet svih prioriteta jeste poboljšanje statusa policajaca. Tu pre svega mislim na tehničku i materijalnu opremljenost, kao i na samu obuku. Jednostavno, država mora naći načina da svaki policajac bude adekvatno obučen, opremljen i da ima materijalnu satisfakciju za svoj izuzetno težak rad.

Nedavno je formirana Komisija za ispitivanje ubistva novinara, čiji ste i vi član. Ima li nade da slučajevi ubistva Slavka Ćuruvije, Milana Pantića i Dade Vujasinović konačno dobiju svoj epilog?

Formiranje te komisije je jedan nov način davanja na značaju rasvetljavanja ovih ubistava kakav dosad nije viđen kod nas. Smatram kao dobar potez formiranje Komisije, zato što sada postoji mogućnost da javnost do kraja bude upoznata sa svim činjenicama koje su dosad predstavljale tabu teme. Sve to će na neki način dati i dodatni podsticaj ljudima koji rade na rasvetljavanju ovih predmeta.

Ipak, da li možemo da očekujemo rasvetljavanje ovih slučajeva?

Lično smatram da bi bila velika stvar da se ovi predmeta reše i to za mene, kao i za ljude koji rade na rasvetljavanju svih okolnosti, predstavlja veliki izazov i zadatak.

Dušan Telesković

objavljeno: 10/02/2013

Nastavak na Politika...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.