Izvor: RTS, 14.Jun.2010, 16:12 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Komunalni policajci u interesu građana
Zadatak komunalnih policajaca jeste da u granicama svojih nadležnosti, pomognu u ostvarivanju funkcija lokalne samouprave, rekao ministar Dačić tokom posete prve generacije komunalne policije u Sremskoj Kamenici.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić i ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković, posetili su Centar za osnovnu policijsku obuku u Sremskoj Kamenici, gde se obučava >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << prva generacija komunalne policije.
Dačić je istakao da "svi zajedno treba da radimo u interesu građana, a to znači da očuvamo stabilan javni red i mir i da se borimo protiv kriminala".
Prema njegovim rečima, zadatak komunalnih policajaca je i da u granicama svojih nadležnosti, pomognu u ostvarivanju funkcija lokalne samouprave, rešavajući one probleme za koje nije neophodno angažovati redovnu policiju, kao što su pomoć prilikom rušenja bespravno izgrađenih objekata ili iseljenja iz njih, prekoračenje radnog vremena rada kafića, parkiranje ili drugi.
MUP će koordinisati ceo taj sistem, jer komunalna policija neće moći da rešava neke složenije probleme i zadatke koji iskrsnu u njihovom radu, ali će obezbediti uslove da ta nova kategorija policajaca u Srbiji što efikasnije obavlja dužnost na dobrobit svih građana, rekao je Dačić.
Ministar Marković je istakao da se u prvoj klasi obučava 78 polaznika, od kojih je 20 odsto žena, napominjući da će oni posle završene obuke u septembru početi da rade kao prvi komunalni policajci u Beogradu, Novom Sadu, Zrenjaninu, Sremskoj Mitrovici, Nišu i u Leskovcu.
Marković je najavio da će uskoro u Kuli početi odbuka druge klase od ukupno 120 budućih komunalnih policajaca, a do kraja godine trebalo bi da bude završena obuka svih onih koji će, prema planovima dvaju ministarstava biti raspoređeni na nove dužnosti.
Namera je da se ubuduće postigne standard od jednog komunalnog policajca na 5.000 građana što bi znatno rasteretilo redovnu policiju, ali i doprinelo efikasnijem rešavanju mnogih neposrednih problema građana, rekao je ministar Marković i napomenuo da je interesovanje za obuku i obavljanje poslova komunalne policije veliko.












