Izvor: Politika, 14.Dec.2014, 20:36 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ivica Dačić novi-stari predsednik SPS-a
Lider socijalista nije imao protivkandidata na Devetom kongresu socijalista
Ivica Dačić je novi-stari predsednik Socijalističke partije Srbije, odlučili su u Beogradu aklamacijom delegati devetog kongresa ove partije, pod nazivom „Odgovorno za budućnost”.
Lider SPS-a izjavio je da to kongres za budućnost.
„Od načina na koji odgovorimo na teška pitanja zavisi kakvo ćemo >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << društvo u budućnosti biti. Na ovom kongresu nemamo pravo da razmišljamo kako nam je danas. Sutra je glavna tema. Srbija 2024. i 2034. godine su najvažniji cilj kongresa i za tu Srbiju smo dobili glasove na izborima, kao i da uđemo u reforme i zato nemamo prava da od tog puta odustajemo”, rekao je Dačić obraćajući se delegatima Kongresa.
U uvodnom govoru svečanog dela kongresa, koji je trajao oko pola sata, Ivica Dačić je citirao Konfučija, Josipa Broza Tita, Svetozara Miletića, Svetozara Markovića, Abrahama Linkolna, Hegela…
Ipak, on je kao ključnu reč naveo odgovornost. Dačić je naglasio da će socijalisti učestvovati u svim promenama, ali da se taj posao ne sme raditi birokratski, putem stranačkih saopštenja i borbom za funkcije.
Naglasio je da SPS nije u Vučićevoj vladi zbog funkcija, već da bi pomogao koliko zna i da Srbija konačno prestane da bude država izneverenih očekivanja i propuštenih prilika. Dodao je da je Srbija za dve i po godine saradnje ostvarila tri velika istorijska uspeha, taksativno navodeći otpočinjanje pregovora za članstvo u EU, promenjen međunarodni položaj i činjenicu da je Srbija sada zemlja koja aktivno učestvuje u međunarodnim političkim dešavanjima, pominjući sutrašnji skup 16 premijera jugoistočne i centralne Evrope i Kine u Beogradu.
„Treći veliki uspeh je da smo podržali ideju premijera Vučića i da mora da se uđe u reforme kako bi se obezbedila i osigurala budućnost zemlje”, dodao je Dačić.
Lider socijalista pitao je kako ostvariti državu blagostanja u katastrofalnoj situaciji, dodajući „da smo u 21. vek politički ušli bez kompasa”.
Aleksandar Vučić (Foto D. Ćirkov)
„Pred nama je zemlja koja je opustošena, opljačkana i devastirana. Oni koji su sve rasprodali i otpustili danas su protiv štednje i smanjenja troškova za plate i penzije. Mi smo sa SNS-om ušli u posao velikih promena i prvi pristali da se promenimo”, naglasio je lider socijalista. Kao gost Kongresa, delegatima se obratio predsednik naprednjaka Aleksandar Vučić, koji je rekao da Vlada Srbije radi da bi menjala državu, da bismo bolje živeli i naglasio da se nada podršci socijalista. „Siguran sam da zajedno možemo da uradimo mnogo na napretku zemlje”, rekao je Vučić.
Premijer i lider naprednjaka ocenio je da je način kako to radi vlada koju vodi teži način, ali i jedini koji će dati rezultat, istakavši da je Srbija sada stub stabilnosti u regionu, uvažavana u svetu, i izneo podatak koji će za mnoge biti iznenađenje. „Imali smo više spoljnopolitičkih aktivnosti nego Josip Broz u najboljih pet godina velike Jugoslavije. To je rezultat marljivosti i rada Vlade, u kojoj značajni deo ima Ivica Dačić i njegov SPS”, rekao je Vučić.
On je preneo učesnicima Kongresa i razgovor koji je vodio s premijerom Italije Mateom Rencijem, kada su istraživanja pokazala da je Renci izgubio nekoliko procenata podrške zbog reformi koje je primenio, isto kao što je primenjuju u Srbiji. „Odgovorio mi je – mene to ne zanima, ovde sam da radim posao, menjam zemlju i napravim je boljom, važno je kako će o tome da se sudi za pet ili deset godina”, preneo je Vučić.
Predsednik SNSD-a Milorad Dodik rekao je da Republika Srpska želi modernu, jaku i srećnu Srbiju i poručio da je Srpska zagledana u nju. „Nama u Republici Srpskoj ne treba ništa sem da napravite jaku Srbiju da bismo mi tamo mogli da izdržimo”, poručio je Dodik.
----------------------------------
Fakti:
* Ivica Dačić je drugi put uzastopno izabran za lidera SPS-a aklamacijom delegata Kongresa
* Na Devetom kongresu SPS-a bilo je prisutno 2.326 delegata od ukupno 2.556
* Stari logo partije, sa ružom, zamenjen je novim, sa zvezdom petokrakom
----------------------------------
Dačić: Podrška Šešelju garantovana propast
Predsednik SPS-a Ivica Dačić izjavio je da onaj ko podrži lidera SRS-a Vojislava Šešelja neće imati sreću u budućnosti i pozvao sve članove stranke koji žele da pređu u radikale da to odmah i učine. „Šešelj je pozvao sve šešeljevce iz SPS-a da odu kod njega. Ja ih isto pozivam da odmah odu kod njega, ako ih ima. Koga Šešelj podrži, teško njemu, jer mu je zagarantovana propast”, kazao je Dačić.
On je naglasio da politički šovinizam ne može da bude ni u kakvoj vezi sa SPS-om i istakao da je najveća greška bivšeg predsednika SPS-a Slobodana Miloševića bila upravo podrška Šešelju za predsedničke izbore. „To je bio smrtni udarac za SPS”, konstatovao je Dačić.
----------------------------------
Telegram iz Kine
Pred Deveti kongres SPS je dobio veliki broj telegrama od bratskih partija, ali se Ivica Dačić opredelio da pročita samo početak jednog telegrama, jer mu je, kako je rekao, bio simpatičan.
„Dragi prijatelji, sa zadovoljstvom smo obavešteni da će SPS održati Deveti kongres i da će Ivica Dačić ponovo biti izabran za predsednika partije”, zapisano je u prvom delu poruke koji je predsednik socijalista pročitao delegatima.
„Ne znam ko im je ovo javio, ali to je stiglo od Komunističke partije Kine i oni valjda znaju dobro”, istakao je Dačić.
D. Spalović
objavljeno: 14.12.2014.












