Gradimo kult vojske i policije

Izvor: B92, 24.Okt.2013, 13:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Gradimo kult vojske i policije"

Pančevo -- U Srbiji treba graditi kult vojske i policije, jer bez toga nema ni jake države, a za prekoračeno ovlašćenje mora da se odgovara, izjavio premijer Ivica Dačić.

Dačić, koji je i ministar policije, rekao je novinarima u Pančevu da se protivi paušalnim ocenama i napadima na policiju a da je to što je u jednom danu bilo dva primera, jedan loš, a jedan tragičan u vezi sa policijom, govori o težini policijskog posla.

Na pitanje da prokomentariše događaje >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << iz Niša, u kojima je jedan žandarm pucao u ženu koja je po njegovoj proceni sporo vozila, Dačić je rekao da je policija veliki sistem koji ima 45.000 ljudi i da je uvek moguće da dođe do problema, prekoračenja ovlašćenja ili zloupotrebe.

Dačić je podsetio da je juče preminuo policajac koga je udarilo za sada NN lice na jugu Srbije i dodao da policija intenzivno traga za napadačem.

"To pokazuje koliko je težak posao policajca i koliko je svaki dan na ispitu kako će obaviti svoj posao. Od tog zavisi kako će ga oceniti, pa u jednom danu može biti heroj, a u drugom se naći na naslovnim stranama zbog nečeg lošeg", rekao je Dačić i podvukao da on apsolutno pruža podršku policiji.

Prema njegovim rečima, posao policajca je takav da može da izgubi život, a posledice njegovog posla takve da njihove porodice nikada ne znaju da li će živi doći s posla.

Dačić je ukazao da se na puašalan način ne raspravlja o vojsci i policiji i podvukao da jake države nema bez jake vojske i policije, pri tome istakavši da ne govori o diktaturi niti o vojnoj ili policijskoj državi.

"Treba da se ponosimo i gradimo kult tih institucija, a mi smo takvi da volimo sve da rasturimo", rekao je Dačić i naglasio da se takođe protivi paušalnim napadima na materijalni status policajaca, jer nije tačno da su najplaćenija kategorija u društvu.

On je podsetio da policajci imaju za 30 do 50 posto veću platu od drugih državnih službenika kako bi oni ostvarili to što im po zakonu pripada. Taj zakon, zaključuje Dačić, nije doneo on, već je usvojen pre 10 godina u vreme premijera Vojislava Koštunice.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.