Dačić: Znatno manje međunacionalnih incidenata

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 02.Apr.2011, 17:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dačić: Znatno manje međunacionalnih incidenata

BEOGRAD -

Zamenik premijera i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je danas da inicijativa za veću samostalnost policije u Vojvodini nema osnova u postojećem zakonu, a i ranija praksa je pokazala da to nije dobro rešenje.

"Beograd je nekad imao svoju policiju, kao i pokrajine, ali se to nije pokazalo dobro kad je zapretio raspad države", podsetio je Dačić u izjavi Tanjugu.

Kad je reč o zakonskim rešenjima, Dačić je objasnio da po "postojećem >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Zakonu o policiji nema mogućnosti da opštine i gradovi imaju svoju policiju".

Stoga bi svaki razgovor o većoj samostalnosti policije u Vojvodini podrazumevao pre svega reforme i same organizacije i strukture policije, poručio je Dačić.

On je naveo da je Ministarstvo otvoreno za razgovor o svakom pitanju koje se tiče poboljšanju rada, ali i naglasio da je policija postigla najbolje rezultate upravo u sredinama s mešovitim nacionalnim sastavom stanovništva.

"Broj međunacionalnih incidenata manji je za 26 odsto nego pre dve godine u Vojvodini i to je najmanji broj incidenata od 2004. godine do danas", rekao je Dačić.

Ministar policije je dodao da resor na čijem je čelu ima dobru saradnju sa vojvođanskim vlastima i pozivao sve pripadnike nacionalnih manjina da se prijave za rad u policiji kako bi policija bila što bliža lokalnoj zajednici u kojoj radi.

Izbori pre roka ne smeju da ugroze evropsku šansu

Lider socijalista Ivica Dačić izjavio je danas da vladajuća koalicija nije razgovarala o vanrednim parlamentarnim izborima, što ne isključuje mogućnost da oni budu raspisani, ali da termin njihovog održavanja ne bi smeo da bude na štetu evropskih integracija Srbije.

Dačić je izjavio agenciji Tanjug da bi vanredni izbori mogli da budu održani samo u slučaju da vlada izgubi parlamentarnu većinu ili da se postigne politički dogovor o potrebi održavanja vanrednih izbora.

"Izbori pre roka, međutim, morali bi da budu održani tako da taj termin ne ugrožava ispunjenje istorijske šanse Srbije kada je reč o evropskim integracijama, a to je da naša zemlja dobije do kraja godine status kandidata", izjavio je Dačić.

Na pitanje da li bi socijalisti na sledeće izbore išli samostalno ili u predizbornoj koaliciji sa Demokratskom strankom, Dačić je rekao da bi SPS na izbore, redovne ili vanredne, izašla sa svojim sadašnjim koalicionim partnerima, PUPS-om i Jedinstvenom Srbijom.

"Politička opcija sa DS po našem mišljenju ne bi odgovarala ni njima ni socijalistima, jer su naša izborna tela potpuno različita i veoma teško bi bilo moguće da se te dve stranke nađu na jednoj izbornoj listi", kazao je Dačić.

Teško do dogovora o dvojnom državljanstvu

Dačić je ocenio da će Srbija i Crna Gora teško doći do dogovora o dvojnom državljanstvu, pre svega zbog restriktivnosti crnogorskog zakona, i istakao da se razgovori Beograda i Podgorice o tom pitanju ne vode već godinu dana.

"Odnose Srbije i Crne Gore treba vratiti na racionalan nivo. Ne treba zalaziti mnogo u prošlost, treba da imamo potpuno rasterećen odnos", rekao je Dačić.

Odluku građana Crne Gore da žive u samostalnoj državi Srbija poštuje, ali, primetio je Dačić, sigurno je da na planeti nema bližih naroda nego što su srpski i crnogorski.

"Srbija ima interesa da sa Crnom Gorom razvija odnose koji su praksa u celom svetu. To znači da se vodi računa o pravima crnogorske nacionalne zajednice u Srbiji, ali i o položaj Srba u Crnoj Gori, kao, u ostalom, svuda gde Srbi žive", rekao je ačić.

On je rekao da Podgorica u tome ne treba da traži bilo kakvu opasnost:

"Crnoj Gori ne preti nikakva opasnost od Srbije. Naprotiv, želim im sve najbolje, ako ne možemo da živimo zajedno, mislim da možemo da živimo u veoma korektnim odnosima jedni pored drugih", rekao je Dačić.

Razgovori o dvojnom državljanstvu sa Crnom Gorom se praktično ne vode već godinu dana, jer dve države imaju veoma različit pristup i zakonski okvir.

Srbija ima liberalan zakon koji dozvoljava našim građanima dvojno državljanstvo, ali i drugima da imaju uz neko drugo i srpsko, podsetio je Dačić.

Crna Gora, međutim, ima restriktivan Zakon o državljanstvu, što znači da ko hoće da ima crnogorsko mora da se odrekne svakog drugog državljanstva.

"Znam da to interesuje veliki broj građana, jer značajan broj građana Srbije ima crnogorsko poreklo, po našoj evidenciji takvih je oko 200.000 ljudi. Ima i građana Crne Gore koji bi hteli da imaju državljanstvo Srbije. Mi ćemo nastaviti s primenom našeg zakona", kazao je Dačić.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.