Dačić: Srbija opredeljena za saradnju sa Katarom

Izvor: RTS, 30.Jan.2017, 17:09   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dačić: Srbija opredeljena za saradnju sa Katarom

Srbija tek uspostavlja prave osnove za istinsku saradnju i razvoj odnosa sa Katarom, izjavio je šef srpske diplomatije Ivica Dačić, koji je u Beogradu sa katarskim kolegom šeikom Muhamedom bin Abdulrahmanom bin Džasimom El Tanijem potpisao Memorandum između dva ministarstva o uspostavljanju političkih konsultacija o pitanjima od zajedničkog interesa. >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS <<
Navodeći da je današnja poseta El Tanija istorijska poseta, jer je to prvi put da jedan ministar spoljnih poslova Katara dođe u Srbiju, Dačić je rekao da smo opredeljeni za saradnju sa Katarom u svim oblastima, od poljoprivrede, IT sektora, zdravstva, zdravstvenog turizma, pa do energetike i vojne industrije, o čemu će se, kaže, razgovarati ubuduće.

Na zajedničkoj konferenciji za novinare posle sastanka sa El Tanijem, Dačić je rekao da se traži zajednički interes za dolazak katarskih investitora, da su stvoreni uslovi za formiranje mešovitog komiteta i da bi bilo dobro da predstavnici Investicionog fonda Katara dođu u Srbiju i upoznaju se sa srpskim projektima.
Dačić je naveo da Investicioni fond Katara raspolaže sa 170 milijardi dolara, a da ta država ima najveći prihod na svetu po glavi stanovnika koji iznosi 140.000 dolara godišnje.
Izrazio je očekivanje da će biti velikih pomaka u spoljnotrgovinskoj razmeni dve države koja, kaže, sada iznosi između sedam i osam miliona dolara što je, ocenjuje, malo.
"Polažem velike nade i ima osnova da naša saradnja bude sve veća i bolja", rekao je Dačić, koji je katarskom kolegi poželeo da što pre ponovo dođe u Srbiju.
Dačić kaže da je poseta predsednika Srbije Tomislava Nikolića Kataru, prošlog novembra, bila uspešna, te da se do kraja ove godine očekuje dolazak katarskog emira u Srbiju što će, ocenjuje, biti doprinos razvoju saradnje.
Kako je naveo, sa katarskim kolegom je razgovarao i o unapređenju viznog sistema, podsetivši da je Srbija 2015. godine ukinula vize za državljane Katara.
Dačić, međutim, kaže da Srbija uvažava interese Katara, koji ima veliki priliv ljudi, ali se založio da se za državljane Srbije olakša proces izdavanja viza i da se one dobijaju na aerodromu.
Katarski ministar zahvalio je na prijateljskom dočeku i rekao da je današnja poseta veoma važna za jačanje saradnje dve države, ističući da postoje veliki potencijali za razvijanje odnosa koji su sada tek na početku.
Katar, kako je rekao, planira da pošalje delegacije iz različitih oblasti, kao što su IT, poljoprivreda i odbrana kako bi se saradnja sa Srbijom unapredila u svim oblastima.
El Tani je pohvalio veliku posvećenost Vlade Srbije i premijera Aleksandra Vučića da se reformiše okruženje i za privlačenje katarskih investicija, te da tu priliku Katar želi da iskoristi.
Treba raditi, kaže, na formiranju srpsko-katarskog poslovnog saveta, navodeći da će to imati pozitivan uticaj na povećanje trgovinske razmene dve države.
"Radujem se da sve ono o čemu smo razgovarli realizujemo i sigurno ćemo iskoristiti ovaj momenat", kaže El Tani, navodeći da je Memorandum koji je danas potpisao sa Dačićem platforma za razmenu mišljenja i u međunarodnim organizacijama i mehanizam za praćenje bilateralnih projekata.
Podsetivši na posetu predsednika Srbije Kataru, El Tani je naveo da u 2017. godini očekuje dalje razmene poseta, kao i dolazak emira Države Katar u Srbiju.
"Ne mešamo se u unutrašnja pitanja drugih zemalja"
Ministar Dačić je izjavio, u vezi sa zabranom ulaska u SAD državljanima sedam muslimanskih zemalja, da Srbija ne želi da se meša u unutrašnja pitanja suverenih zemalja, a njegov kolega iz Katara šeik Muhamed bin Abdulrahman El Tani je rekao da veruje da će SAD razmotriti tu odluku.
Katarski ministar spoljnih poslova je rekao da muslimanske zemlje ne mogu da se označe kao izvor terorizma.
Posle susreta sa šefom srpske diplomatije Ivicom Dačićem, El Tani je na zajedničkoj konferenciji za novinare u Beogradu, odgovarajući na pitanje kako komentariše tu odluku Trampa, naveo da se to tiče unutrašnjih pitanja zemalja i da to ne može da komentariše.
Dačić je upitan, kakav je stav Srbije o toj Trampovoj odluci, rekao da je sličan stavu katarskog ministra spoljnih poslova.
"Ne želimo da se mešamo u unutrašnja pitanja suverenih zemalja", rekao je Dačić.
Dačić je, međutim, rekao da je Srbija više puta apelovala na EU i SAD da se nađe zajednički odgovor na migrantsku krizu koga nažalost EU nije dala.
Dačić je rekao da se ne brine za SAD nego za Srbiju, upitavši kako će male zemlje izaći na kraj sa izazovima koje ta kriza nosi.
Navodeći da Srbija može biti suočena sa velikim talasom migranata, a da sa druge strane druge zemlje zatvaraju svoje granice, Dačić je rekao da je Srbija zaslužila i da ima pohvale svih međunarodnih organizacija za ponašanje prema migrantima.
"Ponašali smo se humano, ali vodeći računa o realnim mogućnostima", rekao je Dačić.
"Ekonomska diplomatija će se vratiti u MSP"
Ivica Dačić je najavio da će se ekonomska diplomatija vratiti u Ministarstvo spoljnih poslova, navodeći da to ne podrazumeva novo zapošljavanje, već će taj posao obavljati ambasadori.
Dačić je rekao da su počeli razgovori o tome sa Privrednom komorom Srbije i da će se u naredna tri meseca izaći sa konceptom ekonomske diplomatije.
Odgovarajući na pitanje, Dačić je precizirao da nije doneta odluka o uvođenju ekonomskih diplomata, podsetivši da je ta funkcija pre 10-15 godina oduzeta MSP-u i data drugim ministarstvima.
Rekao je da ministar trgovine Rasim Ljajić ne želi više time da se bavi, navodeći da je posao ambasadora i zaposlenih u diplomatsko-konzularnim predstavništvima da se bave ekonomijom i da svakog prvog u mesecu izveštavaju šta su u toj oblasti uradili.
Da bi se ekonomska diplomatija vratila u MSP potrebno je izmeniti određene zakone, objašnjava Dačić.
Kako je naveo, u MSP ima 1.000 zaposlenih, od kojih se samo dvoje bave ekonomijom.
"Da li je to moguće? Da li je to normalno? Mislim da nije", rekao je Dačić.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.