Izvor: S media, 29.Dec.2012, 14:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dačić: Pre deset godina za platformu bismo dobili Nobela

Premijer Srbije Ivica Dačić smatra da su najveća dostignuća Srbije u 2012. godini promena vlasti i stvaranje uslova za početak pregovora sa EU u prvoj polovini 2013.

Po mišljenju srpskog premijera, "potpuno je realno" očekivanje da Srbija do kraja juna, tokom irskog predsedavanja, započne pregovore sa Unijom, jer među 27 država članica vlada "možda najpozitivnije mišljenje" o Srbiji u poslednjih deset godina, a ključni razlozi za to su napredak >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << dijaloga sa Prištinom i borba protiv kriminala i korupcije.



"Boli ih što Srbiju u EU uvodimo Nikolić, Vučić i ja"


Ideja 5. oktobra je, kako kaže, "najveći poraz i sramota za one kojji su srušili Miloševića, zato što je on navodno bio antievropski".

"Najveci udarac za njih je da ih u Evropu vode Toma Nikolic, Ivica Dačić i Aleksandar Vučić. I to uspešnije nego oni sami", dodao je.


Dačić je istakao da je EU potrebna Srbiji, a da Platforma o Kosovu i Metohiji "nije naišla na razumevanje" Zapada zbog poziva na prekid tehničkog dijaloga sa Prištinom i zalaganja za sveobuhvatno rešenje po principu "ništa nije dogovoreno dok sve ne bude dogovoreno".

Po Dačićevom mišljenju, taj nacrt platforme je "najpozitivniji dokument koji je Srbija predložila u poslednjih 13 godina" i - da je predložen pre 10 godina - za njega bi dobili Nobelovu nagradu za mir. Ali, ne i danas:

"I oni koji su naši najveći prijatelji na Zapadu bili su veoma negativno određeni kad je reč o toj rečenici - da bi trebalo prekinuti pregovore. Mislim da dalje nisu ni čitali. I ako su pročitali, nisu komentarisali", rekao je Dačić, precizirajući da su predsednik Tomislav Nikolić, prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić i on - imajući u vidu takvo nerazumevanje - dogovorili da "ostave to u drugom planu".

"Otklonili smo tu dilemu da li treba nastavljati tehnički razgovor ili ne. Naime, ti razgovori više nisu samo tehnički. Sam predsednik Nikolić je predložio podizanje razgovora na politički nivo - što se desilo. On je sam predložio Ketrin Ešton da ja vodim te pregovore, odnosno da se ja srećem sa Tačijem. I ja tu nemam nikakvih nesuglasica sa njim", rekao je Dačić i dodao da misli da bi i predsednik Nikolić trebalo da učestvuje u pregovorima.

Kad je reč o Rezoluciji koja će se naći pred poslanicima 11. januara - posle zajedničkog sastanka Vlade I predsednika, oko Božića - Dačić je kazao da je "u toku definisanje samog teksta".

"Sama Rezolucija će govoriti o osnovnim principima koji su bitni, a to je da mi nećemo priznati Kosovo i Metohiju, da smatramo da fokus našeg predloga jeste ustvari položaj srpske zajednice, odnosno Srba na Kosovu i Metohiji. Da je u daljem dijalogu sigurno da će Srbi sa Kosova imati značajnu reč. i da smatramo da sve to treba da bude praćeno napretkom u procesu evroskih integracija", rekao je.

"Neću da pričam bajke narodu. Cela situacija oko Kosova i Metohije odavno je ''izašla'' iz Ustava Srbije. Sve ono što radimo, pa i ti dogovori koji su postizani u Briselu, moraju da budu deo neke pravne regulative koja će ustvari govoriti o suštinskoj autonomiji Kosova I Metohije. Zašto je upotrebljen taj izraz? Zato što je to izraz iz Rezoucije 1244. I to je ceo naš koncept i ceo naš plan kad je reč o Kosovu i Metohiji".

Na pitanje da li još uvek smatra da je podela, odnosno "razgraničenje" na Kosovu pravo rešenje, Dačić kaže: "Ja to mislim, ali više to ne predlažem. Mislim da je to u najboljem i srpskom i albanskom interesu, ali - pošto, izgleda, ni srpski, ni albanski interes ovde nije važan - to očigledno ne može da prođe u međunarodnim odnosima. Kada bi se pitali Srbi i Albanci, mislim da bi to prihvatili. Ali ne insistiram na tome. To je moje lično mišljenje".

Kad je reč o podršci i nedostatku podrške za predloge Beograda, Dačić podseća da Srbija u zapadnoj hemisferi, "među onima koji donose ključne odluke u međunarodnoj zajednici nema nijednog prijatelja".

"Mi smo u poslednjih 13 godina, iz godine u godinu, ponavljali i ponavljali taj naš stav ''Kosovo je Srbija'' - što je normalno. Ali, nije normalno da je iza toga, svakim danom, kosovska nezavisnost bivala sve bližza. I nije normalno da Srbija nema odgovor na pitanje ''šta predlaže''".

Podsećajući da je nastavak dijaloga sa Prištinom uslov za nastavak evrointegracija, Dačić je rekao da bi bio "najzadovoljniji kada bi o Kosovu bila sazvana i međunarodna konferencija", ali da ni to u ovom trenutku nije realno.

"U narednih šest meseći će se u Briselu razgovarati o dve teme - jedna je razrešenje te situacije paralelizma institustucija, gde jedne institucije ne priznaju druge, a drugo posebnost Srba na Kosovu. I to je sama Ketrin Ešton rekla. Znači, na tragu njenih reči, Srbija treba ovim što predlaže da bude deo tog procesa, to je najbolji put. Svaki drugi put bi bio kontraproduktivan".

"Nisam evrofatantik, ali Srbiji je potrebna EU"

Na pitanje da li se vodi polemika u vladi po pitanju spoljne politike I "četiri stuba" na kojima već godinama ta politika počiva (region, EU, Rusija i Kina), Dačić primećuje da smo u međuvremenu izgubili mnoge prijatelje na međunarodnoj sceni, kao i da “iz dana u dan Kosovo priznaju nove države".

Ističući da ima puno zamerki na odnos Brisela prema Beogradu, Dačić je naglasio da je Srbiji ipak potrebna EU, pošto bi bila "naša istorijska greška, pred našom decom, da za 20 godina žive u zemlji koja je izolovano ostrvo u Evropi".

"Ja nisam evrofanatik. Nisam. Imam mnogo primedbi na EU, na njihov odnos prema nama. Mislim da je Srbija svih ovih godina dovedena u poziciju parije (necivilizovane zemlje) u Evropi. I da je sve to plod dugoročnih ciljeva - da se omogući nezavisnost Kosova. Sve je to meni poznato. I ne hrlim oduševljeno na sastanke u Brisel. Ali, kada razgovaram sa svojim kolegama koji su članovi EU - i oni govore slične stvari. Neki od njih mi kažu da se nećemo mnogo usrećiti. Ali, oni su unutra. Ja bih voleo da dođemo u istu takvu poziciju. Da uđemo unutra, pa ako nam se ne sviđa da izađemo".

(Tanjug, Foto: Beta/MUP Srbije/Zoran Živković/AP)

Nastavak na S media...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.