Izvor: B92, 17.Feb.2011, 16:25 (ažurirano 02.Apr.2020.)
NUNS i OEBS protiv pretnji B92
Lazarevac -- NUNS i OEBS u Lazarevcu zbog plakata kojima se preti novinarima B92. Policija kaže da se radi o organizovanoj grupi i da joj je na tragu.
U Lazarevcu je počelo skidanje umrlica B92 i plakata kojima se poziva na linč novinara.
Doduše, to su uradili novinari i predstavici civilnog društva koji su za tu priliku došli iz Beograda.
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), kancelarija OEBS-a i predstavnici nevladinih organizacija pružili su podršku >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << novinarima emisije "Insajder" i B92 i zatražili od države da učini više kako se slične stvari više ne bi događale. U policiji kažu da su na tragu počiniocima.
Novinarska solidarnost na delu. Predstavnici NUNS-a, OEBS-a i civilnog društva zajedno su otišli u Lazarevac kako bi započeli skidanje smrtovnica B92 koje su izlepljene po tom gradu. Oni kažu da država mora da reaguje i da zaštititi novinare
Predsednik NUNS-a Vukašin Obradović izrazio je podršku i solidarnost sa autorima "Insajdera" i TV B92, koji su se bavili korupcijom u rudarskom basenu Kolubara i apelovao na vlast da novinarima osigura normalne uslove na rad.
"Ne može se smatrati da su uslovi za rad novinara normalni, ako oni rade uz lično obezbeđenje", rekao je Obradović.
Autorka TV emisije "Insajder" Brankica Stanković već duže ima policijsko obezbeđenje zbog pretnji koje je dobijala zbog svojih emisija.
Šefica odeljenja za medije misije OEBS-a u Srbiji Dragana Solomon rekla je da "neki moćnici" u Lazarevcu misle da će zastrašivanjem moći da uguše javnu reč i pravo građana da znaju sve što je važno.
"Emisija ’Insajder’ je profesionalnošću i programom koji se zasniva na činjenicama, a ne na nečijem mišljenju, pokazala da je to vrsta novinarstva koja osvaja slobode izražavanja i utire put ljudima u Srbiji da budu zaista informisani o svemu što je njihov interes", rekla je Dragana Solomon.
Za lepljenje plakata sa pretećim porukama u Lazarevcu rekla je da je to "pokušaj da se stavi šapa na javni prostor i da se ućutka drugačije mišljenje".
Novinari i predstavnici nevladinih organizacija nadaju su se da će se i ostali građani Lazarevca pridružiti u skidanju plakata
Policija poručuje da će slučaj biti brzo rešen
U lokalnoj policiji kažu da su smrtovnice B92 , na kojima su kao organizatori sahrane poimence navedeni glavni urednik B92 i autori emisije "Insajder", izlepljene u noći nakon emitovanja treće episode serijala "Prevara veka”, koji se bavi prevarama u Kolubari i da je to radila organizovana grupa ljudi.
Zamenik komandira policije Vladan Šimšić veruje da će rezultati istrage koja je u toku biti poznati za nekoliko dana.
"Imamo jake indicije ko bi to mogao biti. Nije samo jedna osoba učestovala u tome i to nisu bili obični građani Lazarevca. U tom je učestvovalo više njih i oni su između sebe povezani. Istraga je u toku. Očekujem da bi mogli da završimo posao za nekoliko dana”, naveo je on.
Iako su zadovolji što policija radi svoj posao, na sastanku u lokalnoj policijskoj stanici novinari su jasno rekli da očekuju više.
Potpredsednica NUNS-a Jelka Jovanović rekla je da je to udruženje "zadovoljno" informacijama koje je dobilo od policije i izrazila nadu da će slučaj biti rešen za nekoliko dana, a da će u suprotnom aktivisti NUNS ponovo doći u Lazarevac "u većem broj i ostati duže".
Član rukovodstva NUNS-a Dragan Janjić izjavio je da je "ovakva vrsta napada na novinare i pretnja sa kojom su suočeni opasnija po stabilnost zemlje nego nestabilnost vlade".
"Zadatak vlasti je da obezbedi okruženje u kojem moćnici neće smeti na činjenice koje otkrivaju novinari da odgovaraju otvorenim pretnjama, nego će morati da se plaše pravde, odnosno poteza koje vlast treba da preduzme. To je nešto što država pre svega treba da uradi. To je njen zadatak a ne novinara i nevladinih organizacija, ali su novinari i NVO tu da pomognu", rekao je Janjić.
Svaki serijal "Insajdera" pratile su razne reakcije i veoma često, bezuspešni pokušaji diskreditacije i zastrašivanja novinara. Međutim, uprkos otporu pojedinih interesnih grupa koje ne žele da se čuje istina, ekipa koja radi emisiju je proširena.
Prvi rezultat redakcije je serijal "Prevara veka" o zloupotrebama u Kolubari. Transkripte prvog, drugog i trećeg dela možete pogledati ovde.














