Malezijski avion poslednji put viđen kod Malajskog moreuza

Izvor: Blic, 11.Mar.2014, 21:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Malezijski avion poslednji put viđen kod Malajskog moreuza

Malezijska vojska veruje da je uz pomoć radara ušla u trag nestalom avionu “Malezija erlajnsa”, i to iznad Malajskog moreuza, daleko od mesta na kojem se dogodio poslednji kontakt sa civilnom vazdušnom kontrolom iznad Tajlandskog zaliva. Kliknuti (+) za povećanje

Vojni izvori potvrdili su da je “boing 777-200ER” sa 239 putnika promenio kurs i došao do druge strane Malajskog poluostrva, preneo je “Malezija >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << insajder”.

- Promenio je kurs nakon prolaska kod grada Kota Baru i malo smanjio visinu. Došao je do Malajskog moreuza – izjavio je vojni zvaničnik za Rojters.

Malajski moreuz jedan je od najprometnijih kanala za brodove u svetu i proteže se duž zapadne obale Malazije.

Aviokompanija “Malazija erlnajs” saopštila je u subotu da je sa avionom koji je prevozio 227 putnika i 12 članova posade poslednji put kontaktirano kod istočne obale malezijskog grada Kota Baru.Avion je nestao nakon što je poleteo iz Kuala Lumpura za Peking.

List “Berita Harijan” prvi je preneo da je poslednji trag aviona otkriven kod Malajskog moreuza, citirajući generala malezijskih Kraljevskih vazdušnih snaga Tana Sri Rodzalija Dauda, koji je rekao da je signal pronađen kod ostrvceta Pulau Perak, kod zapadne obale.

- Poslednji trag aviona do kojeg je došla kontrola leta bio je blizu ostrva Pulau Perak, u Malajskom moreuzu u 2.40 sati. Signal je, nakon toga, izgubljen – rekao je general.

Zanimljivo je da je “Malazija erlajns” u prvom saopštenju objavila da je kontrola leta izgubila kontakt sa avionom u 2.40 sati, ali je kasnije ispravila na 1.30 sati.

Singapurska kontrola leta takođe je izvestila da je registrovala da se avion “okrenuo nazad pre nego što je izvestio da se popeo na 1.000 metara sa originalne visine od 10.000 metara”, navodi “Malezija insajder”.

Kako je ranije preneto, avion je nestao oko 1.30 sati ujutro dok je leteo iznad Južnog kineskog mora, između istočne obale Malezije i južne obale Vijetnama.

Potom je nestao sa radara, a poslednja poznata lokacija bila je kod grada Kota Baru, što je potvrđeno i navodima stanovnika istočne obale koji su rekli da su videli velika svetla i avion kako leti na 1.000 metara iznad nivoa mora kod Kota Barua, podseća “Malezija insajder”.

Međutim, potraga za avionom, koja je danas ušla u svoj četvrti dan, u vodama Južnog kineskog mora, nije dovela do rezultata.

Kina traga za avionom uz pomoć 10 satelita

Kina je angažovala čak 10 satelita u potrazi za nestalim avionom, izvestili su danas državni mediji, prenosi “Nju strejt tajms”.

Kako navodi “PLA dejli”, sateliti visoke rezolucije, kojima se upravlja iz Kontrolnog centra Sjan satelit na severu Kine, biće korišćeni za navigaciju, praćenje vremena, komunikacije i druge aspekte potrage i spašavanja”.

Od 239 ljudi u avionu skoro dve trećine su Kinezi. M.I.M.

CIA ne isključuje terorizam

Direktor Centralne obaveštajne agencije (CIA) Džon Brenan rekao je danas da u slučaju nestanka malezijskog aviona pre četiri dana ne treba isključiti terorizam. Brenan je rekao da postoje neke tvrdnje o odgovornosti za nestali avion, koje međutim nisu potvrđene niti potkrepljene, dodajući da on ne isključuje mogućnost terorizma u tom slučaju.

Na pitanje da li isključuje povezanost s terorizmom, Brenen je rekao "Ne, ne bih to isključio", prenosi AFP dodajući da je ovo prvi put da je jedan američki zvaničnik komentarisao ko bi mogao biti odgovoran za sudbinu aviona.

Brenan, inače bivši savetnik predsednika Baraka Obame za borbu protiv terorizma, rekao je da ima mnogo pitanja koja su ostala bez odgovora i da je još suviše rano da se izvuče bilo kakav zaključak o avionu "Malezije erlajnsa".

- Veoma pažljivo pratimo događaje. Sve je to još misterija - rekao je on.

Interpol je danas saopštio da nestanak aviona verovatno nije posledica terorističkog napada, nakon što je obelodanjeno da su dvojica putnika u njemu koristila ukradene pasoše zemalja EU.

- Što nam više informacija pristiže, to smo skloniji da zaključimo da to nije bio teroristički incident - rekao je Ronald Nobl, šef Interpola. (Tanjug)

Pročitajte još: Pilot nestalog aviona tokom leta pušio, slikao se i gledao u dlan putnicama Još jedna enigma: Telefoni putnika nestalog aviona i dalje zvone

Najčitanije SADA:

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.