(UŽIVO) Ratko Mladić osuđen na doživotnu kaznu zatvora

Izvor: Blic, 22.Nov.2017, 13:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

(UŽIVO) Ratko Mladić osuđen na doživotnu kaznu zatvora

Haški tribunal izrekao je prvostepenu presudu generalu i ratnom komandantu Vojske Republike Srpske Ratku Mladiću i osudio ga na doživotnu kaznu zatvora. Mladić je osuđen po 10 od 11 tačaka optužnice. On je oslobođen optužbi za genocid u šest opština (Ključ, Kotor Varoš, Sanski Most, Prijedor, Vlasenica i Foča tokom rata u BiH), ali je osuđen za genocid u Srebrenici, progon, istrebljenje, zločin protiv čovečnosti, ubistvo, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << nehumano delo prisilnog premeštanja, deportaciju, terorisanje i protivpravne napade na civile, uzimanje talaca. Ovo je prvostepena presuda na koju postoji pravo žalbe.

Tačke po kojima je osuđen Mladić:

13.30 - Ljajić: Delimična satisfakcija

Potpredsednik Vlade Srbije Rasim Ljajić rekao je da presuda Mladiću ne predstavlja iznenađenje, imajući u vidu dosadašnju sudsku praksu u Tribunalu, kao i ranije presude Mladićevim podređenima.

- Ovom presudom će porodice žrtava verovatno dobiti delimičnu satisfakciju, ali u javnosti zemalja regiona neće prestati rasprave o interpretacije ove odluke Tribunala, u zavisnosti od etničke prizme iz koje se ona posmatra - kazao je Ljajić.

13.20 - Bramerc: Nije presuda čitavom srpskom narodu

Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc izjavio je da presuda Mladiću nije presuda čitavom srpskom narodu.

- Mladićeva krivica je njegova i samo njegova - prenosi AP.

13.10 - Burne reakcije političara

Srpski političari regovali su na presudu Ratku Mladiću, a šta je ko od njih imao da kaže na ovu temu možete pročitati u odvojenoj vesti klikom OVDE.

13.00 - Vučić: Presuda nije iznenađenje, nije dan ni za radost ni za tugu, sada da gledamo u budućnost

"Da ne spuštamo glavu ni pred kim, ali da idemo u budućnost, da razmišljamo gde i kako ćemo živeti mi i naša deca, kako ćemo čuvati mir i stabilnost u regionu. Kako ćemo da renoviramo fabrike i da stvaramo nove. Da se ne gušimo u suzama prošlosti, već da od znoja stvaramo bolju zajedničku budućnost". Ovim rečima izricanje doživotne kazne Ratku Mladiću prokomentarisao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Šta je još rekao pročitajte OVDE.

12.55 - Mladićev advokat: Očekivao sam da će biti oslobođen

Branko Lukić, advokat Ratka Mladića, izavio je da je šokiran osuđujućom presudom protiv njegovog klijenta.

- U šoku sam, ja sam iskreno verovao da će Tribunal doneti oslobađajuću presudu. Ono što se, u principu dogodilo, jeste da je sudsko veće praktično prepisalo presudu Radovanu Karadžiću. Zblanut sam, osećam se kao da nismo radili, kao da uopšte nismo ni bili u sudnici, izvodili dokaze... - priča rezigrnirano Lukić. Šta je rekao o incidentu koji je Mladić napravio tokom izricanja presude pročitajte OVDE.

12.45 - Toma Fila: Tribunal nije sud pravde, već monstrum

- Ova presuda pokazala je da Haški tribunal nije sud pravde već "monstrum". Sve ovo što je stavljeno Mladiću, isto bi bilo i Miloševiću da je ostao živ. Oni su taj sud napravili kao antisrpski i u tom sudu su nekoliko ciljeva postavili - prvo Milošević, pa Mladić, pa Radovan Karadžić, zatim Nikola Koljević, koji se odlučio da na neki drugi način reši problem i kasnije Biljana Plavšić. Milošević i Mladić su im bili glavni - rekao je advokat Toma Fila.

12.40 - Šešelj: Politička presuda, usmerena protiv srpskog naroda

Lider SRS Vojislav Ssešelj ocenio je da je presuda Ratku Mladiću politička.

- Presuda je politička, a uperena je protiv srpskog naroda koji je učestvovao u ratu, pomalo i protiv Srbije, a najviše protiv Republike Srpske - rekao je Šešelj i dodao da "sve tačke optužnice govore o udruženom zločinačkom poduhvatu što za Tribunal znači da nema potrebe da se objašnjava kako je šta uradio".

12.32 - Ovako je izgledalo izricanje presude:

12.20 - Stjepanović: Zločini u šest opština su bili strašni

Nemanja Stjepanović iz Fond za humanitarno pravo objašnjava da je njegova krivica nije utvrđena samo za prvu tačku - genocid u šest opština (Ključ, Kotor Varoš, Sanski Most, Prijedor, Vlasenica i Foča).

- U tom slučaju nisu utvrđene razmere genocida, i nije zaključeno da se on u njima dogodio. Međutim, to ne znači da zločini u njima nisu bili strašni, da nisu postojale mreže logora, žrtve, masovna ubistva... - kaže on.

Međutim, ističe da ovo ne treba mešati sa Srebrenicom.

- Zaključak je da je genocid u Srebrenici postojao i da je Mladić za njega odgovoran - ističe Stjepanović, koji navodi da se u sažetku stidljivo pominje pomoć koja je stizala iz Beograda.

12.10 - Preživeli logoraš dočekao presudu: Zločince treba kazniti

Pre 25 godina jedna fotografija obišla je svet - na njoj je Fikret Alić, logoraš iz žice u logoru Trnoplje. On danas u Hagu, ispred Tribunala, čeka presudu Ratku Mladiću, za kog smatra da je odgovoran za zločine počinjeni u tamošnjim logorima.

Zbog fotografije koju su napravili strani mediji, Alić je u svetskim medijima prepoznat kao "čovek sa žice". Jutros je u bio svedok incidenta koji se dogodio ispred Haškog tribunala. Opširnije pročitajte OVDE.

12.02 - "Počinjeni najstrašniji zločini poznati čovečanstvu"

"Zločini koji su počinjeni spadaju u najstrašnije poznate čovečanstvu - a u njih spadaju i genocid i istrebljenje. Odbrana se pozivala na različite faktore, na njegove dobre namere, dobar karakter, slabo zdravlje, poodmaklo doba, mentalno stanje. Veće smatra da ti faktori imaju malu ili nikakvu težinu", rekao je Ori prilikom izricanja presude Mladiću.

12.00 - Mladić osuđen na doživotnu kaznu zatvora

Prikom određivanja kazne, uzeti su u obzir teržina krivičnih dela, njegove godine i loše zdravlje.

11.57 - Veće: Nije kriv za genocid u šest opština

Veće je utvrilo da Ratko Mladić nije kriv za genocid po tački 1 (u šest opština), ali jeste za genocid u Srebrenici (tačka 2). Mladić je proglašen krivim i po tačkama od 3 do 11 - za progon, istrebljenje, zločin protiv čovečnosti, ubistvo, nehumano delo prisilnog premeštanja, deportaciju, terorisanje i protivpravne napade na civile, uzimanje talaca.

11.55 - "Mladić je imao nameru da uništi muslimane"

Veće je istaklo i Mladićeve sastanke sa oficirima gde se raspravljalo o likvidaciji muslimanskih muškaraca. Veće je razmatralo i to da je Mladić negirao da su počinjeni zločini, kao i da je preuzeo odgovarajuće mere u vezi sa tim. Uzeto je u obzir i njegovo prisustvo na fudbalskom igralištu kod Bratunca gde je držano nekoliko hiljada muslimana, koji je trebalo da budu odvedeni na razmenu, što je bila obmana.

"Opstati ili nestati", jedan je od citata koje je tom prilikom izgovorio.

Veće je konstatovalio da je imao nameru da se progone, istrebe, odvoje, ubiju i prislino premeste i da je Mladić imao nameru da "uništi muslimane".

- Imao je nameru da ostvari cilj udruženog zločinačkog poduhvata i počinjenja krivičnog dela genocida - Rekao je Ori.

11.52 - Veće o Mladićevom učešću u zločinima u Srebrenici:

"U periodu od 11. jula do 11. oktobra 1995. godine snagama VRS izdao je više naređenja u vezi sa Srebrenicom i oko nje. U julu i avgustu 1995. davao je obmanjujuće informacije i nije uradio ništa da se to spreči. Glavni počinioci bili su pripadnici VRS i MUP-a. Radnje optuženog su u tolikoj meri doprinele ovim zločinima i on je u tome značajno doprineo."

11.50 - Srebrenica: Postojao je udruženi zločinački poduhvat da se muslimani isele iz Srebrenice

Neposrednio pre 11. jula 1995. cilj UZP je bio premeštanje i iseljenje, kako bi se enklava ispraznila od stanovništva. Genocid, istrebljivanje i ubistva postala su sredstva za ostvarenje cilja. Radovan Karadžić, Ljubomir Borovčanin, Ljubiša Beara, Zdravko Tolimir i još nekoliko osoba bili su deo ovog UZP - saopštilo je Veće.

11.48 - Veće, koje je ranije konstatovalo da je genocid izvršen u Srebrenici, sada utvrđuje Mladićevu odgovornost u UZP-u vezanom za Srebrenicu.

11.47 - Veće je konstatovalo da je Mladić učestvovao u osnivanju sarajevsko-romanijskog korupusa, da je komandovao tim jedinicama, da je tokom opsade primao pomoć od jedinica vojske SRJ, učestvovao u političkim raspravama sa pripadnicima vlasti bosanskih Srba.

Razmatrane su izjave i ponašanje optuženog, a uzeto je u obzir i to što je on lično komandovao granatiranjem Sarajeva.

"U proleće 1995. Mladić je predložio da se Sarajevo bombarduje, zanemarujući bezbednost civila, a nakon toga naredio prekid snabdevanja vodim i strujom, što je stanovnike izložilo opasnosti jer su bili prinuđeni da izađu iz svojih domova i budu izloženi snajperskim akcijama. Optuženi je tu nameru imao tokom celog perioda i bio je učesnih udruženog zločinačkog poduhvata u vezi sa Sarajevom."

11.45 - Ori je podvukao da je Mladić učestvovao u udruženom zločinačkom poduhvatu, da je širio propagandu protiv muslimana i Hrvata, kao i da je lično naredio prekid svih linija snabdevanja Sarajeva kako bi ljudi izlazili na otvoreno, pod snajpersku paljbu.

- Dakle, on je bio učesnik UZP u vezi sa Sarajevom - rekao je Ori.

11.40 - Nastavljeno čitanje sažetka

- Optuženi je komandovao i rukovodio jedinicama VRS, bio u direktnom kontaktu sa rukovodsvom u Srbiji i Vojskom u Srbiji kako bi osigurao da potrebe VRS budu zadovoljene. U periodu od septembra 1992. do marta 1995. Mladić je uveo i sprovodio širenje propagande protiv bosanskih Srba i Hrtvata, davao je namerno obmanjujuće izjave u vezi sa počinjenim zločinima - rekao je Ari, a potom napomenuo da je Veće konstatovalo da je Mladić svojim postupcima u značajnoj meri doprineo progonima, istrebljivanjima i ubistvima i prisilnim premeštanjima, kako bi se muslimani i Hrvati uklonili sa ovih teritorija.

Veće je konstatovalo da je Mladić bio svestan da će nad bosanskim hrvatima i muslimanima biti počinjena sva ova krivična dela.

- Bio je učesnik udruženog zločinačkog poduhvata - konstatovalo je veće.

Učesnici udruženog zločina su bili Radomir Karadžić, Stanislav Galić, Dragomir Milošević, Momčilo Krajišnik, Biljana Plavšić, Nikola Koljević.

11.35 - Izricanje presude prati iz druge prostorije

Mladić je udaljen u drugu prostoriju u kojoj iz "udobne fotelje" može da prati izricanje presude. Pored njega nalaze se lekari koji mu mogu pomoći ukoliko za tim bude bilo potrebe.

11.31 - "LAŽ! OVO JE LAŽ!" Prekinuto izricanje presude, Ratko Mladić udaljen iz sudnice zbog vikanja

Nakon što je odbrana zatražila da se izricanje presude prekine jer je Mladiću pozlilo, veće Haškog tribunala reklo je da je od njihovog lekara dobilo drugačiju informaciju i da Mladić može da izdrži izricanje presude. Odbrana i Veće Haškog tribunala su se oštrim tonom raspravljali nekoliko minuta. Odbrana je insistirala da se usvoji predlog da se prekine čitanje presude i da se ona sa pečatom i potpisom preda Ratku Mladiću, dok je Ori oštrim tonom rekao da je od lekara on dobio informaciju da je Mladićevo zdravstveno stanje dobro i da može da prati izricanje presude. U tom trenutku nastao je haos. Mladić je ustao, počeo da dobacuje, viče i baca slušalice. Na odluku Veća da je u dobrom zdravstvenom stanju ljutito je počeo da viče: "Laž! Ovo je laž!".

Veće je odlučilo da na kratko prekine izricanje i Mladića udalji iz sudnice.

11.30 - Veće: Nastavićemo čitanje presude

Veće je odbilo zahtev odbrane. Mladić se pobunio zbog čega je Veće prekinulo rad i Mladić će biti udaljen iz sudnice.

- Nećemo raspravljati o tome. Sekretarijat se bavi time, veće je dobilo informacije da može da nastavi - rekao je Ori.

11.25 - Odbrana: Mladiću je loše, traži se ili prekid čitanja presude ili odmah izricanje

- Gospodinu Mladiću tri puta izmeren pritisak tokom pauze, 180 sa 80, i da je doživeo hipertenziju. Tražimo da ili odustanete od ovoga, ili samo pročitate presudu jel bi moglo da dođe do životne ugroženosti Mladića - zatražila je odbrana.

11.10 - Odužila se pauza, Mladiću pozlilo

Iako je pauza trebalo da traje samo pet minuta, odužila se na više od 30 minuta. Prema nezvaničnim saznanjima, Mladić ima zdravstvenih problema i u toku je pregled zbog čega se pauza odužila.

11.00 - Kuburović: Vlada ostaje pri tome da se Mladić leči u Srbiji

Ministarka pravde Srbije Nela Kuburović kratko je odgovarala na pitanje medija povodom presude Mladiću.

- Hajde da ništa ne prejudiciramo, da sačekamo konačno obrazloženje presude. Što se tiče zdravstvenog stanja generala Mladića, ministarstvo ostaje pri dopisima koje je uputilo tribunalu, u kojima smo tražili da lekari iz Srbije obave lekarske preglede. Ostajemo i pri garancijama da Mladić bude privremeno pušten na slobodu, zbog lečenja - rekla je Kuburović.

10.55 - Skrivena poruka: Natalijina ramonda na reveru

Ratko Mladić na reveru svog sakoa tokom slušanja presude ima cvet Natalijine ramonde. On obeležava Dan primirja u Prvom svetskom ratu, poznat je po svojoj izdržljivosti i u botanici je poznat i kao "cvet feniks." Opširnije o Mladićevoj "skrivenoj poruci" tokom izricanja presude pročitajte OVDE.

10.53- Stjepanović: Na terenu nije dokazana namera da se počini genocid

Član Upravnog odbora Fonda za humanitarno pravo, Nemanja Stjepanović, osvrnuo se u izjavi za N1 na odbačene navode da je bilo namere da se izvrši genocid u šest opština.

- Praksa međunarodnog prava je prosto takva. Te grupe koje su napadnute u pojedinim mestima nisu bile značajno velike, u odnosu na populaciju Muslimana u BiH, i zato je zaključeno da nije bilo namere da se izvrši genocid.  Najteže je dokazati genocid na terenu, kao nameru, da se u potpunosti uništi nacionalna grupa. U ovom slučaju, to je nešto dokle se nije dobacilo, za razliku od Srebrenice, premda su zločini bili užasni - kaže Stjepanović.

10.43 - Nije bilo genocidne namere u šest opština

- Sudsko veće Haškog tribunala utvrdilo je da nije bilo genocidne namere u opštinama Ključ, Kotor Varoš, Sanski Most, Prijedor, Vlasenica i Foča tokom rata u BiH - saopšteno je tokom čitanja presude nekadašnjem komandantu Glavnog štaba Vojske Republike Srpske generalu Ratku Mladiću.

Zaključeno je da je ciljana grupa, koja je ubijena toko rata, bila "relativno mali deo Bošnjaka u celini", zbog čega nije zaključeno da je cilj bio njihovo uništenje u celini.

10.40 - Ratko Mladić tražio pauzu

Ratko Mladić je zatražio kratku pauzu da ode do toaleta. Odobrena je pauza od pet minuta.

10.35 - Veće: Genocid nije bio cilj udruženog zločinačkog poduhvata

Veće je, prema rečima sudije Alfonsa Orija, zaključilo i da su pripadnici Vojske Republike Srpske uzeli pripadnike UNPROFOR-a za taoce 1995. godine.

Što se tiče sveobuhvatnog udruženog zločinačkog poduhvata, Veće je zaključilo da je od 1991. do kraja novembra 1995. postojao udruženi zločinački poduhvat s ciljem da se trajno uklone Bošnjaci i Hrvati sa teritorije BiH na koju su Srbi polagali pravo i to putem progona, istrebljivanja, ubistva, nehumanih dela prisilnog premeštanja i deportacije.

Konstatovano je da dokazi ne idu u prilog zaključku da je krivično delo genocida bilo dio cilja sveobuhvatnog udruženog zločinačkog poduhvata.

10.34 - Veće: U Srebrenici bilo genocida

Veće je konstatovalo da je na području Srebrenice bilo zločina genocida, progona, i nehumanog delovanja prisilnog premeštanja. Za nekoliko incidenata utvrđeno je istrebljavanje i nehumano delo prisilnog premeštanja.

10.32 - Veće o genocidu u Srebrenici

Veće je utvrdilo da su fizički izvršioci izvršili radnje koje su po definiciji genocid nad bosanskim muslimanima u Srebrenici. Konstatovalo je da su oni nameravlali da unište muslimane u Srebrenici koji su čilini deo zaštićene grupe.

- Nad njima su počinjena krivična dela genocida, istrebljivanja, premeštanja, ubistava - konstatovalo je Veće.

10.27 - Mladić uz osmeh odahuje glavom tokom izlaganja o Srebrenici

Mladić odmahuje glavom tokom Orijevog izlaganja o Srebrenici. On je uz osmeh odmahnuo glavom kada je veće iznelo tvrdnju da je nakon odluka koje su potpisali Radovan Karadžić i Mladić postojala jasna namera bila da se Srebrenica "isprazni" i da se pretvori u srpsku teritoriju.

10.25 - Veće o Srebrenici

"8. marta 1995 Radovan Karadžić je izdao direktivu brioj 7 i izdao Drinskom korpusu da stvori nestabilnost u Srebrenici. Marta 1995. Mladić je potpisao direktivu 7.1 koja je pretvorena u vojnu akciju i doneta je odluka da se ovo područkje pretvori u srpsku teritoriju. Napad je počeo 6. jula, a 11. jula je vojska ušla u Srebrenicu kada je počelo spaljivanje njhovih kuća. Žene i deca su masovno pobegli u Potočare, a muškarci u Tuzlu. U Potočarima je bilo skoro 30.000 civila, nije bilo hrane, vode... Srpske snage su stvorle zastrašujuću atmosferu. Odvodili su ljude, mnogi se više nikada nisu vratili".

10.24 - Veće razmatra tačku optužnice koja se tiče Srebrenice

10.20 - Veće o Sarajevu

"Od sredine maja 1992 do novembra 1995. godine namerno je granatama i snajperskim hicima gađao stanovnišvo Sarajeva i to često na lokacijama gde je bilo malo ili nimalo vojnih objekata. Mnogi od njih su ubijeni dok su šetali sa decom, išli u prodavnicu... Isto tako, 5. februara 1994. godine granatirana je tržnica Makale. Skoro svi su poginuli. Sarajevsko-romanisjki korpus granatirao je Sarajevo modifikovanim avio bombama, izuzetno nepreciznim."

Veće je razmotrilo prirodu, način, lokacije i trajanje snajperskih napada i konstatovano da je namera bila da se gađaju civili i granatira grad. Zato je veće utvrdilo da su pripadnici sarajevsko-romanijskog korpusa želeli da šire teror, počinili ubistva civila i zločin protiv čovečnosti.

10.19 - Tačka 1: Genocid u 6 opština

10.17 - Optužba za progon

Veće je konstatovano da su mnoge žrtve bile izložene zatočeništvu, diskriminaciji na rasnoj i verskoj osnovi.

- U mnogim logorima nije bilo vode ni hrane, pa su neki umrli. Zatvorenike su često premaćivali ponekad predmetima poput mesinganih boksera i metalnih šipki. Zatvorenici su bili primoravani da jedan drugog siluju. Muslimanke su silovane grupno, među njima je bilo i devojčica od 12 godina - rekao je Ori.

10.15 - Veće je konstatovalo da je u više opština počinjena deportacija i prisilno preseljenje (Banjaluka, Bijeljina, Foča, Ilidža, Novi Grad, pale, prijedor, Rogatica, Sanski Most, Sokolac, Vlasenica).

10.10 - Veće je konstatovalo da je bilo zločina protiv čovečnosti i masovnih pogubljenja bosanskih muslimana, da je pokazivano malo ili nimalo humanosti i nečovečna postupanja.

10.08 - Počelo izricanje presude čitanjem sažetaka iz procesa, iznošenjem zaključaka, činjeničnih i pravnih konstatacija

Geografski okvir zločina bili su Sarajevo, Srebrenica i 15 opština u BiH. Sarajevo je bio cilj širenje terora, snajpersko delovanje, granatiranja... Srebrenica - Cilj je bio eliminacija bosanskim muslimana u srebrenici, uključujući genocid, prtisilno premeštanje, ubistva, deportaciju.. Uzimanje talaca - cilj je bio uzimati talace kako bi se sprečili napadi na BiH. Ratko Mladić tereti se i za podsticanje, naređivanje, sprovođenje svega ovoga.

Zaključci sudskog veća: Kostatovali smo da je tokom celog perioda postojao oružani sukob na području BiH. Veće je konstatovalo da su u nekoliko opština počinjena ubistva koja su predstavljala zlotin protiv čovečnosti. Takođe, mnoge žrtve su ubijene pre, za vreme i nakon napada na nesrpska sela. Izvršavana su masovna pogubljenja, a neke žrstve su preminule nakon prebijanja. Nije poštovan ljudski život i dostojanstvo... - započeo je čitanje Alfons Ori.

10.05 - Prekrstio se i seo

Ratko Mladić je ušao u sudnicu sa osmehom na licu. Prekrstio se i seo da sluša izricanje presude. Opšrinije o tome pogledajte OVDE.

10.05 - Počelo izricanje presude Rarku Mladiću

Veće Haškog tribunala je zasedalo 530 dana suđenja, primljeno je na znanje više od 2.000 činjenica, sudilo se po 11 tačaka optužnice. Mladić se po dve tačke se tereti za genocid, po pet za zločine protiv čovečnosti, po četiri tačke za kršenje zakona i običaja ratovanja.

Mladić prisustvuje čitanju presude, koju saopštava predsednik sudskog veća, sudija Alfons Orije. Tek po čitanju izreke presude, Orije će saopštiti kaznu.

10.01 - Porodica Ratka Mladića ušla u zgradu suda

Porodica srpskog generala Ratka Mladića ušla je u zgradu Haškog tribunala. U zgradu suda, na zadnji ulaz, ušli su generalova supruga Bosiljka i sin Darko Mladić.

10.00 - Tačke optužnice

Optužnica, u pet tačaka, Mladića tereti za progon, istrebljenje, ubistva deportacije i prisilno premeštanje, kao zločine protiv čovečnosti.

U dodatnih pet tačaka, Mladić je optužen je i za ubistvo, teror, nezakonite napade na civile i uzimanje talaca, kao kršenje zakona i običaja rata.

9.55 - Vlada Srbije daje garanciju

Budući da je lošeg zdravstvenog stanja, Mladićeva porodica i branioci su tražili da mu se omogući lečenje na slobodi. Vlada Srbije nedavno je na zahtev njegovih branilaca i porodine dala garancije za Mladićevo puštanje na privremenu slobodu iz pritvora Haškog tribunala radi lečenja, a odgovor Haga se i dalje čeka.

9.50 - Tri godine suđenja

Suđenje generalu VRS počelo je u maju 2012. godine, a okončano 15. decembra 2016. godine. Mladić je inače uhapšen u maju 2011. godine, nakon 12 godina skrivanja u okolini Lazarevca i izručen Hagu.

9.42 - Mladićeva ćelija

Ćelija u kojoj Ratko Mladić provodi po ceo dan već nekoliko godina izgleda ovako:

9.30 - Incident ispred sudnice pred presudu Mladiću

Reporteri N1 iz Haga javljaju da je sati i po pre izricanja presude došlo do incidenta ispred sudnice.

Naime, neimenovani muškarac je ispred sudnice došao sa zastavom Srbije gde su već stajali brojni članovi udruženja iz BiH koja prate izricanje presude. Reagovala je Bakira Hasečić, predsednica Udruženja "Žena-žrtva rata", koja je pokušala da otme zastavu. Intervenisala je obližnja policija koja je smirila situaciju.

"Idi odavde i ne provociraj", kazala je Hasečić neimenovanom muškarcu.

9.15 - Gde se i kako Mladić krio 14 godina

Na osnovu razgovora sa rodbinom Ratka Mladića, sudskih dokumenata i izveštaja srpskih i međunarodnih istražitelja, koji su ga uhapsili 2011. godine, britanski “Gardijan” je sklopio mozaik o dugogodišnjem periodu njegovog skrivanja. Uspevao je da umakne progoniteljima zahvaljujući tome što je verovao samo malobrojnima, živeo u izolaciji i bedi, a ćutanje je obezbeđivao pretnjama.

Muškarci i žene koji su pomagali Mladiću tokom niza godina u bekstvu, u njemu su videli srpskog heroja ali, da bi se osigurala njihova odanost, svi su dobili na poklon fotografije svoje dece. Poruka je bila jasna: ako mogu da budu na meti objektiva, isto tako mogu da budu i na meti oružja. Opšrinije pročitajte OVDE.

9.10 - Gardijan: Mladić će biti osuđen

Kako piše Gardijan, pravni eksperti tvrde da je gotovo sigurno kako će Mladić biti okrivljen za genocid i masakr u Srebrenici u julu 1995. godine. Serž Bramerc, glavni tužilac Haškog suda u izjavi za Gardijan je rekao kako je Mladić otelovljenje zla za mnoge.

09.00 - "Znam da sam nevin"

Znam da sam nevin! Sa mnom mogu raditi šta hoće, ali mi dušu ne mogu uzeti! Ovim rečima koje je u utorak izgovorio prilikom posete supruge Bose i sina Darka, pišu "Novosti".

8.50 - Ko mu izriče presudu

Sudsko veće Haškog tribunala koje će izreći presudu Ratku Mladiću čine predsedavajući Alfons Ori i članovi Veća Kristof Flige i Bakone Džastis Moloto.

8.40 - Uhapšen nakon 14 godina skrivanja

Ratko Mladić uhapšen je 26. maja 2011. godine nakon 14 godina skrivanja. Mladić je tada uhapšen u Lazarevu kod Zrenjanina, a koristio je lažna dokumenta pod imenom Milorad Komadić. On je agentima BIA odmah priznao da je to on i tokom hapšenja je sarađivao. Opširnije o tom danu o kom su pisali svi svetski mediji pročitajte OVDE.

8.35 - Tužilaštvo traži doživotnu

Haško tužilaštvo je u završnoj reči u decembru 2016. godine zatražilo od sudskog veća da Mladića osudi na doživotni zatvor, uz obrazloženje da bi kraća kazna bila "uvreda za žrtve, žive i mrtve i uvreda za pravdu", dok je odbrana tražila oslobađajuću presudu. Opširnije o tome pročitajte OVDE.

8.32 - Menjanje optužnice

U delu optužnice koji se odnosi na zločine u opštinama koje su bosanski Srbi smatrali svojom teritorijom ostaje isti broj opština - šest je pre dve godine uklonjeno iz optužnice (Bihać-Ripac, Bosanska Gradiška, Doboj, Gacko, Nevesinje i Teslić), a šest novih dodato (Hadžići, Ilidža, Novo Sarajevo, Pale, Sokolac i Trnovo). Iako je zadržala isti broj opština, izmijenjena optužnica oslanja se na već ranije presudene slučajeve procesuirane u Haškom tribunalu.

8.30 - Optužen za genocid

Mladić je optužen za jedan slučaj genocida, sedam slučajeva saucesništva u genocidu i šest slucajeva kršenja zakona i običaja rata, uključujući ubistva, sprovodenje terora nad civilima i uzimanja talaca.

8.25 - Granatiranje Sarajeva, logori i 7.000 ubijenih muslimana

Pod njegovom komandom, kako se tvrdi u optužnici, ubijeno je oko 7.000 muslimanskih zarobljenika na području Srebrenice.

Mladića terete i za granatiranje Sarajeva, kao i za logore "Omarska", "Keraterm", "Manjaca" i "Trnopolje".

8.20 - Šta piše u optužnici?

Kao vrhovni komandant srpskih snaga u Bosni i Hercegovini Mladić je optužen za planiranje, podsticanje i naređivanje svih zločina koje su njegovi potčinjeni izvršili.

Prema haškoj optužnici od 8. novembra 2002. godine, Mladić se tereti za genocid, progone, istrebljenje i ubistva, deportacije i nečovečno postupanje, navodno terorisanje civila, okrutno postupanje, napade na civile, uzimanje talaca iz redova osoblja mirovne misije UN-a.

8.15 - “Nisam kriv”

Mladić je tokom suđenja negirao krivicu a sa timom svojih branilaca pokušao da ospori navode tužilaštva i iskaze svedoka.

8.10 - Mladić insistira da prisustvuje izricanju presude

Nekadašnji komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske general Ratko Mladić insistira da danas prisustvuje izricanju presude pred Haškim tribunalom, izjavio je Srni Mladićev advokat Branko Lukić.

"On će doći. Mi ćemo pokušati da procenimo da li može da izdrži, iako nismo stručnjaci, ali on insistira da bude prisutan", rekao je sinoć Lukić i dodao da ne zna da li će Mladić to moći da izdrži.

-Da li će oni praviti neke pauze, ne znam. Kada je bilo suđenje mi smo po sat vremena radili, pa 20 minuta pravili pauzu. Da li su to sada imali u vidu, ne znam - dodaje Lukić.

Glavni lekar pritvorske jedinice Pol Falke je zabranio posete lekara Mladiću do izricanja presude, "jer to može da naškodi njegovom zdravlju".

8.05 -Presuda nakon tri i po godine suđenja i godine većanja

Nakon tri i po godine sudjenja i još godinu dana većanja, prvostepenu presudu donelo je sudsko veće na čelu sa sudijom Alfonsom Orijeom. Orijeovo veće je odbilo zahtev Mladićevih branilaca da razmatra njegovu procesnu sposobonst (sposobnost da učestvuje u postupku) kao i da odloži izricanje presude, jer smatra da ti zahtevi nisu osnovani.

8.00 - Dobro došli u blog uživo

Haški tribunal objaviće danas prvostepenu presudu nekadašnjem vrhovnom komadantu Vojske Republike Srpske, generalu Ratku Mladiću po optužnici koja ga tereti za genocid nad muslimanima i druge ratne zločine. Izricanje presude zakazano je za 10 sati u sudnici 1 Haškog tribunala, a "Blic" će vas iz minuta u minut obaveštavati o svemu što se tamo događa.
Pogledaj vesti o: Ratko Mladić

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Doživotna!

Izvor: Mondo, 22.Nov.2017

Haški tribunal izrekao je prvostepenu presudu generalu i ratnom komandantu Vojske Republike Srpske Ratku Mladiću i osudio ga na doživotnu kaznu zatvora. Pogledajte reakcije meštana iz dva sela Potočari i Sokolac u BiH.

Nastavak na Mondo...

REAKCIJE IZ SVETA Nemačka i NATO pozdravili presudu Mladiću, Plenkoviću žao što mu se nije sudilo za zločine u Hrvatskoj

Izvor: Blic, 22.Nov.2017

Nemačka vlada je danas pozdravila presudu Ratku Mladiću kojom je on osuđen na doživotnu kaznu zatvora za genocid i zločine protiv čovečnosti...- Nemačka vlada pozdravlja presudu kao važan doprinos procesuiranju strašnih zločina počinjenih na tlu bivše Jugoslavije 90-tih godina - rekla je...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.