Svečanost povodom Dana BIA; Vučić: Očuvanje mira i slobode najvažniji cilj

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 23.Okt.2019, 13:29   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Svečanost povodom Dana BIA; Vučić: Očuvanje mira i slobode najvažniji cilj

Pred Srbijom je izuzetno teško vreme, a naš najvažniji cilj je da očuvamo mir, slobodu i nezavisnost u donošenju odluka o našoj sudbini, poručio je danas predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Vučić je, na svečanosti povodom obeležavanja godišnjice BIA, istakao da Srbija mora da sačuva svoju nezavisnost u donošenju odluka, kako bi mogla da opstane kao suverena zemlja.

"A to znači nezavisna služba. Naša BIA mora da sarađuje sa svima, ali >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << u njoj nema mesta za one koji će da rade za druge zemlje. Imate samo jednu zemlju. Radite uvek samo za Srbiju. To je preduslov da bi mogli da sačuvamo Srbiju kao vojno neutralnu, nezavisnu, suverenu zemlju, koja sama donosi odluke o sebi i svojoj budućnosti", rekao je Vučić.

Predsednik je ukazao da je najvažniji cilj očuvanje mira i stabilnosti u regionu i Srbiji i da se, kroz primenu svih savremenih metoda i znanja BIA, uradi sve što može da se mir i stabilnost sačuvaju i garantuju.

"Pred nama je izuzetno teška politička, bezbednosna situacija i brojni izazovi sa kojima ćemo da se suočimo. Ne samo zbog regionalnih problema, odnosa sa Prištinom, već i zbog druge činjenice koja mora da bude predmet pažnje BIA - raznovrsni, višestrani, višeslojni interesi različitih aktera, velikih i moćnih zemalja, preplitanje njihovih interesa na našu zemlju, koju smo dužni da čuvamo. Srbija će sa svim da sarađuje", rekao je Vučić.

On je ukazao na srpsko-albanske odnose, rekavši da niko nije dozvolio da se Srbi i Albanci dogovore, već da svi misle da na te odnose treba da utiču, kao da mi ne živimo na ovom prostoru.

"S tim moramo da se pomirimo, ali moramo da snažimo svoju poziciju, jačamo svoju nezavisnost, armiju, ne da bismo pobeđivali nekog u vojnom sukobu, već da možemo da garantujemo bezbednost, da se 1999. godina ne ponovi", istakao je predsednik Srbije.

Poručio je pripadnicima BIA da u svakom trenutku, u svakoj misli, imaju u vidu činjenicu da jedini posao kojim se bave, najvažnije i najsvetije, jeste da odbrane interese Srbije, da budu svoj na svome, da budu čvrsti, tvrdi, hrabri, i da im Srbija bude ishodište i najvažniji cilj očuvanje slobode i suvereniteta.

Vučić je rekao da će se i dalje ulagati napori da se poboljša životni standard pripadnika BIA.

"U realnom smislu povećavamo primanja. U odnosu na druge svetske službe smo mali, ali brzina napretka, rasta primanja u našoj službi nije manja u odnosu na njih. Nastavićemo sa ubrzanim opremanjem naše službe", kazao je predsednik Srbije.

Vučić je naveo da tražimo od partnera da poštuju nezavisnost Srbije, suverenitet naše zemlje, da sami donosimo odluke, čuvamo bezbednost naše zemlje.

Ukazao je da, u ekonomskom smislu, teško da pamtimo bolje godine, jer svi podaci pokazuju da brzo napredujemo, što se, kaže, može videti i po opremi BIA.

Čestitao je pripadnicima BIA na dobrim rezultatima i poželeo da još uspešnije obavljaju svoj posao u budućnosti.

Stranim gostima predsednik Vučić je poželeo da se osećaju kao kod svoje kuće, rekavši da je kod Srba najveća uvreda kada neko kaže da nisu bili dobri domaćini.

"Mnogo sam srećan što je ogroman broj šefova i zamenika šefova službi stranih zemalja na ovoj svečanosti. To govori o poštovanju koje uživa BIA u svetu. To je od izuzetnog značaja za našu zemlju, jer moramo da razgovaramo, zajednički rešavamo probleme", rekao je Vučić.

On je primetio da u savremenom svetu niko ne može da učini ništa sam, već se samo kroz interakciju i saradnju u složenom sistemu može doći do boljitka za narod i zemlju.

Na početku obraćanja, Vučić se našalio sa prisutnima, pošto je nekome u publici zazvonio mobilni telefon.

"Kod mene u kabinetu veća je disciplina nego u BIA, i tako nešto se ne bi desilo", konstatovao je Vučić, dodajući da je u pitanju šala.

Vučić je, sa direktorom BIA Bratislavom Gašićem, položio venac na memorijalni zid sa imenima poginulih pripadnika službe u sedištu BIA pre početka svečane akademije.

Akademija je počela intoniranjem himne Srbije, a nakon toga je prikazan dokumentarno-istorijski film Civilna služba bezbednosti u Srbiji, prvih 120 godina.

U Srbiji su civilni bezbednosno-obaveštajni poslovi prvi put institucionalno organizovani Zakonom o dopuni i izmeni ustrojstva Centralne državne uprave iz 1899. godine, kojim je u okviru Ministarstva unutrašnjih dela formirano Odeljenje za poverljive policijske poslove, sa zadatkom "da se stara za održavanje unutrašnjeg državnog poretka i opšte zemaljske bezbednosti".

Delokrug rada tog odeljenja obuhvatao je obaveštajne i kontraobaveštajne poslove, suzbijanje antidržavne propagande i hajdučije, suprotstavljanje terorizmu, korupciji...

Za prvog načelnika, imenovan je Jovan S. Milovanović, osnivač srpske stenografije, bivši predsednik Trgovačkog suda i član Apelacionog suda u penziji.

Odeljenje za poverljive policijske poslove organizovano je po ugledu na tajne policije Francuske i Austro-Ugarske, a zakonom je bilo propisano da Odeljenje, pored načelnika, ima sekretara i niže službenike, kao i zasebnu arhivu u kojoj su se, "pod naročitim nadzorom i staranjem načelnika", čuvali "svi akti poverljive prirode".

Ukazom kralja Aleksandra Obrenovića, poslovi Odeljenja za poverljive policijske poslove 1900. godine prešli su u nadležnost Policijskog odeljenja pri Ministarstvu unutrašnjih poslova.

Uvažavajući značaj prvog zakonskog uređivanja civilnih bezbednosno-obaveštajnih poslova u Srbiji, Bezbednosno-informativna agencija obeležava 17. oktobar kao svoj dan.

BIA je formirana je Zakonom o Bezbednosno-informativnoj agenciji, koji je stupio na snagu 27. jula 2002. godine, kao posebna organizacija Vlade Srbije.

Njeno formiranje prepoznato je kao organizaciono i institucionalno rešenje koje u datom trenutku najbolje zadovoljava bezbednosne potrebe srpskog društva, uzimajući u obzir izražene pretnje bezbednosti i raspoložive kadrovske i materijalne resurse.

BIA je civilna, nacionalna služba bezbednosti i deo je jedinstvenog bezbednosno-obaveštajnog sistema Srbije, deluje na osnovu i u okviru Ustava, zakona, drugih propisa i opštih akata, strategije nacionalne bezbednosti, strategije odbrane i utvrđene bezbednosno-obaveštajne politike Republike.

Njeni osnovni zadaci su: zaštita bezbednosti Srbije, otkrivanje i sprečavanje delatnosti usmerenih na podrivanje ili rušenje Ustavnog poretka, istraživanje, prikupljanje, obrada i procena bezbednosno-obaveštajnih podataka i saznanja od značaja za bezbednost Srbije i informisanje nadležnih državnih organa o tim podacima, kao i obavljanje i drugih poslova određenih Zakonom.

Gašić: I dalje ću beskompromisno voditi BIA ka napretku

Direktor BIA Bratislav Gašić poručio je da će i dalje beskompromisno voditi Agenciju ka napretku i da nikom neće dozvoliti da stane na put razvoju službe i održavanju njenog ugleda.

On je kazao da je BIA prepoznata i uvažena u zemlji i inostranstvu što je, kaže, došlo do izražaja u proteklih nekoliko godina kada je uz podršku predsednika i predsednika vlade ojačala kadrovske resurse.

Prema Gašićevim rečima, u Agenciju je došao veliki broj mladih, stručnih, čestitih i požrtvovanih patriota, a velika pažnja je, kaže, posvećena njihovoj edukaciji i stalnom stručnom osposobljavanju i usavršavanju, kako u zemlji tako i u inostranstvu.

"Dobijamo veliku pomoć od Akademije za nacionalnu bezbednost, koja ima važnu ulogu u edukaciji kadrova koji ćer činiti budućnost ove službe, čiji su edukativni programi usklađeni sa najsavremenijim svetskim standardima”, rekao je Gašić na svečanosti.

On je istakao da je BIA suštinsku i nesebičnu pomoć u realizaciji zadataka dobila od drugih državnih organa i institucija Republike Srbije, a posebno je izdvojio vizionarsku ulogu predsednika Srbije Aleksandra Vučića koji, kako je naveo, svojom politikom mira i razvijanja dobrih odnosa sa međunarodnom zajednicom trasira put ka prosperitetu.

"Sa željom da svi građani Srbije idu putem prosperiteta ka budućnosti Agencija će učiniti sve da taj put osigura i obezbedi. Siguran sam da ćemo u tom poslu uspeti imajući u vidu podršku i saradnju stranih partnera", poručio je Gašić.

Vrednosti koje smo kao Agencija pozvani da odbranimo i koje predstavljaju suštinu i uslov postojanja države izložene su ozbiljnim realnim pretnjama i izazovima, naveo je Gašić i dodao da je BIA prva u državi koja ima odgovornost da ih blagovremenu prepoznaju, analiziraju i ocene.

"Ali to nije dovoljno, jer se od nas očekuje i da im se aktivno delujući naravno na jedan specifičan način suprotstavimo. Čak ni to nije dovoljno. Ovo vreme traži i da u toj utakmici neizostavno pobedimo", istakao je direktor BIA.

On je dodao da je BIA snažno iskoračila u pogledu tehničke opremljenosti, kao i stvaranja najboljih mogućih materijalnih i logističkih uslova koji doprinose poboljšanju kvaliteta rada pripadnika.

"Obnovili smo i renovirali sve postojeće objekte i izgradili nove kapacitete dovodeći infrastrukturu Agencije na najviši nivo. Želimo da naši pripadnici imaju najsavremenije uslove za obavljanje svojih važnih i odgovornih poslova", rekao je Gašić.

Istakao je da je ponosan na saradnju sa MUP-om, Ministarstvom odbrane i sa pravosudnim strukturama, kao i sa ostalim državnim organima, te naveo da jedan od prioriteta Agencije ostaje dalje jačanje saradnje sa nadležnim organima unutar zemlje.

Navodeći da se danas obeležava 120 godina od osnivanja srpske civilne službe bezbednosti, Gašić je rekao da njenu tradiciju od 1899. godine u najboljem duhu nastavlja BIA, a da korene služenja otadžbini služenja državi sežu dublje i pronalaze se još u Zakoniku Cara Dušana.

"Nastavljači smo i tradicije zaštitnika srpske nacije kojima su složene poslove u bezbednosnoj sferi poverovale vođe Prvog i Drugog srpskog ustanka, Karađorđe Petrović i Miloš Obrenović", podvukao je Gašić.
Pogledaj vesti o: BIA

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Povezane vesti

Srpska TAJNA SLUŽBA nastala je još u 19. veku, a evo kojih PET OSOBINA je morao da ima svaki agent

Izvor: Blic, 23.Okt.2019

Bezbednosno-informativna agencija (BIA) obeležava 120. godišnjicu od osnivanja Odeljenja za poverljive policijske poslove i 17 godina od osnivanja BIA. Iako zvanično slavi 120. rođendan, "služba" je nastala dosta ranije, još za vreme Prvog srpskog ustanka:

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.