Pažnja! Lažno ažuriranje Windows-a instalira ransomware na kompjutere!

Izvor: B92, 21.Nov.2019, 18:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pažnja! Lažno ažuriranje Windows-a instalira ransomware na kompjutere!

Hakeri su počeli da koriste novu tehniku za napade na računare korisnika. Nedavno su započeli kampanju, u kojoj se predstavljaju kao Microsoft i zahtevaju od korisnika da instalira Windows update, koji je u stvari ransomware softver.

Istraživači iz Trustwave SpiderLabs-a, otkrili su spam poruke koje imaju dramatične naslove kao što su "Odmah instalirajte Microsoft Windows Update!" ili "Kritični Microsoft Windows Update!", čiji je cilj da "navuku" korisnike da kliknu na >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << linkove "update-a" unutar imejla.

U porukama se nalazi samo jedna rečenica, a interesantno je da su prva dva slova napisana velikim slovima. Tako "nepismen" mejl teško da bi poslao Microsoft, a da ne ulazimo u to da ažuriranje nikada ne bi zahtevao preko imejla, s obzirom na to da ima mnogo direktnije načine da korisnike "natera" da nadograde operativni sistem.

U pomenutim porukama, od korisnika se traži da klikne na prilog u poruci kako bi preuzeo "update". Iako je taj fajl prividno ima .JPG ekstenziju, u stvari je izvršni .NET downloader, koji će umesto update-a instalirati ransomware na računar i zaraziti sistem.

Klikom na taj fajl, preuzeće se novi izvršni fajl (bitcoingenerator.exe) sa Github naloga misterbtc2020 (već je uklonjen sa sistema), koji je u stvari .NET kompajlirani Cyborg ransomware, piše TechSpot.

Kao i svi ostali programi tog tipa i bitcoingenerator.exe kriptuje podatke na hard disku i menja im ekstenziju u .777.

Takođe, pravi i kopiju sebe pod imenom bot.exe, koji se krije u root-u inficiranog drajva. Na desktopu kriptovanog računara pojaviće se fajl „Cybor_DECRYPT.txt“ u okviru kojeg stoji zahtev za otkupom podataka, a za to korisnik mora da plati 500 dolara.

Kada su istraživači detaljnije pogledali ransomware, pronašli su tri slična primera, kao i builder za ransomware softver, prenosi PC Press.

Otkrili su i YouTube video koji pokazuje linkove ka builder-u na Github-u sa dva repozitorija – ka binarnom ransomware builder-u, u engleskoj i ruskoj verziji.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.