Teral: Uslovi Kopenhagen i Hag

Izvor: B92, 03.Jul.2008, 01:58   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Teral: Uslovi "Kopenhagen" i "Hag"

Beograd, Brisel -- Ambasador Francuske Žan-Fransoa Teral rekao je da će zemlje zapadnog Balkana postati članice EU ukoliko ispune kriterijume iz Kopenhagena i sarađuju sa Haškim sudom.

Teral je, na predavanju u Francuskom kulturnom centru povodom preuzimanja predsedavanja Evropskoj uniji, rekao da će politika Francuske prema regionu biti politika kontinuiteta i ubrzanja.

Prema njegovim rečima, pitanje da li će biti proširenja posle irskog referenduma i odbijanja >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Lisabonskog sporazuma biće rešeno pre nego što države zapadnog Balkana budu pred članstvom u EU.

"Kako ćemo se izvući iz krize? Ne znam, ali ubeđen sam da ćemo se izvući. Navikli smo da se suočavamo sa krizama i kroz iskustvo smo napredovali", rekao je Teral.

On je objasnio da postoji čvrsta volja i rešenost da se problem Lisabonskog sporazuma reši, već do sledećeg proleća, kada bi trebalo da budu održani izbori za Evropski parlament.

Predstavljajući prioritete francuskog predsedavanja EU, Teral je rekao da će se njegova država baviti institucionalnim promenama, rešavanjem kriza i pregovorima o članstvu Hrvatske i Turske, kao i o ekonomiji.

Ono što je Francuska zacrtala kao svoj program jeste politika energetike i zaštite životne sredine, pitanje imigranata, zajednička agrarna politika i zajednička bezbednosna politika i spoljni odnosi, naveo je on.

Teral je rekao da je ovo 12. put da Francuska predsedava Uniji i da se nada da će to biti poslednji put, "jer je prirodno da pređemo u sistem Lisabona".

Đelić: Cilj ostaje, kandidatura u decembru

Potpredsednik srpske vlade Božidar Đelić izjavio je u Briselu da bi Srbija mogla dobiti status kandidata za članstvo u EU do kraja godine, jer se očekuje da sledeći izveštaj tužioca Serža Bramerca o saradnji vlasti u Beogradu s Haškim sudom bude povoljan.

U pauzi rasprave o izveštaju Svetske banke o tranziciji i približavanju jugoistočne Evrope najrazvijenijim državama EU, Đelić je time odgovorio na pitanje novinara u kojoj meri činjenica da privremeni trgovinski sporazum Srbija - EU nije stupio na snagu 1. jula, ugrožava srpski nacionalni plan o dobijanju statusa kandidata za članstvo u EU do kraja godine.

"Ja sam imao određene kontakte s francuskim predstavnicima, a i na sastancima prilikom prelaska predsedavanja EU sa Slovenije na Francusku, jasno je predočeno da cilj Srbije ostaje nepromenjen", naveo je Đelić.

Taj cilj je, precizirao je on, da Srbija "dobije status kandidata na poslednjem Savetu ministara EU, 11. i 12. decembra ove godine".

Đelić je rekao da "činjenica da verovatno na sastanku šefova diplomatija EU krajem jula neće doći do rasprave o ovom pitanju predstavlja dodatni izazov".

On je naveo, međutim, da "očekuje da će sledeći izveštaj Bramerca u septembru, biti pozitivan, što bi odblokiralo primenu sporazuma na zasedanju Saveta ministara EU tog meseca".

Đelić je izrazio uverenje da će Srbija "tada imati i svoje ekonomske reforme, isto kao i političku dobru volju cele EU da postane kandidat za člana do kraja ove godine".
Pogledaj vesti o: Hag

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Teral: Uslovi Kopenhagen i Hag

Izvor: Blic, 03.Jul.2008

Ambasador Francuske Žan Fransoa Teral rekao je da će zemlje zapadnog Balkana postati članice EU ukoliko ispune kriterijume iz Kopenhagena i sarađuju sa Haškim sudom.....Teral je, na predavanju u Francuskom kulturnom centru povodom preuzimanja predsedavanja Evropskom unijom, rekao da će politika...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.