Izvor: Politika, 16.Jul.2011, 01:04 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Srbiju na Guglu traže zbog sporta i Haga
Na internet-pretraživaču Gugl postoji oko 451 milion stranica na kojima se reč Srbija pojavljuje na engleskom i još oko 86,8 miliona strana kada je ova reč na srpskom, ali interesovanje korisnika svetske mreže za ime naše zemlje nije uvek isto. Za poslednjih nekoliko godina to interesovanje raslo je kada su hapšeni haški optuženici, a bilo je izazvano i sportskim događajima.
Gugl trendovi, servis koji na osnovu različitih alata za pretragu meri porast interesovanja za >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << određeni pojam, ali ne i ukupan broj pretraga te reči, pokazuje da se od 2004. do danas najveći rast zanimanja korisnika Interneta za termin Srbija dogodio posle pobede naše fudbalske reprezentacije nad Nemačkom, na Svetskom prvenstvu u Južnoafričkoj Republici. To uvećanje bilo je čak sedam i po puta veće od proseka.
Drugi veliki rast, gotovo pet puta viši od prosečnog, takođe je povezan sa fudbalom i odnosi se na divljanje huligana i nerede za vreme utakmice Srbije i Italije prošle godine u Đenovi.
Naša zemlja je u žižu onlajn javnosti dospela i februara 2008. prilikom jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova, dok je nešto manje interesovanje bilo u julu 2008. kada je pod lažnim identitetom doktora Dragana Dabića uhapšen haški optuženik Radovan Karadžić. Još manje od ovoga, ali više od prosečnog, internet-zajednica se za Srbiju interesovala i kada je Međunarodni sud pravde dao savetodavno mišljenje o kosovskoj deklaraciji o nezavisnosti i prilikom nedavnog hapšenja generala Ratka Mladića.
Takođe, beleži se i trend povećane pažnje za ime najboljeg tenisera na svetu Novaka Đokovića koje je pre dva dana bilo među deset pojmova sa najvećim porastom interesovanja.
Trend rasta interesovanja poklapa se sa njegovim sportskim uspesima i osvajanjem prvog mesta na ATP listi. Kada je reč o regionima u kojima je taj porast najveći, na prvom mestu je Crna Gora, zatim sledi Srbija, pa Bosna i Hercegovina i Makedonija, a među gradovima u kojima se korisnici Interneta posebno zanimaju za najboljeg tenisera na svetu prednjači Jagodina, zatim Niš, Podgorica, Banjaluka, Novi Sad, pa Beograd, posle kojeg slede gradovi sa velikim brojem stanovnika srpskog porekla kao što su Melburn, Sidnej, Cirih i Beč.
A. M.
objavljeno: 16.07.2011















