Radislav Krstić povređen u napadu

Izvor: Blic, 07.Maj.2010, 21:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Radislav Krstić povređen u napadu

Haški osuđenik, general Radislav Krstić, koji zatvorsku kaznu služi u Engleskoj, povređen je danas u tuči u zatvoru "Vejkfild" u Zapadnom Jokširu. Njega su napala trojica zatvorenika muslimana.

Ministarstvo pravde Velike Britanije potvrdilo je Tanjugu da su Krstića u 11.30 napala trojica zatvorenika i da je smešten u bolnicu. Tanjug saznaje da je Krstić van životne opasnosti.

Njega su napala trojica >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << zatvorenika muslimana i nanela mu povrede po glavi i vratu. Napadači, za koje se ne zna da li su takođe iz bivše Jugoslavije, upali su u ćeliju bivšeg generala Vojske Republike Srpske i počeli da ga tuku.

Zatvorski čuvari, kako tvrdi Tanjugov izvor, nisu imali nikakve nagoveštaje da bi do ovakvog incidenta moglo da dođe.

Mladen Đurković, zet generala Krstića je Tanjugu rekao da je porodica informaciju o napadu dobila oko 19 sati, kao i da im je rečeno da je on, nakon ukazane pomoći u civilnoj bolnici, vraćen u zatvor.

"Iz naše ambasade u Londonu su nam rekli da je general dobio povrede po vratu i licu, kao i povrede po telu nanete tupim predmetom", naveo je on.

Đurković kaže da se porodica sa generalom Krstićem poslednji put čula sinoć oko 19 sati, a da su ga videli 22. aprila.

"Uslovi u kojima on služi kaznu nisu ljudski, kao ni prava koja general u tom zatvoru ima", kazao je Đurković.

On je ponovio da ovo nije bio "prvi napad islamista", ali da su u prethodnim takvim situacijama bezbednosne službe zatvora blagovremeno reagovale.

"Iz bezbednosnih razloga general šest meseci nije izlazio iz svoje ćelije niti na čist vazduh, a tražio je i da šeta sam", rekao je Đurković.

General Krstić bio je komandant Drinskog korpusa Vojske RS, a po haškoj poternici uhapšen je decembra 1998.

Prvostepeno je bio osuđen za genocid u Srebrenici na 46 godina zatvora, ali mu je u drugom stepenu presuda promenjena na pomaganje u genocidu i skraćena na 35 godina robije.

Krstićeva odbrana traži prijem kod Robinsona

Advokat generala Radislava Krstića, Tomislav Višnjić, najavio je danas da će branitelji tražiti prijem kod predsednika haškog tribunala Patrika Robinsona povodom napada na njihovog klijenta.

Višnjić je Tanjugu rekao da je napad na generala Krstića, koji služi zatvorsku kaznu u "Vejkfildu" u Zapadnom Jorkširu, bio predvidiv i da je njegov klijent o tome u nekoliko navrata obaveštavao sudiju Robinsona.

Prema njegovim rečima, Krstić je u taj zatvor prebačen pre nekoliko meseci, a već mu je više puta prećeno i tretman je, kako je rekao, prema njemu bio izuzetno loš.

"Ovo je greška britanskog Ministarstva pravde i bezbednosnog sistema u zatvoru i nadležni duboko treba da se zamisle da li general Krstić treba da nastavi da služi kaznu u tom zatvoru", rekao je Višnjić.

On je kazao da je nakon incidenta više nego očigledno da "britanske vlasti nisu u stanju" da generalu Krstiću obezede niti dostojanstveno niti bezbedno služenje zatvorske kazne.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.