Izvor: Kurir, 08.Okt.2010, 20:47 (ažurirano 02.Apr.2020.)
ROBINSON: NEIZBEŽNA ODLAGANJA U SUĐENJU KARADŽIĆU
HAG - Predsednik Haškog tribunala Patrik Robinson izjavio je danas pred Generalnom skupštinom UN da bi proces Radovanu Karadžiću trebalo da bude okončan do kraja 2014. i upozorio da su "odlaganja neizbežna"
HAG - Predsednik Haškog tribunala Patrik Robinson izjavio je danas pred Generalnom skupštinom UN da bi proces Radovanu Karadžiću trebalo da bude okončan do kraja 2014. i upozorio da su "odlaganja neizbežna".
Podnoseći u Njujorku godišnji >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << izveštaj o radu Tribunala, sudija Robinson je rekao da bi prvostepeno suđenje Karadžiću trebalo da bude završeno krajem 2013, a žalbeni postupak do kraja 2014. godine. Kako je objavio Tribunal, Robinson je, međutim, "upozorio da neizbežna odlaganja u procesu Karadžiću znače da će termin za okončanje morati da bude ponovo razmotren u primerenom trenutku".
Sva ostala suđenja pred sudom u Hagu, kako je planirano, biće završena tokom 2012. u prvom stepenu, kazao je predsednik Tribunala. Sudija Robinson pozvao je članice UN da pomognu da Tribunal svoj mandat završi "na ekspeditivan i pravičan način".
On je pružio uveravanja da sud čini sve što može da ubrza suđenja, uz puno poštovanje pravosudne procedure. Predsednik Tribunala izrazio je zabrinutost zbog "pritiska na sudije da ubrzaju rad suda". "Sudije moraju raditi u okolini koja je lišena spoljnih pritisaka, tako da ne bude ugrožena njihova pravosudna nezavisnost, niti da se stekne takav utisak", naznačio je Robinson. Upozorio je da mnogi nepredvidivi činioci, nad kojim Tribunal nema kontrolu, mogu negativno uticati na plan okončanja procesa. Kao primer, Robinson je naveo da je otkriće ratnih beleški generala Ratka Mladića uticalo na tok čak šest suđenja u kojima će zapisi biti uvedeni među dokaze.
Prema njegovim rečima, drugi "nepredvidivi činioci" su uznemiravanje svedoka, odbijanje svedoka da se pojave pred sudom, komplikacije u procesima gde se optuženi sami brane, kao i odlazak kvalifikovanog i iskusnog osoblja iz Tribunala.
"Dosledno sam upozoravao Savet bezbednosti i Generalnu skupštinu da će rad Tribunala biti produžen ako ne budemo mogli da zadržimo osoblje i budemo primorani da stalno obučavamo nove ljude", rekao je Robinson i ocenio da je malo postignuto u rešavanju tog problema. Predsednik Tribunala još jednom je pozvao i na stvaranje fonda iz kojeg bi bile obeštećene žrtve ratova u bivšoj Jugoslaviji.










