Izvor: B92, 26.Jan.2009, 20:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Plavšićeva: Želela sam blažu kaznu

Stokholm -- Bivša predsednica RS Biljana Plavšić izjavila je da je priznala krivicu za ratne zločine kako bi dobila blažu kaznu.

"Žrtvovala sam se i pregovarala sa optužbom da bih dobila blažu kaznu", rekla je Plavšićka švedskom dnevniku VI u prvom intervjuu nekom skandinavskom listu. Haški tribunal je u februaru 2003. godine osudio Biljanu Plavšić na 11 godina zatvora za progone nesrpskog stanovništva tokom rata u BiH.

Plavšićka je prethodno >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << priznala krivicu za progon bosanskih Muslimana i Hrvata na poltičkoj, rasnoj i verskoj osnovi zbog čega je oslobođena ostalih tačaka optužnice uključujući i genocid.

"Nisam ništa loše uradila, ali me je moj advokat savetovao da priznam krivicu za jednu tačku optužnice kako bih pregovarala o ostalim tačkama", rekla je ona.

Plavšićeva (78) koja služi kaznu u ženskom zatvoru Hisenberg, na oko 100 kilometara zapadno od Stokholma, kritikovala je uslove u zatvoru.

"Kako mogu da se osećam u zatvoru, među prostitutkama, ubicama, dilerima, narkomanima, lopovima i prevarantima?", rekla je Plavšićeva koja je 1996. godine na čelu RS zamenila Radovana Karadžića kome se pred Haškim tribunalom sudi za ratne zločine i genocid u Bosni.

Plavšićeva kaže da se "sve metode koje se primenjuju na ostale zatvorenice, primenjuju i na njoj".

Švedska je dva put odbacila zahtev za pomilovanje Plavšićke zbog njenog zdravstvenog stanja.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.