LEKOVIĆ: STANIŠIĆ JE 1991. BIO U NEMILOSTI ŠEFA SDB

Izvor: Kurir, 12.Okt.2011, 18:19   (ažurirano 02.Apr.2020.)

LEKOVIĆ: STANIŠIĆ JE 1991. BIO U NEMILOSTI ŠEFA SDB

HAG- Bivši šef Službe državne bezbednosti u Beogradu Milorad Leković posvedočio je na suđenju Jovici Stanišiću u Hagu, da je Stanišić u proleće 1991. bio u nemilosti tadašnjeg načelnika SDB Srbije Zorana Janaćkovića.

Leković je, kao svedok Stanišićeve odbrane, izjavio da je u to vreme protiv Stanišića bila sprovedena istraga unutar SDB zbog navodnog prenošenja poverljivih podataka medijima.

Prema optužnici za zločine nad nesrbima u Hrvatskoj i >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << BiH, Stanišić je u to vreme već imao kontrolu nad oružanim formacijama koje su na hrvatskoj teritoriji proganjale nesrpsko stanovništvo i činile druge zlodela, u cilju stvaranja ujedinjene srpske države.

Dok ga je unakrsno ispitivala tužiteljka, Leković je potvrdio da ništa nije znao o tadašnjim susretima Stanišića sa srpskim vođama iz Hrvatske.

Leković je izjavio da je, na Janaćkovićevo insistiranje, u jesen 1990. tadašnji ministar unutrašnjih poslova Radmilo Bogdanović formirao komisiju čiji je cilj bio da utvrdi ko u MUP Srbije prenosi novinarima poverljive informacije.

Po rečima Lekovića, koji je predsedavao komisijom, "svima je bilo jasno da je Janaćković na taj način 'gađao Stanišića'", koga je zbog njegove "profesionalnosti" nastojao da "marginalizuje". Stanišić je u to vreme bio Janaćkovićev pomoćnik za kontraobaveštajnu delatnost.

Istragom su bile obuhvaćene osobe pod pseudonimima Lari i Paloma, zbog sumnje da im je neko iz MUP Srbije prenosio informacije, koje bi se potom pojavljivale u štampi.

Sam Stanišić "nije bio pod obradom", niti je tada praćen i prisluškivan, kazao je Leković, ali "ako je Paloma bila pod merama, a Stanišić bi se javio na njen broj, onda bi bio sniman taj razgovor između nje i Stanišića".

Istraga komisije, koja je završena krajem maja 1991., pokazala je da su sumnje protiv Stanišića bile neosnovane i njegovo ime nije bilo pomenuto u završnom izveštaju, posvedočio je Leković.

Kako je rekao, komisija je, međutim, utvrdila da su "objekti Lari i Paloma" dobili "neke materijale da to objave" od operativaca SDB.

U unakrsnom ispitivanju, tužiteljka Maksin Markus pitala je Lekovića da li je, tokom rada komisije, Stanišiću bilo zabranjeno da radi svoj posao, a svedok je odgovorio odrečno.

"Znate li išta o seriji susreta Stanišića sa Slobodanom Miloševićem od maja do jula 1991.", pitala je tužiteljka, na šta je Leković odgovorio: "Ne znam".

Isti odgovor svedok je dao i na seriju pitanja o Stanišićevim brojnim susretima sa vođama Srba u Hrvatskoj i BiH - Goranom Hadžićem, Radovanom Karadžićem, Milanom Babićem, Milanom Martićem i drugima - u istom periodu.

Ne znate ni koliko je puta Stanišić išao u Knin i u SAO Slavonija, Baranja i zapadni Srem od aprila do jula 1991, glasilo je pitanje tužiteljke Markus. "Ne", odgovorio je Leković.

"Vi zapravo nemate saznanja ni o kakvim aktivnostima Stanišića od aprila do jula 1991", sugerisala je zastupnica optužbe. "Ne, nisam ni morao da znam", uzvratio je svedok.

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.