Hag: Nemačka ima državni imunitet

Izvor: B92, 03.Feb.2012, 17:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Hag: Nemačka ima državni imunitet

Hag -- Nemačka ima državni imunitet i žrtve nacističkih zločina tokom II svetskog rata ne mogu da je tuže pred stranim sudovima, potvrdio je Međunarodni sud pravde.

Najviša sudska instanca UN sa sedištem u Hagu navodi u odluci da je Vrhovni sud Italije povredio suverenitet Nemačke kada je 2008. godine presudio da italijanski građanin Luiđi Ferini ima pravo na odštetu zbog toga što je 1944. godine bio deportovan u Nemačku na prinudni rad u fabrici oružja.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<
Grčka se pridružila italijanskom zahtevu tražeći odštetu za nacističke zločine na njenoj teritoriji tokom Drugog svetskog rata, preneo je AP.

Nemačka je saopštila da je odluka italijanskog suda bacila u sumnju sistem restitucije ustanovljen nakon poraza nacista, čime je Nemačka isplatila desetine milijardi dolara odštete od pedesetih godina prošlog veka.

Ona se pozvala na princip državnog imuniteta koji garantuje da se zahtevi zemalja rešavaju mirovnim sporazumima i da nisu dozvoljene direktne tužbe privatnih lica protiv stranih država, što je Međunarodni sud pravde i uvažio.
Pogledaj vesti o: Hag

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.