Gotovina traži od Srbije dokumente o Oluji

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 07.Sep.2011, 21:41   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Gotovina traži od Srbije dokumente o Oluji

HAG -

Odbrana hrvatskog generala Ante Gotovine zatražila je po drugi put od Haškog tribunala da Srbiju obaveže na dostavljanje dokumenata o operaciji Oluja.

Pozivajući se na zapisnike sa sednica Vrhovnog saveta odbrane SRJ, odbrana, u danas objavljenom zahtevu tvrdi da vlasti Srbije poseduju izveštaje o Oluji koje su morali da napišu oficiri Vojske Jugoslavije koji su bili na službi u armiji Republike Srpske Krajine.

Gotovinini branioci tvrde da su više >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << puta pisanim zahtevima pokušali da od Srbije dobiju te dokumente, ali da im iz Beograda nije stigao nijedan odgovor. Poslednji put, odbrana je 19. jula pisala šefu Nacionalnog saveta za saradnju Srbije s tribunalom Rasimu Ljajiću.

Apelaciono veće Tribunala je tog dana odbilo prvi zahtev Gotovinine odbrane da Srbiju obaveže na dostavljanje dokumenata, uz ocenu da zvanični Beograd to nije izričito odbio.

U današnjem zahtevu, Gotovinini branioci, međutim, navode da je od njihovog prvog obraćanja vlastima Srbije prošlo tri meseca i da je sada jasno da one ne žele da odgovore.

Generala Gotovinu, koji je komandovao Olujom, Tribunal je u aprilu nepravosnažno osudio na 24 godine zatvora zbog progona Srba iz Kninske krajine 1995.

U prvom zahtevu, podnetom krajem juna, branioci Gotovine citirali su zaključak sa sednice VSO SRJ, održane 29. avgusta 1995, prema kojem "svi oficiri 40. kadrovskog centra Generalštaba VJ moraju da napišu izveštaje o događajima u njihovoj zoni odgovornosti za vreme 'hrvatske agresije' na RSK".

Kadrovski centri GŠ VJ 40. i 30. služili su za upućivanje oficira VJ na službu u vojske RSK i Republike Srpske, a preko tih centara oficiri su bili plaćani i ostvarivali su sva statusna prava u VJ, odnosno SRJ.

Zaključkom VSO, na koji se poziva Gotovinina odbrana, ti oficiri su bili obavezani da te izveštaje dostave tadašnjem načelniku GŠ VJ Momčilu Perišiću do 15. septembra 1995.

"Komandanta 40. kadrovskog centra", odnosno tadašnjeg zapovednika vojske RSK Mileta Mrkšića, VSO je, takođe, obavezao da generalu Perišiću "podnese izveštaj o uzrocima pada zapadnih delova RSK".

Te dokumente, pomenute u zaključcima sa sednice VSO, odbrana generala Gotovine sada traži od Srbije.

Pored Gotovine, za zločine u Oluji nepravosnažno je osuđen i policijski general Mladen Markač na 18 godina zatvora, dok je drugooptuženi Ivan Čermak oslobođen krivice.

Odbrane osuđenih uložile su žalbe na tu presudu.

Zapisnike sa sednica VSO vlasti Srbije su dostavile Tribunalu tokom suđenja Slobodanu Miloševiću, uz zahtev da oni ostanu nedostupni javnosti iz razloga nacionalne bezbednosti.

Zapisnici su, zatim, korišćeni kao dokazi u procesu generalu Momčilu Perišiću, a posle završetka suđenja, minulog proleća, sa njih je, uz saglasnost vlasti u Beogradu, skinuta oznaka poverljivosti.

Tribunal je generala Perišića juče osudio na 27 godina zatvora zbog pomaganja i podržavanja zločina nad nesrbima u Sarajevu i Srebrenici, kao i zbog toga što nije kaznio počinioce raketnih napada na Zagreb, 1993-95. godine.
Pogledaj vesti o: Vojska Srbije

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.