Tači se nada podršci Sjedinjenih Država u nastavku dijaloga

Izvor: Southeast European Times, 10.Apr.2012, 00:06   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tači se nada podršci Sjedinjenih Država u nastavku dijaloga

Kosovski premijer Hašim Tači rekao je zvaničnicima u Vašingtonu da su zapadnom Balkanu i dalje potrebni snažan fokus i prisustvo Sjedinjenih Država i EU.

09/04/2012

Linda Karadaku za Southeast European Times iz Prištine -- 9.4.2012.

Analitičari na Kosovu veruju da je poseta premijera Hašima Tačija >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << Sjedinjenim Državama prošle nedelje važan korak, kako bi Sjedinjene Države ostale uključene u smirivanje tenzija sa Srbijom i održanje Kosova na putu ka integraciji u EU.

Tači je posetio Vašington da bi razgovarao o ulozi Kosova na Balkanu. On se u sredu (4. aprila) sastao sa američkom državnom sekretarkom Hilari Klinton, a u četvrtak sa potpredsednikom Sjedinjenih Država Džoom Bajdenom.

Tači je zatražio nastavak američke uloge ne samo na Kosovu, nego i na celom zapadnom Balkanu.

„Premijer Tači zatražio je potpredsednika Bajdena da Sjedinjene Države nastave da igraju odlučujuću ulogu i ostanu promoteri procesa integracije Kosova u evroatlantske strukture“, ukazano je u saopštenju iz kabineta premijera.

Bela kuća je u svom saopštenju navela da je Bajden ponovio podršku Sjedinjenih Država suverenitetu Kosova i da je čestitao Tačiju na napretku u dijalogu između Prištine i Beograda. „Sjedinjene Države snažno podržavaju dijalog i očekuju punu implementaciju sporazuma postignutih između Kosova i Srbije, što će doneti korist građanima obe zemlje“.

Posle sastanka sa Klintonovom Tači je rekao da sve zemlje u regionu dele isti cilj i istu viziju evropske integracije i članstva u NATO-u.

„Ali, da bi se to dogodilo, nama su i dalje potrebni snažan fokus i prisustvo Sjedinjenih Država i EU, ne samo na Kosovu, nego i u drugim delovima zapadnog Balkana“, dodao je on.

Kosovo i Srbija nedavno su postigli kompromis kojim se Kosovu omogućava bude predstavljeno na regionalnim skupovima pod imenom „Kosovo*“ -- sa fusnotom u kojoj se kaže: „Ovaj naziv ne prejudicira stavove o statusu i u skladu je sa Rezolucijom Saveta bezbednosti UN 1244 i mišljenjem MSP o proglašenju nezavisnosti Kosova“.

Sporazum je prvo ocenjen kao napredak, koji je takođe omogućio Srbiji da dobije status kandidata za članstvo u EU, ali su predstavnici dve zemlje nekoliko dana nakon toga napustili sastanke zbog neslaganja oko načina na koji je Kosovo bilo predstavljeno.

Srbija je takođe raspisala predsedničke, parlamentarne i lokalne izbore za 6. maj, koji će, kako je rekla, uključivati Kosovo. Priština je zapretila da će sprečiti glasanje unutar svojih granica, ako je potrebno i silom.

Iljir Ibrahimi, potpredsednik i izvršni direktor Američkog univerziteta na Kosovu, izjavio je da su Sjedinjene Države i dalje zainteresovane za očuvanje teritorijalnog integriteta Kosova.

„Mislim da bi pitanje severa trebalo rešiti sa kosovske strane, uz pomoć međunarodnih prijatelja, i tako što će se srpskim građanima na severu obezbediti sva prava predviđena Ustavom Republike Kosovo“, rekao je Ibrahimi za SETimes.

Ramadan Iljazi, koosnivač kosovskog pokreta „Fol“ (Progovori), izjavio je da su kosovski političari uvek bili skeptični prema spoljnoj politici EU, a posebno prema njenoj ulozi posrednika u odnosima između Kosova i Srbije.

„Zato je Kosovo insistiralo na ulozi Sjedinjenih Država u najnovijim pregovorima. Razlog posete je potvrda podrške Sjedinjenih Država Kosovu, podrške sporazumima postignutim u dijalogu između Prištine i Beograda i ohrabrivanje Tačija da nastavi taj proces“, rekao je Iljazi za SETimes.

Iljazi je dodao da je situacija na severnom Kosovu nestabilna i da treba pronaći novi modus vivendi, „koji bi trebalo da bude proces koji vodi ka integrisanju paralelnog sistema na severu u opšti sistem države Kosovo, kao što je urađeno sa opštinama Gračanica i Štimlje“.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Southeast European Times...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Southeast European Times. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Southeast European Times. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.