Šta će Gaspromu sada ceo Južni tok?

Izvor: B92, 30.Dec.2014, 10:26   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šta će Gaspromu sada ceo Južni tok?

Ruski gasni gigant Gasprom objavio je da je postigao sporazum sa kompanijama Eni, Vinteršal i EDF o kupovini 50 odsto udela u firmi "Južni tok transport B.V."

Gasprom time postaje stoprocentni vlasnik te komanije, preneo je Tas.

"Južni tok transport B.V." je međunarodna zajednička kompanija, oformljena sa zadatkom izvođenja projektnih i građevinskih >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << radova i rukovođenja podmorskim gasovodom, koji je u okviru Južnog toka trebalo da bude postavljen u Crnom moru.

Udeo Gasproma u toj kompaniji do sada je bio 50 odsto, italijanskog Enija 20 odsto, a francuskog EDF-a i nemačkog Vinteršal holding GmbH-a po 15 odsto.

Ruski predsednik Vladimir Putin je 1. decembra objavio da u sadašnjim uslovima projekat Južni tok neće biti realizovan jer se Evropska unija tome protivi.

Projekat Južni tok, čija je vrednost procenjena na 15,5 milijardi evra, trebalo je da obezbeđuje 67 milijardi kubnih metara gasa godišnje.
Pogledaj vesti o: Moskva

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.