Izvor: RTS, 16.Jun.2009, 18:42 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bajatović u Moskvi o podršci "Srbijagasu"
Rukovodstvo "Srbijagasa" razgovaralo u Moskvi sa predstavnicima "Gasprom banke" o detaljima i uslovima njenog dolaska na srpsko tržište. Iduće nedelje tehnički tim banke u poseti našoj zemlji.
Dušan Bajatović rekao je da je u Moskvi pregovarano i o usklađivanju udela vlasništva u zajedničkom srpsko-ruskom preduzeću "Jugorosgas" i o načinu na koji "Srbijagas" treba da preuzme ukupno 49 odsto akcija >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << u tom preduzeću.
"Shodno dogovorima koje smo imali na prethodnom sastanku u Sankt Peterburgu, pokrenuli smo pitanje metodologije i cene po kojoj bi 'Srbijagas' preuzeo 49 odsto "Jugorosgasa", kaže Bajatović.
Generalni direktor "Srbijagasa" očekuje da će "Jugorosgas" ubuduće biti dominantniji trgovac gasom na srpskom gasnom tržitu, pošto je to preduzeće zamišljeno kao partnerski projekat srpske i ruske strane, koje ima poseban status utemeljen u zakonu.
Generalni direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović razgovarao je u Moskvi o saradnji sa predstavnicima "Gasprom banke", "Gasprom eksporta" i "Gasprom osiguranja".
Rukovodstvo "Srbijagasa" je sa predstavnicima "Gasprom banke" razmotrilo detalje i uslove dolaska te finsijske institucije na srpsko tržište, rekao je Bajatović.
Tokom sastanka u Moskvi, razgovarano je o mogućnostima kreditiranja "'Srbijagasa", ali i o drugim detaljima, zavisno od toga koliko u ovom momentu "Gasprom banka" želi da uloži u bankarski sektor u Srbiji.
U telefonskoj izjavi Tanjugu, Bajatović je najavio da će tim povodom, iduće nedelje, tehnički tim "Gasprom banke" posetitu Srbiju, kako bi se upoznao sa potencijalnim banakama - partnerima.
Posle toga, kako je Bajatović rekao, trebalo bi da usledi i poseta rukovodstva "Gasprom banke" koja bi sa predstavnicima Vlade Srbije razgovarali o potencijalnim bankama kandidatima.
Sa ruskim partnerima dogovorena je i poseta predstavanika osiguravajuće kompanije i razmotrena mogućnost osnivanja njihovog predstavništva na srpskom tržištu.
"Banatski Dvor" i transportni kapaciteti
Direktor "Srbijagasa" istakao je da je u razgovoru sa rukovodstvom "Gasprom eksporta" dogovoreno da punjenje skladišta gasa Banatski Dvor počne najkasnije do 1. jula ove godine.
Finalizirani su detalji ugovora o Banatskom Dvoru, a očekuje se i poseta rukovodstva 'Gasprom eksporta' sredinom sledeće nedelje u Novom Sadu.
Tada će biti precizirani tehnički podaci i time će se omogućiti da se do kraja juna potpiše kompletan ugovor o formiranja zajedničkog projekta "Banatski Dvor", rekao je Bajatović.
Teme razgovora bile su eventualne mogućnosti da se zbog visokih transportnih troškova deo tranzitnih kapaciteta koji stoje na raspolaganju "Srbijagasa" u Mađarskoj, koristi za potrebe "Gasproma".
To bi značilo drastično smanjenje transportnih troškova koji u ovoj meri sada opterećuju cenu gasa u Srbiji i to sa preko 20 odsto, što jednostavno nije regularna situacija kada je u pitanju trgovina gasom.
Ostalo je da se precizira i reši i pitanje cene "jastučnog gasa" koji će biti utiskivan od strane "Gasproma" kao njihov ulog u osnivanju zajedničkog preduzeća Banatski Drvor, zaključio je direktor "Srbijagasa".












