Šta bi naši poreznici sa Fejsbukom?

Izvor: B92, 22.Okt.2014, 16:34   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šta bi naši poreznici sa Fejsbukom?

Za razliku od Srbije, gde neke kompanije prosto odluče da ne plaćaju porez, na Zapadu su metode rezanja takvih "troškova" mnogo sofisticiranije.

Tako IT gigant Fejsbuk u Velikoj Britaniji plaća porez od neverovatno niskih 3.169 funti, manje nego najslabije plaćeni nastavnik u zemlji (27.543 funte godišnje), a manje i od godišnje karte za prevoz u svih devet londonskih zona. To znači i da svaki od 208 zaposlenih >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u britanskom odeljenju Fejsbuka plaća daleko veći godišnji porez nego cela kompanija

Naravno, u pitanju nije realna brojka, ali je potpuno legalna, jer su poreski stručnjaci i skupi advokati Fejsbuka iskoristili rupu u zakonu poznatu kao "dabl Ajriš", kojom se pravi poslovi "prelivaju" u sedište kompanije u Irskoj, koja ima izrazito niske poreske stope.

Procenjeno je da su poslovi Fejsbuka u Londonu doneli prihode od oko 371 miliona funti u 2013. godini, što je porast za skoro 150 milona u odnosu na prethodnu godinu, ali zvanični podaci pokazuju potpuno drugačiju sliku. Novac se obrće u Irskoj, a prijavljeni su prihodi od 49,85 miliona funti, a trošak je 60,93 miliona funti.

"Fejsbuk je zaradio više od 370 miliona prošle godine, ali je najveći deo kolača upisao u Irskoj. Oni, kao i druge velike kompanije koriste komplikovanu računicu iza sistema 'duplog irskog' i provlačeći novac kroz više zemalja spuštaju poresku stopu što je bliže moguće nuli", piše "Ivning standard".

Fejsbukov "dupli irski" je stopu sveo na mizernih 0,003 odsto.

Evropske, britanske i irske vlasti su, slično kolegama u SAD, od prošle godine otpočele borbu protiv kompanija koje kroz rupe u sistemu umanjuju svoje troškove.

Velike firme registruju podružnice ili se fiktivno sele u Irsku, Luksemburg ili Holandiju, gde važe niske poreske stope, a zasad im svi zakoni idu na ruku.

Irska se obavezala da će rupe zatvoriti do 2020. godine, a u Briselu su već pokrenute istrage protiv Gugla i Epla.

Fejsbuk nije želeo da komentariše pisanje Ivning standarda.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.