“Slovenija je na rubu ponora”

Izvor: BKTV News, 09.Avg.2012, 17:31   (ažurirano 02.Apr.2020.)

“Slovenija je na rubu ponora”

Nemački dnevnik Zidojče Cajtung opisuje kako je Slovenija došla u vrlo nezavidnu ekonomsku situaciju i tako postala novo krizno žarište EU.
“Mala zemlja na rubu Evrope oduvek se mnogo trudila da se priključi centru. Na Sloveniju su prvo gledali kao na produžetak Austrije ali sada se Slovenija približava drugom susedu, Italiji. Dužnička kriza je potpuno pogodila i Sloveniju. Krajem prošle nedelje agencija Mudiz >> Pročitaj celu vest na sajtu BKTV News << je ponovno ocenila bonitet Slovenije, ovaj put on je tek dve ocene iznad smeća”, piše Zidojče Cajtung.
Dugovi države su 2007. iznosili 27 posto BDP-a, a danas su već 48 odsto. Konzervativni premijer Janez Janša nedavno je izjavio da će Slovenija možda morati da traži pomoć EU, poput Grčke i sličnih država. Onda je povukao tu izjavu, ali slovenački mediji spekullišu da će vlada najkasnije na jesen tražiti najmanje 1,3 milijarde evra pomoći od Brisela, iako se iz vlade može samo čuti da je budžet stabilan.
Doduše, to su govorili i Španci samo par dana pre nego su panično zatražili, i dobili, 80 milijardi za spas svojih banaka. Slovenački budžetski deficit je sada iznad šest odsto, a cilj je da dođe ispod tri odsto, pa vlada pokušava provesti mere štednje.
Ekonomista Vladimir Gligorov, navodi Zidojče Cajtung, smatra da Janšina vlada u najboljem slučaju deficit može smanjiti na 4,5 odsto i poručuje da bi Slovenija trebalo da zatražiti pomoć MMF-a ili EU.
Privredni rast više niko ne očekuje, a kamate na kredite koje Slovenija diže na međunarodnom finansijskom tržištu već su iznad famoznih sedam odsto, što znači da ih je nemoguće vraćati.
U takvoj situaciji se kao problem ispostavlja i nekad uspešna politika po kojoj Slovenija nije baš bila otvorena za strane investicije, pa je sada pedeset najvažnijih firmi – od železnica do banaka – barem delom u vlasništvu države, koja i sama stoji jako loše finansijski.
Slovenija neće tražiti pomoć od EU Slovenija neće ove godine tražiti finansijsku pomoć Evropske unije, kažu slovenačka vlada i analitičari.
Prema njihovim rečima, ta zemlja neće tražiti pomoć uprkos tome što su tokom protekle nedelje sve vodeće međunarodne bonitetne agencije snizile njen kreditni rejting.
Agencija za ocenu kreditnog rejtinga Fič je treća velika agencija koja je snizila rejting Slovenije za jedan stepen, na A-, navodeći kao razlog loše stanje bankarskog sektora te članice evrozone.
Takođe su naveli i nedostatak blagovremenog i uverljivog plana dokapitalizacije njenih kreditora.
Još se očekuje vladin odgovor na najnovije obaranje rejtinga, a koja je posle prošlonedeljnog Mudisovog snižavanja rejtinga, negirala da će Sloveniji biti potrebna pomoć, ukazujući da kreditne agencije nisu uzele u obzir najnovije mere slovenačkih vlasti.
Početkom ove godine, slovenačka vlada desnog centra usvojila je paket mera štednje radi smanjenja javnog deficita sa 6,4 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) iz 2011. na 3,5-4 odsto u ovoj godini.
“U ovom trenutku, Sloveniji nije potrebna međunarodna pomoć”, rekao je slovenački ministar finansija posle Mudisovog saopštenja.
“Slovenija se ne može porediti sa Španijom, Italijom niti Grčkom, a njeni problemi u bankarskom sektoru nisu u tolikoj meri ozbiljni, koliko su obiljni, na primer, problemi Španije”, dodao je on.
“Ove godine nam sigurno neće biti potrebna bilo kakva pomoć EU za finansiranje državnog budžeta ili pokrivanje deficita“, rekao je Maks Tajnikar, profesor ekonomije sa Univerziteta u Ljubljani, posle najnovijeg poteza Fiča.
“Još imamo dovoljno prostora za manevrisanje, a sa ovom situacijom se možemo izboriti i bez dodatnog zaduživanja, ali samo ukoliko budemo delovali brzo”, ukazao je on.
Posle Fičovog saopštenja, vladajuća Slovenačka demokratska partija (SDS) je na svom sajtu okrivila opoziciju levog centra.
“Uslovi evropskog paketa pomoći za Sloveniju biće čak i gori od uslova ponudjenih Španiji, ukoliko opozicija nastavi da blokira ustavne izmene i druge mere za oporavak od krize”, navedeno je na njihovom sajtu. Iz agencije Fič su juče ukazali kako su “uslovi javnog finansiranja pogoršani, pa bi vlada mogla da naiđe na probleme pri finansiranju fiskalnih potreba i dokapitalizacije banaka”.
U saopštenju se dodaje da će Slovenija do 2013. godine morati da ulije dodatnih 2,8 milijardi evra u bankarski sektor, što je jednako osam odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Za razliku od slovenačkih zvaničnika, nemački dnevnik Zidojče cajtung, u članku pod naslovom “Ljubimica Evrope na rubu ponora” , piše da je Slovenija došla u vrlo nezavidnu ekonomsku situaciju, da joj preti dužnička kriza, pa je postala novo krizno žarište EU čije su banke na rubu propasti.
Slovenački konzervativi premijer Janez Janša nedavno je izjavio, podseća nemački dnevnik, da će Slovenija možda tražiti pomoć EU, poput Grčke i sličnih država. Onda je povukao tu izjavu.
Izvor: B92
Tweet

Nastavak na BKTV News...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Zidojče cajtung: "Ljubimica Evrope na rubu ponora"

Izvor: GdeInvestirati.com, 10.Avg.2012, 09:28

Nemački dnevnik Zidojče cajtung objavio je veliki članak pod naslovom “Ljubimica Evrope na rubu ponora”, u kojem opisuje kako je Slovenija došla u vrlo nezavidnu ekonomsku situaciju, preti joj dužnička kriza, pa je postala novo krizno žarište EU čije su banke na rubu propasti. Opširnije..

Nastavak na GdeInvestirati.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta BKTV News. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta BKTV News. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.