Vordsvort: Model dve Nemačke za pitanje Kosova

Izvor: Blic, 11.Mar.2010, 18:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vordsvort: Model dve Nemačke za pitanje Kosova

Srbija će morati da prihvati realnost da je većina evropskih zemalja priznala nezavisno Kosovo i da pronađe rešenje koje će biti prihvatljivo za sve, tako da proces integracije regiona u Evropsku uniju može nesmetano da se nastavi, ocenio je britanski ambasador Stiven Vordsvort.

U blogu objavljenom danas na internet stranici B92 o odnosu Srbije i Kosova, Vordsvort je ukazao na potrebu za "fleksibilnim načinom razmišljanja", navodeći kao primere koje "Srbija i Kosovo >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << mogu proučiti" odnose nekadašnje dve Nemačke, kao i Britanije i Irske.

Vordsvort je naveo da "neki ljudi vide priznanje na veoma nefleksibilan, zastareli način", ukazujući na primer nekadašnje Zapadne i Istočne Nemačke, koje su imale redovne sastanke i bilateralne ugovore.

Zapravo, objasnio je Vordsvort, jedna država može imati praktično bilo kakvu vrstu kontakata s drugom državom, a da je nije formalno "priznala".

On objašnjava da se "možete sastajati sa nekim, imati poslovnu saradnju, sedeti jedni pored drugih u Ujedinjenim nacijama, ali ga ne morate formalno priznati", da je samo potrebno "malo mašte".

"Ono što bi trebalo uraditi jeste pogledati ove, ali i druge, primere i pronaći nešto što će ovde funkcionisati", naveo je.

Vordsvort je ukazao da razume stav Srbije, onako kako je naveden u Ustavu.

"Ipak, realnost koju će Srbija morati da prihvati jeste da su članice Evropske unije, u većini, priznale Kosovo. Preko 70 odsto članica Saveta Evrope i preko 80 odsto članica Unije je to učinilo. I to neće biti poništeno", napisao je britanski ambasador.

Istovremeno, on je naglasio da "EU želi da vidi napredak Srbije u procesu evropskih integracija" i da "niko ne želi stvaranje crnih rupa" .

Vordsvort je ocenio da zemlje mogu međusobno da sarađuju, iako jedna drugu nisu priznale napominjući da EU neće da prihvatiti kao svoju članicu još neku zemlju koja ima nerešeno pitanje teritorije.

"EU neće prihvatiti kao svoju članicu još neku zemlju koja ima nerešeno pitanje teritorije. Kipar nije primer koji želimo da ponovimo. Svi koji misle drugačije se grdno varaju. Zato Srbija mora brzo da reaguje i pronađe rešenje koje će biti prihvatljivo za sve, tako da proces EU integracija celog regiona može nesmetano da se nastavi", dodao je.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.