
Izvor: B92, 08.Nov.2012, 13:11 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Vlada se trudi da dobije datum"
Beograd -- Vlada se trudi da datum za početak pregovora sa EU dobije što pre u okolnostima koje nisu nimalo lake, kaže Suzana Grubješić.
"Ne želimo da licitiramo, jer vodimo odgovornu politiku. Naprotiv. Trudimo se da što pre dobijemo datum za početak pregovora u okolnostima koje nisu lake", rekla je potpredsednica Vlade Srbije zadužena za evropske integracije za "Večernje novosti".
Prema njenim rečima, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << praksa pokazuje da je uslovni datum za otpočinjanje pregovora dobila Crna Gora na osnovu preporuke Evropskog saveta i da bi sličan scenario mogao u decembru da bude primenjen i na Srbiju. "Imamo realna očekivanja, jer se radi o veoma kratkom roku", rekla je ona.
Grubješićeva kaže da će konkretne uslove definisati Evropski savet, kao što je to već uradio u zaključcima iz decembra prošle i marta ove godine, a da je uslov svih uslova i zahtev svih zahteva normalizacija odnosa s Kosovom, ili, kako oni kažu - vidljiv i održiv napredak u dijalogu s Prištinom, a ne priznavanje.
"Ova vlada ozbiljno radi na rešavanju tog najkompleksnijeg nacionalnog pitanja i bez sumnje to je naš najveći izazov. Obavezali smo se i na sprovođenje svih sporazuma proizašlih iz tehničkog dijaloga koje je postigla prethodna vlada i nijedan od tih sporazuma nije ni lak, ni jednostavan, jer su svi u suštini duboko politički sporazumi", rekla je ona.
Prema njenim rečima, najzahtevniji je svakako Sporazum o integrisanom upravljanju prelazima, koji sigurno ne može da se sprovede u kratkom roku, čega su svesni i u Briselu.
Nova vlada uspela je da povrati kredibilitet Srbiji, a evropske integracije su postale državna, a ne marketinška tema jedne stranke, rekla je Grubješićeva, dodajući da partneri u Briselu veruju ovoj vladi, jer na delu, a ne samo na rečima, pokazuje posvećenost evropskoj budućnosti Srbije.
"Vodimo ozbiljnu državnu politiku i ono što dogovorimo, to i sprovedemo. Od naših građana ništa ne krijemo. Ponašamo se i govorimo isto, i u Beogradu i u Briselu. U prošlosti se evropskim zvaničnicima govorilo ono što su oni želeli da čuju, što je često bilo u suprotnosti sa onim što se u Beogradu kasnije sprovodilo", rekla je Grubješićeva.
Ona je ponovila da je realnost da država Srbija od 1999. nema faktičku vlast na Kosovu, ali je realnost i to da Priština nema vlast na severu Kosova.
"U toj činjenici nalazi se prostor za dogovor i za postizanje održivog rešenja kosovskog pitanja. Iako nam je rečeno da podela Kosova ne dolazi u obzir, legitimno je pokrenuti pitanje statusa severa, položaja Srba južno od Ibra, zaštite naših crkava i manastira, pitanja imovine prognanih i najzad, pitanje povratka izbeglih i raseljenih. Za sva ta pitanja, kao i za mnoga druga, nudimo predloge odgovora u platformi za pregovore2, istakla je ona.
Grubješićeva je rekla i da je suština tog dokumenta da konačno i Srbija ima proaktivnu državnu politiku i da je vreme da umesto da stalno odgovaramo na tudje predloge, uslove ili ultimatume, izađemo s jasnom strategijom.
Na pitanje da li ima nesuglasica u vladi oko borbe protiv korupcije, Grubješić je rekla da nema nesuglasica ili bar ne onoliko koliko bi neki želeli da ih ima. "Nema pošteđenih ni privilegovanih, ni bivših ni sadašnjih. A za razliku od prethodnog perioda, nema ni nedodirljivih", rekla je Grubješić.