Važan period na putu ka EU

Izvor: RTS, 09.Dec.2010, 21:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Važan period na putu ka EU

Naredni meseci biće odlučujući za evropske integracije Srbije, poručio evropski komesar za proširenje Štefan File. Beograd 31. januara predaje popunjeni Upitnik, najavio premijer Cvetković.

Komesar EU za proširenje Štefan File rekao je da će naredni meseci biti odlučujući za evropske integracije Srbije, dok je srpski premijer Mirko Cvetković istakao da Srbija ambiciozno očekuje 2011. godinu na tom planu.

Cvetković je posle susreta sa Fileom u Briselu rekao >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << da je cilj Srbije da, pored dobijanja zvaničnog statusa kandidata za ulazak u EU, bude određen i datum za početak pristupnih pregovora.

Cvetković je rekao da planira da 31. januara ponovo poseti sedište EU i preda Fileu popunjeni Upitnik Evropske unije.

"Razgovarali smo i o problematičnim pitanjima, o pravosudnoj reformi, restituciji, izbornom zakonodavstvu. Srbija je odlučna da kroz Akcioni plan sprovede te reforme", istakao je Cvetković.

Srpski premijer je naveo da je Vlada veoma ozbiljna u nameri da nastavi rad na reformama u Srbiji, ne zbog evropskih integracija, već, kako je rekao, zbog same države i građana.

File: Potrebno završiti reformu pravosuđa

Štefan File je rekao da je uputio pohvale srpskoj vladi zbog reformskih procesa, ali i da je ukazao na to da je potrebno završiti pravosudnu reformu i doneti zakone o političkim partijama i implementaciji regulatornih tela.

"Zadovoljan sam zato što je stvoren jasan put za napredak u pravosudnoj reformi, a sledeći meseci biće odlučujući za evropske integracije Srbije", ocenio je File.

On je kazao i da će Srbija u narednom periodu biti pod lupom evropskih institucija, ali i da će imati njihovu tehničku i političku podršku.

File je rekao da Evropska komisija očekuje da će uskoro biti stvoreni uslovi za početak dijaloga Beograda i Prištine.

Beograd spreman za dijalog sa Prištinom

Premijer je pre susreta sa Fileom govorio na Konferenciji o integraciji Zapadnog Balkana u Evropsku uniju. Cvetković je poručio da je Beograd spreman za početak dijaloga sa Prištinom, upozorivši da se problemi kao što je taj ne smeju "gurati pod tepih".

"Zamrznuti konflikt je veoma loše rešenje, jer se nikad ne zna kada će, ako se gurne pod tepih, takav problem isplivati, za par godina ili par decenija", poručio je Cvetković.

Obraćajući se učesnicima skupa, premijer je dodao da veruje da se za Kosovo može postići rešenje koje bi zadovoljilo obe strane i da bi takvo rešenje dovelo do istorijskog pomirenja dva naroda.

Premijer je naglasio značaj regionalne saradnje, posebno pomenuvši poboljšanje odnosa Srbije i Hrvatske.

Evropski komesar File istakao je da otvorena pitanja na Zapadnom Balkanu moraju biti rešavana u dobrosusedskom duhu i da ne smeju da blokiraju proces priključenja EU.

"U regionu postoji problematična zaostavština iz vremena sukoba: organizovani kriminal, nerešeni zločini, korupcija i šverc, i tu zaostavštinu treba demontirati", upozorio je File, navodeći da su u regionu, u poslednjih 10 godina, uloženi veliki napori da se ti problemi reše.

"U tom smislu, regionalna saradnja je od najvećeg značaja, a u njoj, od vitalnog značaja, saradnja Beograda i Prištine", rekao je File, ističući da sadašnja situacija blokira saradnju regiona, što nikom nije od koristi.

"Potrebna su praktična i pragmatična rešenja, bez obzira na nesuglasice o statusu Kosova", istakao je File.

Balkanski mentalitet - uzrok problema

Predsednik Crne Gore Milo Đukanović zatražio je na konferenciji da Evropska unija uputi Zapadnom Balkanu iskrenu potvrdu da je spremna da bez zastoja nastavi proširenje na taj region.

"Bilo bi pogrešno zaključiti da je proevropska politika na Balkanu pobedila sve antievropske tendencije", rekao je Đukanović, "ali su zato neophodne poruke kojima se potvrđuje da je Unija odlučna da nastavi da se širi, što će zavisiti samo od sposobnosti država da ispune zahteve".

"Određena pitanja u regionu ostala su otvorena", rekao je crnogorski predsednik, dodajući da je to problem za stabilnost regiona. Kao primer, on je naveo nefunkcionalnu Bosnu, zastoj u evrointegracijama Makedonije i neuspostavljene odnose saradnje Srbije i Kosova.

Član predsedništa BiH Bakir Izetbegović založio se za jaču saradnju u regionu i rekao da treba ohrabrivati integracione procese.

"Uzrok problema u regionu delom je plod balkanskog mentaliteta, a delom specifičnih istorijskih uslova koji su vladali na Balkanu", rekao je Izetbegović.

Prema njegovim rečima, u regionalnim integracijama trenutno prednjače predsednici Srbije i Hrvatske, Boris Tadić i Ivo Josipović.

"Treba ih podržati i treba ih pratiti u tome", poručio je on i dodao da treba podržati i ustavnu reformu BiH, kako bi ona konačno postala suverena država.

Izvestilac Evropskog parlamenta za BiH Doris Pak rekla je da u EU postoji zamor od proširenja i da se to ne može negirati, ali da je na regionu sada da pokaže da je zaista spreman da ispuni uslove. Ističući da nije tako veliki optimista kao komesar File i da klima u Uniji trenutno nije naklonjena proširenju, ona je pozvala region da uradi svoj deo posla.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.