Usvojena Rezolucija o ulozi parlamenta u pregovorima sa EU

Izvor: RTS, 16.Dec.2013, 19:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Usvojena Rezolucija o ulozi parlamenta u pregovorima sa EU

Poslanici Skupštine Srbije izglasali Rezoluciju o ulozi parlamenta u pregovorima sa EU. Cilj Srbije sticanje punopravnog članstva u EU u najkraćem roku, navodi se u tekstu Rezolucije.

18.16 - Sa 158 glasova "za", usvojena Rezolucija o ulozi parlamenta u pregovorima sa EU.

17.00 - Završena rasprava o rezoluciji o ulozi parlamenta u pregovorima sa EU. Glasanje od 18 časova. 

10.40 - Predsednica Odbora za evropske integracije Nataša Vučković obrazlaže >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Predlog rezolucije.

10.15 - Počela sednica Skupštine na kojoj poslanici raspravljaju o ulozi parlamenta u pregovorima sa EU. 

Skupština Srbije usvojila je Rezoluciju o ulozi parlamenta i načelima u pregovorima o pristupanju Srbije Evropskoj uniji, u kojoj se navodi da je cilj Srbije sticanje punopravnog članstva u EU u najkraćem roku.

Skupština Vojvodine održava tematsku sednicu pod nazivom "Proces pristupanja Srbije Evropskoj uniji".

Sednici prisustvuju predsednici Skupštine i Vlade Vojvodine, Ištvan Pastor i Bojan Pajtić, predsednik Skupštine Srbije Nebojša Stefanović i šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport.

Na sednici su govorili i Branko Ružić - ministar zadužen u Vladi Srbije za evropske integracije, šefica Pregovaračkog tima Srbije Tanja Miščević, predsednica Odbora Skupštine Srbije za evropske integracije Nataša Vučković, i predsednica istoimenog odbora u pokrajinskom parlamentu Maja Sedlarević.

Za Rezoluciju, koja ima preambulu i 27 tačaka, glasalo je 158 poslanika, dok je devet poslanika DSS-a bilo protiv.

U preambuli, između ostalog, stoji i da je uz očuvanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta cilj Srbije poštovanje tradicije i zaštite kulture i jezika kao osnove nacionalnog identiteta.

Skupština poziva vladu, koja je nadležna da vodi i koordinira pregovore o pristupanju EU, da to čini odgovorno i efikasno, vodeći računa o zaštiti nacionalnih interesa.

Parlament, kako se dodaje, aktivnim delovanjem nastoji da doprinese uspešnom vođenju i što skorijem okončanju pregovora o pristupanju Srbije EU, uvažavajući i unapređujući vrednosti i načela na kojima EU počiva.

Parlament ističe obavezu ispunjenja neophodnih kriterijuma za članstvo u EU, koji je temeljno definisao Evropski savet u Kopenhagenu i Madridu, a u skladu sa opredeljenjem Srbije da doprinosi izgradnji funkcionalnog,održivog i efikasnog sistema EU.

Skupština Srbije ukazuje na važnost da se pregovori o pristupanju vode sa ciljem da se obezbedi brz i stabilan ekonomski rast, vodeći računa o zaštiti privrednih grana koje su od vitalnog interesa za Srbiju u uslovima tržišne ekonomije.

Naročitu pažnju, kako se navodi, treba posvetiti uspostavljanju održivog razvoja i povećanju konkurentnosti privrede Srbije kroz sprovođenje ekonomskih i društvenih reformi, završetku procesa privredne tranzicije, razvijanju ekonomije zasnovane na znanju i ostvarivanju stabilnog finansijskog i makroekonomskog okruženja.

Parlament u rezoluciji ukazuje da se pregovori o pristupanju Srbije EU vode radi dostizanja blagostanja, pune socijalne sigurnosti i boljeg života građana Srbije uz očuvanje i unapređenje postignutog nivoa socijalnih prava i njihove zaštite.

U aktu se navodi i značaj stalnog dijaloga i usklađenog delovanja državnih organa u procesu pristupanja Srbije EU, a vlada se poziva da nastavi da sprovodi Nacionalni program za usvajanje pravnih tekovina EU.

Rezolucijom se naglašava značaj primene Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, kao i da će skupština kroz aktivnu saradnju sa Evropskim parlamentom, nacionalnim parlamentima država članica EU i parlamentima država uključenih u Proces stabilizacije i pridruživanja doprinositi predstavljanju pozicija i interesa Srbije.

Kao jedna od tačaka rezolucije, navodi se važnost efikasne saradnje parlamenta, vlade i predsednika Republike u toku procesa pregovora o pristupanju Srbije EU, kako bi u najkraćem roku bili ispunjeni svi potrebni politički, ekonomski, pravni i institucionalni kriterijumi za članstvo u EU.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.