Uštede u Ministarstvu zdravlja

Izvor: RTS, 17.Jun.2013, 15:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Uštede u Ministarstvu zdravlja

Ministarstvo zdravlja će rebalansom budžeta smanjiti rashode za 300 miliona dinara, izjavila ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović.

Ministarka zdravlja Slavica Đukuć Dejanović najavila je danas da će to ministartvo uštedeti oko 300 miliona dinara.

"Najveće uštede će biti one koje se odnose na zaposlene u ministarstvu. Svuda gde je bilo planirano da na put ide dvoje ili troje ljudi, ići će samo jedan, štedeće se na benzinu i običnim stvarima", >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << rekla je Dejanović.

Ministarka zdravlja je nakon uručenja 54 vozila domovima zdravlja, koji su donacija Evropske unije, istakla da se u toj uštedi mora imati granica koja neće ugroziti terenski rad ministarstva zdravlja, koje je do sada dalo dobre rezultate.

"Ministri moraju da budu na terenu", rekla je Đukić Dejanović, navodeći da se na taj način najbolje sagledava sektor kojim upravljaju.

Dejanović je rekla da se ministarstvo zdravlja u najvećoj meri finansira iz doprinosa Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje i da je zbog toga iznos uštede u budžetu tog ministarstva manji nego kod ostalih ministarstava.

Minstarka zdravlja je govoreći o merama štednje koje priprema Vlada Srbije kazala da odnos prihoda i rashoda u budžetu mora biti takav da obezbedi finansijsku sigurnost.

"Štedećemo svi i pored skromnih budžeta", rekla Đukić Dejanović dodala da će u narednim danima, pored ušteda u budžetu, biti otrebno da se nađe način kako da se i prihodi povećaju.

Dodeljena vozila domovima zdravlja 

Ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović i šef delegacije Evropske unije Vensan Dežer uručili su direktorima 52 doma zdravlja u Srbiji ključeve 54 vozila za palijativno zbrinjavanje.

Đukić Dejanović je navela da je u proteklom periodu mnogo urađeno na opremanju prostora i edukaciji kadrova i da je u okviru ove saradnje EU i Ministarstva zdravlja edukovano 800 zaposlenih u zdravstvu i gerontologiji, ali i 59 socijalnih radnika o značaju palijativnog zbrinjavanja.

"Zahvaljujući ovom programu na četiri medicinskla fakultetra uveden je fakultativno predmet Palijativna medicina", kazala je ministarka zdravlja.

Ona je istakla da su za sada u potpunoj funkciji četiri centra za palijativno zbrinjavanje, koji podrazumevaju vezu između domova zdravlja, terenske službe i odgovarajuće bolnice.

"Očekujem do kraja godine da najmanje 20 centara za palijativno zbrinjavanje, pri domovima zdravlja bude u funkciji", kazala je Đukić Dejanović.

Ideja palijativne nege je, prema rečima ministarke, da najteži pacijenti po petnaestak dana provode u bolnici, da se uradi odgovarajuća dijagnostika, a zatim da se nega sprovodi u centrima za palijativno zbrinjavanje.

Dežer je naveo da su u Srbiji vodeći uzrok smrtnosti kardiovaskularne i maligne bolesti i da su najučastaliji maligniteti karcinom dojke, kolorektalni i karcinom grlića materice.

Po dva vozila predata su Domu zdravlja "Milutin Ivković" opština Palilula i Dom zdravlja u Novom Pazaru zbog razuđenosti terena.

Tim zdravstvenim ustanovama predata su vozila "fijat panda" koje će koristiti za obilazak teško obolelih i nepokretnih pacijenata, a dodeljena su okviru projekta "Razvoj palijativnog zbrinjavanja u Srbiji", koji se finansira iz pretpristupnih fondova Evropske unije, a vrednost projekta je 4,8 miliona evra.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.