Izvor: S media, 06.Apr.2011, 13:18 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Trivan:Zakon najkasnije za mesec dana
Potpredsednica Demokratske stranke Jelena Trivan izjavila je jutros da će Srbija verovatno najkasnije za mesec dana imati zakon o izboru narodnih poslanika.
Ona je ocenila da se nerazumna atmosfera stvorila oko tog zakona, jer su svi zakoni od 2000. godine do danas, pre nego što su ulazili u proceduru, upućivani na razmatranje Venecijanskoj komisiji.
Zašto to ne bi bilo i sada, kada Srbija donosi >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << zakon uoči kandidature za članstvo u EU upitala je Jelena Trivan, gostujući u Jutarnjem programu TV Pink.
Prema njenim rečima, zatražene su konsultacije sa EU o opšte prihvaćenim standardima kada je reč o izbornom sistemu. Urađen je nacrt i dobijeno mišljenje o tom nacrtu i rešenjima i verovatno predstoje konsultacije o modalitetima, objasnila je ona.
Komentarišući zahtev opozicije za raspisivanje prevremenih izbora, Trivanova je upitala zašto bi se tome izlazilo u susret, podsetivši da je DS 16 godina bila u opoziciji i da je čekala redovne izborne cikluse.
"Kada izgubite na izborima, čekate četiri godine da dobijete novu šansu", rekla je Trivanova, dodajući da oni koji su izgubili izbore imaju šanse da se poprave sledeće godine kada je naredni izborni ciklus.
Ova vlada nema problem da legitimitetom ili sa većinom i pitanje vandrednih izbora zamagljuje pitanje reformi i toga šta radi vlada, ocenila je Trivanova.
Kolundžija:Izmene zakona o izboru poslanika do kraja maja
Dejanović: Ukinućemo blanko ostavke
Trivan: Bez razgovora o datumu izbora
Trivanova je kazala da izbori uvek blokiraju redovne poslove države, zbog čega se i održavaju na svake četiri godine.
Međutim, bitno je u državama kao što je Srbija da priča o izborima i izborna atmosfera i histerija ne počne pre nego što joj je vreme i u tom smislu potpuno optereti političku i društvenu scenu temama koje su manje važne, rekla je Trivanova, najavljujući da još skoro godinu i po ili godinu dana ima do izbora.
Govoreći o radu parlamenta, Trivanova je istakla da je cilj da do kraja maja svi najvažniji poslovi sa evropske agende, koji su bitni za kandidaturu Srbije za članstvo u EU budu usvojeni, da bi u junu država dobila pozitivno mišljenje, a na jesen i "kandidaturu" i da će biti zatraženo da Srbija dobije i datum za početak pregovora sa EU.
(Tanjug)
Trivan: Zakon o izboru poslanika najkasnije za mesec dana
Izvor: SrbijaNet.rs, 06.Apr.2011
Portparol DS Jelena Trivan izjavila je jutros da će Srbija verovatno najkasnije za mesec dana imati zakon o izboru narodnih poslanika. Ona je ocenila da se nerazumna atmosfera stvorila oko tog zakona, jer su svi zakoni od 2000. godine do danas, pre
Bezobrazluk
Izvor: Danas, 06.Apr.2011
Ako prođe, prođe. To je, izgleda, bila logika kojom su se rukovodile stranke vladajuće koalicije kada su Venecijanskoj komisiji, ekspertskom telu Saveta Evrope, poslale antievropski predlog izmena Zakona o izboru narodnih poslanika.






