
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 10.Jan.2013, 18:12 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tehnički dijalog u Briselu
BRISEL -
Pregovarački timovi, koje sa beogradske strane predvodi Dejan Pavićević, a sa prištinske Edita Tahiri, razgovaraju iza zatvorenih vrata u sedištu Spoljne službe EU na čijem je čelu visoka predstavnica za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton.
Kako Tanjug saznaje iz briselskih diplomatskih izvora, glavne teme današnjih razgovora su električna energija i telekomunikacije.
Po postizanju dogovora o uspostavljanju integrisanih prelaza srpski >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << privrednici sa severa protestovali su tražeći da ne plaćaju carine kosovskim institucijama, već Srbiji i da se ukine ograničenje uvoza akcizne robe na 3,5 tone težine.
U Briselu je dogovoreno da se carine ne naplaćuju do 10. januara, kada bi trebalo da se to pitanje reši na ekspertskom nivou.
Dačić: Sporazum o naplati carina najkasnije za sedam dana
Premijer Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da će se u narednih sedam dana pronaći rešenje za naplatu carina na administrativnim prelazima na Kosovu i Metohiji i da će se cela priča uvesti u legalne tokove.
Dačić je podsetio na dogovor da se neće naplaćivati carina dok se ne pronađe adekvatno rešenje i dodao da će tako biti dok ne dođemo do rešenja.
On je podsetio da su osim carina ostala još neka pitanja koja treba regulisati - pre svega naplata PDV i akciza, zatim preciziranje o kojoj robi se radi, kao i koliki deo od naplaćenih carina će se vraćati srpskoj nacionalnoj zajednici.
Premijer je naglasio da ukoliko dođe do nekih promena Srbija to ne može da prihvati.
Podsetio je da danas u Briselu počinju razgovori radnih grupa o više tema i još jednom naglasio da konačni dogovor još nije postignut.
Sastanak s Visokom predstavnicom EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton i premijerom Kosova Hašimom Tačijem još nije zakazan ali da je planiran za 17. januar, rekao je Dačić.
Vulin: Ne očekujem promene u primeni IBM režima
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Aleksandar Vulin izjavio da ne očekuje promene u primeni režima integrisanog upravljanja prelazima na severu Kosova.
Pred odlazak u Brisel Vulin kazao je za Tanjug da od tih razgovora ne očekuje "ništa epohalno", kao ni neke promene u integrisanom upravljanju administrativnim prelazima između centralne Srbije i Kosova.
"Očekujem da radne grupe pripreme odgovarajuće predloge o kojima će se kasnije razgovarati na političkom nivou, o kojima će odluku doneti premijer Srbije Ivica Dačić i kosovski premijer Hašim Tači uz posredovanje Ketrin Ešton", rekao je Vulin Tanjugu neposredno pred put u sedište Evropske unije.
On je podsetio da radne grupe nemaju mandat da odlučuju, menjaju stvari na terenu, donose nove odluke...
"One mogu na nivou eksperata da donesu konkretne predloge i kako nešto da se reši, a onda će na političkom nivou biti o tome odlučivano", naglasio je Vulin.
Vulin je dodao da stoga ne očekuje nikakve velike promene u IBM režimu već da se nastavi postojeći sistem upravljanja na prelazima.
"Moramo da sačekamo da vidimo 17. januar, a radne grupe treba da pripreme predsedniku Vlade Srbije i njegovom sagovorniku ono što će za neku budućnost biti moguće ostvariti na administrativnim prelazima", kazao je Vulin.
Zajedno sa Vulinom u Brisel je otputovao i njegov zamenik Krstimir Pantić, aktuelni gradonačelnik Kosovske Mitrovice.
Huruglica: PDV i akcize naplaćivaće se kao i na drugim prelazima
S druge strane, u Prištini dan uoči nastavka tehničkih pregovora, još nema jedinstvenog stava o tome hoće li carina na prelazima Brnjak i Jarinje početi da se naplaćuje.
Zamenik kosovskog ministra unutrašnjih poslova Saša Rašić rekao je Tanjugu da će vlada u Prištini danas odlučiti o daljem režimu na ta dva prelaza, odnosno da li će aktuelni režim biti nastavljen ili će biti doneta odluka o primeni carina.
Međutim, generalni direktor kosovske carine Naim Huruglica najavljuje da će se od danas za svu robu koja ulazi na Kosovo plaćati kosovskim zakonima propisane dadžbine.
"Od 10. januara mi ćemo i na prelazima na severu zemlje raditi apsolutno isto kao i na drugim prelazima. Treba imati u vidu da se za robu poreklom iz Srbije ne plaća carina, shodno sporazumu CEFTA. Međutim, porez na dodatnu vrednost (PDV) i akciza će se od sutra plaćati i na ovim prelazima kao i na drugim prelazima iz Srbije za Kosovo", kazao je juče Huruglica za prištinske medije.
On je rekao da se carine i druge dažbine pri uvozu robe ni u jednom slučaju ne plaćaju na samim prelazima, već za carinskim terminalima, koji je u slučaju severa u Mitrovici, odnosno u drugim slučajevima u Podujevu, odnosno General Jankoviću i Prizrenu.
Tehnički dijalog kao priprema za razgovore na političkom nivou
U Briselu najavljuju da će sastanak biti iskorišćen i za pripreme tema za novu rundu političkih pregovora zakazanih za 17. januar.
Portparolka visoke predstavnice EU i posrednice u političkom dijalogu Ketrin Ešton, Maja Kočijančić potvrdila je Tanjugu da će dijalog na tehničkom nivou početi 10. januara, ističući da za sada nema problema u sprovođenju dogovora o integrisanom upravljanju prelazima na administrativnoj liniji i da četiri dosad otvorena prelaza (Jarinje, Merdare, Brnjak, Končulj) funkcionišu normalno.
"Očekujemo da tehnički dijalog bude posvećen pripremama za novu rundu razgovora na političkom nivou", rekla je portparolka.
Dogovor o integrisanim prelazima postigla je prethodna Vlada Srbije tokom razgovora koje je vodio šef pregovaračkog tima Beograda u dijalogu sa Prištinom Borislav Stefanović.
Primena tog dogovora pokrenuta je tek po formiranju nove vlade, nakon što je dijalog podignut na viši politički nivo razgovorima Dačića i Tačija.
Primena integrisanog upravljanja prelazima počela je 10. decembra na prva dva prelaza - Jarinje na severu Kosova i Merdare na jugu, dok je na druga dva prelaza - Brnjak na severu i Končulj na jugu primena IBM-a počela 31. decembra.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...