Tadić razgovarao sa Fileom

Izvor: B92, 23.Nov.2010, 23:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tadić razgovarao sa Fileom

Beograd -- Predsednik Srbije Boris Tadić je razgovarao sa evropskim komesarom za proširenje Evropske unije Štefanom Fileom o evropskim integracijama Srbije.

File će srpskim vlastima uručiti Upitnik Evropske komisije, čije je popunjavanje jedan od uslova za sticanje statusa kandidata za članstvo u Evropskoj uniji.

On će premijeru Mirku Cvetkoviću predati Upitnik o zahtevu za članstvo Srbije u Evropskoj uniji. Cvetković i File će >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << zatim održati konferenciju u Palati Srbija i učestvovati na sednici Saveta za evropske integracije.

File će o evropskim integracijama razgovarati na radnom ručku i s predsednicom Skupštine Srbije Slavicom Đukić-Dejanović i šefovima

poslaničkih grupa.

Kako je najavila Delegacija EU u Srbiji, File će razgovarati i s ministarkom pravde Snežanom Malović.

Evropski komesar dolazi u Beograd nakon što je Savet ministara EU 25. oktobra zatražio od Evropske komisije da izradi mišljenje o spremnosti Srbije da dobije status kandidata za članstvo u EU.

Mišljenje predstavlja procenu Evropske komisije o ispunjavanju uslova za članstvo, kao i spremnosti da se uđe u pregovore o članstvu.

Direktor Centra za novu politiku, Vladimir Todorić je rekao da očekuje da će se posle predavanja upitnika, rasprava o Evropskim integracijama voditi vrlo konkretnim pitanjima, na koje Vlada mora da ponudi jasne zakonske i sistemske odgovore.

"Nije u pitanju samo dve, tri ili četiri hiljade pitanja već je bitno da se napravi jedan sistemski zaokret, ponajviše oko deset ključnih uslova koje je Evropska komisija formulisala i koji se tiču nezavisnosti regulatornih tela, reforme pravosuđa, blanko ostavki, restitucije, ekonomskih reformi i naročito borbi protiv monopola", rekao je Todorić.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.