Izvor: Blic, 29.Avg.2016, 19:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

TTIP JE PROPAO! ILI NIJE? Šta se dešava sa sporazumom koji je uneo razdor između EU i SAD

Zigmar Gabrijel, nemački vicekancelar i ministar inostranih poslova u nedelju je izjavio da su pregovori SAD i EU o sklapanju Transatlantskog trgovinskog i investicionog partnerstva (TTIP) "de fakto propali", samo da "niko nema petlju da to i prizna". Međutim, danas se po pitanju TTIP oglasio i Ignjasio Garsija Bersero, glavni pregovarač EU o pomenutom sporazumu.

Bersero je odbacio tvrdnje nemačkog ministra, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << i usput stigao da citira reči pisca Marka Tvena.

- Ne, ne, ne. naravno da nisu propali. Setite se šta Mark Tven rekao - rekao je Bersero, povodom izjave slavnog američkog pisca da su izveštaji o njegovoj smrti bili preterivanje.

Gabrijel je rekao da da se u 14 rundi razgovora o Trans-atlantskom trgovinskom sporazumu, dve strane nisu usaglasile ni o jednoj stavki iz 27 poglavlja o kojima se pregovara.

- Evropljani ne žele da se podvrgnu američkim zahtevima - jasan je bio Gabrijel.

TTIP je izazvao brojna protivljenja kako u SAD, tako i u Evropi. Mnogi smatraju da bi ovaj sporazum dao odrešene ruke korporacijama da kontrolišu čitave države, i ujedno primorao Evropu da se povinuje američkim zakonima.

Nedavno je objavljena informacija da ugovor daje mogućnost uticaja SAD na izradu zakona Evropske unije. Protivnici sporazuma tvrde i da će njegovim potpisivanjem Evropski parlament izgubiti suverenitet, a evropsko zakonodavstvo oslabiti pred američkim korporacijama.

Pročitaj još:

Šta je sporno u TTIP?

Svi javne javne službe biće podložne privatizaciji od strane najboljeg ponuđača. Američke bogate korporacije su u očiglednoj prednosti.

SAD teži da sporazumom evropske standarde o proizvodnji i uvozu hrane približi američkim, zbog čega postoji strah da će EU biti primorana da uvozi genetski modifikovanu hranu i pesticide koji su trenutno zabranjeni.

Postoji strah da će se pod maskom borbe protiv falsifikata, provući težnja za olakšanjem pristupa podacima, čime se krši privatnost.

Postoji je verovatnoća da će regulativa EU biti podvrgnuta američkim nižim radnim standardima i umanjenju značaja sindikata. Kritičari ugovora strahuju da će opasti broj radnih mesta u EU.

Moguće uvođenje ISDS mehanizma po kojem kompanije mogu da tuže državu zbog gubitaka izazvanih donošenjem nekog zakona. Vlada kao demokratski izabrana institucija time gubi značaj u odnosu na kompanije.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.