Izvor: B92, 27.Maj.2008, 11:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Standardi EU za izvoz mleka

Beograd -- Evropska komisija stavila je Srbiju na listu zemalja iz kojih se odobrava uvoz mleka, ali mlekare će morati da poštuju visoke standarde kvaliteta i bezbednosti hrane.

Proizvođači koji su do sada ulagali u svoje krave, upravo u izvozu kvalitetnog mleka vide šansu da se poveća njegova otkupna cena. Osnovni standardi koje mlekare moraju da ispune ukoliko žele da plasiraju proizvode u Evropsku uniju jesu stalna kontrola zdravlja krava, ali i kontrola kvaliteta >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << mleka, od muže do krajnjeg proizvoda.

Ispunjavanje ovih kriterijuma kod mlekara koje uđu u proces dobijanja izvozne dozvole proverava veterinarska inspekcija, ali i inspekcija Evropske unije.

"Da bismo potvrdili objekte i objavili listu onih koji mogu da izvoze u EU, pre toga ćemo imati posetu inspekcije, koja će potvrditi da li naši objekti ispunjavaju uslove. Mi smo izvršili kontrolu pet mlekara i jedna od njih je dobila našu potvrdu, pa smo taj predlog poslali u Brisel", kaže načelnica Veterinarske inspekcije Sanja Čelebićanin.

Kontrola dopremljenog svežeg mleka počinje već na ulazu u mlekaru. Ključni parametri su broj mikroorganizama i somatskih ćelija. Mleko ne sme da sadrži ni vodu ni antibiotike. Kvalitet mleka se takođe ocenjuje, a najbolje mleko nosi oznaku ekstra klase.

Podsetimo, jedno istraživanje 2004. godine u Srbiji pokazalo je da je tada 40 odsto mleka bilo neispravno.

Dragan Radosavljević jedan je od retkih proizvođača čije krave daju mleko najboljeg kvaliteta. Sa farme od 130 grla, dnevno se skupi više od 1.000 litara mleka.

On kaže da mu je za postizanje kvaliteta i uvođenje standarda bilo potrebno 10 godina ulaganja i upravo mu izvoz nudi šansu da naplati ono što je uložio.

"Vidimo šansu u tome da dobijemo veću cenu. Cena je jedan deo rentabilnosti naše proizvodnji, da unapredimo proizvodnju, jednostavno da srpski seljak ili srpsko stanovništvo pije najzad zdravo mleko i, na kraju, da profitiramo svi, mi i prerađivači", kaže on.

Mlekare Imleka i Subotička mlekara čekaju dozvole za izvoz. U grupaciji Denjub fuds ističu da su, osim neospornog kvaliteta koje naše mleko ima, za izvoz na evropska tržišta potrebna i velika ulaganja.

"Osim toga što morate da dobijete dozvolu, morate imati odgovarajuća sredstva da platite ulaz na ta tržišta kroz takozvane listing fijeve, takse koje plaćate u velikim lancima da bi se uopšte pojavili na policama", kaže direktor korporativnih poslova Denjub fudsa Rade Pribićević.

On dodaje da je "neophodan i adekvatan dizajn, ambalaža, kvalitet"" "Morate biti spremni da ulaz tog proizvoda podržite i marketinški, zato što drugačije nije moguće", rekao je Pribićević.

U Srbiji postoji sedam mlekara koje primenjuju sertifikate za bezbednost hrane i za sada su jedine na Balkanu. Međutim, broj uzgajivača krava se smanjuje jer ima viškova mleka na tržištu, a i subvencije države su manje.

Pitanje izvoza je i pitanje strategije države koja odlučuje da li će ovu privrednu granu i finansijski podržati.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.