Šta otkriva kriza u Venecueli?

Izvor: B92, 05.Feb.2019, 23:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šta otkriva kriza u Venecueli?

Veliki broj članica EU, među kojima su Francuska, Nemačka i Velika Britanija, priznale su Huana Gvaida za privremenog predsednika Venecuele.

Sa druge strane, Belgija, Finska, Švedska i druge suzdržale su se od toga i poslale samo poruke podrške.

Italija je, s druge strane, blokirala zajedniču izjavu EU, što je rezultiralo poprilično komplikovanim obraćanjem javanosti Federike Mogerini, visoke predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost, navodi >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << sajt "Politiko" (Politico) u svom evropskom izdanju.

Ona je izjavila da je svih 28 članica EU složno u svom stavu prema Venecueli, ali je zatim rekla da nije uloga EU da priznaje države ili njihove institucije.

"Priznavanje država ili institucija unutar njih ne spada u nadležnosti EU i o tome imamo čvrst stav", rekla je Mogerinijeva.

"To spada u isključivo pravo država članica, tako da ćete u narednim satima videti članice EU koje koriste svoja prava i saopštavaju svoje odluke o priznanju institucionalne odluke predsednika Nacionalne skupštine Venecuele."

Venecuela, međutim, nije jedini kamen spoticanja u spoljnoj politici EU, koja već duže vreme ne uspeva da bude jedinstvena u saopštenjima i odlukama.

Nesaglasne sa odnosom prema Rusiji, nekoliko EU država koje nisu članice NATO-a, uključujući Kipar, blokirale su u ponedeljak izjavu EU o krahu INF sporazuma između Rusije i SAD.

U zasebnoj odluci, Mađarska i Poljska blokirale su predloge zaključka za predstojeći samit EU i Arapske lige zbog neslaganja oko mera vezanih za migraciju.

Situacija sa Venecuelom, ipak, predstavlja gorući problem, što je dozvolilo Rusiji, Madurovom postojanom savezniku, da uputi kritike Briselu i preispita motive EU za razrešenje krize.

Nesaglasja unutar EU oko usvajanja zajedničkih izjava povodom Venecuele, INF sporazuma i Arapske lige verovatno će dovesti do odredbi ugovora po kojima se pojedine spoljnopolitičke odluke mogu donositi od strane kvalifikovane većine, a ne jednoglasno.

Mogerinijeva, ipak, stoji pri tome da su članice EU jedinstvene.

"Postoji zajednički okvir delanja unutar EU koji važi i za pritiske i za dijaloge", izjavila je ona.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.