Srbima dug najniži - samo 780 EUR

Izvor: B92, 10.Apr.2015, 16:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbima dug najniži - samo 780 EUR

Građanin Srbije u proseku duguje 780 evra, što je oko 16 puta manje od proseka dugovanja po stanovniku u Evropskoj uniji i pet puta manje nego u Hrvatskoj.

Zaduženja u EU iznosi 12.500 evra po osobi i oko 4.000 evra u nama susednoj Hrvatskoj.

"Nisu nama skupi krediti, nego nam je standard nizak. Kod nas se prosečna plata kreće od 350 do 370 evra, a uz takve zarade ne postoji povoljan kredit. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Kad nam zarada dostigne 700 evra biće i više zajmova", smatra Veroljub Dugalić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije.

Građani Srbije trenutno jedino refinansiraju stare kredite, dok sve ostale samo vraćaju. Najviše duguju za stambene zajmove i to 379,5 milijardi dinara, a zatim za gotovinske 206,3 milijarde dinara. Prema poslednjim podacima Kreditnog biroa, čak su i stambeni krediti u padu, iako su za poslednjih 10 godina imali samo rast.

"Takvo kretanje je logična posledica pada realnih zarada građana Srbije i rasta stope nezaposlenosti, pa ne možemo reći da predstavlja iznenađenje. Građani mnogo bolje otplaćuju uzete zajmove, nego firme, ali s obzirom na zarade mogu malo da se zaduže", kaže Goran Pitić, predsednik UO Sosijete ženeral banke.

Osim malih plata, problem za veću zaduženost su i visoke kamate i u dinarima i u evrima. Kamate kod nas neće skoro biti iste kao u Austriji, Nemačkoj ili Hrvatskoj, kako kažu bankari, mahom zbog i dalje visoke referentne kamatne stope, visokog udela nenaplativih kredita i obaveznih rezervacija banaka.

Referentna kamata u Srbiji je visoka i nakon spuštanja na 7 odsto. Ona je i dalje daleko viša od referentne stope u Slovačkoj, koja iznosi 0,25 odsto ili u EU, gde iznosi 0,15 odsto.

"Naš veliki problem su nenaplativi krediti koji se kreću u privredi oko 25 odsto, a kod građana malo iznad sedam odsto. To je jedan od najlošijih pokazatelja u Evropi, jer se svaki treći kredit ne vraća, a banke za njih izdvajaju rezervacije 100 odsto, što je ogroman trošak", kaže Dugalić.

Prema njegovim rečima, mnogi građani ne mogu da otplaćuju kredite, ali uvođenje ličnog bankrota neće ništa novo doneti.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.