Izvor: S media, 18.Jan.2012, 10:31   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Slom penzionog sistema u Evropi!

Ekonomska kriza polako ali sigurno iz dužničke prelazi u penzijsku krizu. Stručnjaci širom Evrope predviđaju drastično smanjivanje primanja najstarijih u narednim godinama, dok domaći analitičari poručuju da sličan scenario u tom slučaju sigurno neće zaobići ni Srbiju.

Sve teže do penzije

Merkel: Čeka nas teška 2012. godina

Evropska centralna banka izračunala je da je u 19 zemalja EU obim obaveza države u pogledu >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << finansiranja penzijskih fondova oko pet puta veći nego njihov zajednički bruto dug.

Ko je najugroženiji

Zbog toga su vlade mnogih evropskih zemalja počele da smanjuju obim finansiranja u socijalnoj sferi i samo je pitanje dana ili meseca kada će penzije biti drastično skresane. Najugroženiji su, kažu analitičari, zaposleni koji sada imaju između 50 i 55 godina. I tako je i u Srbiji i u drugim zemljama.

Ekonomski analitičar Miladin Kovačević podseća da se i sada polovina našeg penzionog sistema finansira iz budžeta:

- Restrikcije su nužne, sada je osnovno pitanje očuvanje sistema. Više nije pitanje da li će penzije biti manje ili veće. Ja se pitam, recimo, da li ću uopšte imati neku penziju koja će mi omogućiti egzistenciju.

Nikad manje zaposlenih!

Apel Unije poslodavaca Srbije

Unija poslodavaca Srbije je uputila državi apel da što pre pomogne PIO fondu. Prema procenama poslodavaca, srpski penzioni sistem može da preživi još samo šest meseci.

(Press foto:Guliver/Thinkstock)

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.