SAD želi jakog šefa diplomatije EU

Izvor: RTS, 10.Jul.2014, 14:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

SAD želi jakog šefa diplomatije EU

Sjedinjene Države bi nakon odlaska Ketrin Ešton volele da vide jaku ličnost na kormilu evropske diplomatije, navodi se u analizi uticajnog Nemačkog Maršalovog fonda (GMF).

Uskoro bi trebalo da uslede nominacije za novog predsednika Evropskog saveta i visokog predstavnika za spoljnu politiku i bezbednost, koje su veoma važne za globalnu bezbednost, konstatuje analitičar GMF-a Majkl Lej, prenosi Tanjug.

Lej kritikuje >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << EU što se u postupku nominacije upliću u rodno, političko, pa i geografsko određenje kandidata, umesto da se traži osoba koja će moći da odgovori na izazove koje postavljaju sukobi na Bliskom istoku i u Ukrajini.

"Potreban je lider koji se neće bojati da preuzme inicijativu i da postigne konsenzus među državama članicama u vezi sa prevencijom i upravljanjem konfliktima, pa i brzom reakcijom ako zatreba", kaže analitičar.

Podseća da zemlje članice insistiraju da se zvanična titula šefa evropske diplomatije zove "visoki predstavnik/ca" upravo zato što te zemlje ne žele da ta osoba bude u istom rangu sa njihovim ministrima spoljnih poslova, kako bi zadržale primat u vođenju spoljne politike.

"Evropsku spoljnu politiku bi trebalo da vodi osoba koja može da na ravnoj nozi razgovara sa šefovima diplomatije SAD, Rusije, Kine, Japana, Indije, Izraela, Egipta i ostalih važnih država", ukazuje Lej.

Zato poziva zemlje članice da ne vode računa o birokratskim nesuglasicama, već da izaberu jaku ličnost koja će sigurnom rukom voditi zajedničku spoljnu politiku.

Analitičar GMF konstatuje da je ovo neophodno i zbog toga što SAD sve češće oklevaju da intervenišu u kriznim žarištima, pogotovo ako se, kao u slučaju Ukrajine, odvijaju u evropskom "zadnjem dvorištu".

Lej zato predlaže da se uz novog šefa diplomatije imenuje i "komesar za širu Evropu" koji bi na sebe pruzeo rutinske poslove u komšiluku EU, ostavljajući visokom predstavniku odrešene ruke da se bavi strateškim problemima.

"EU ne bi smela da propusti priliku da razbije imidž kontinenta čiji uticaj u svetu stalno opada", zaključuje se u analizi GMF.

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.